Vitamín E patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Jedná se o směs několika příbuzných látek označovaných jako tokoferoly a tokotrienoly. Nejvíce rozšířen je D-α-tokoferol, který má nejvyšší antioxidační aktivitu, a je i nejčastěji obsažen v lécích a doplňcích stravy s vitamínem E.
Účinky vitamínu E
Jedná se o jeden z nejdůležitějších antioxidantů v těle. Zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a vzniku volných kyslíkových radikálů. Pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.
Vitamín E je označován jako vitamin plodnosti. Jeho chemický název tokoferol pochází z řeckého slova "tokos" = potomek a "fero" = nosit. Má tedy pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk a zvyšuje plodnost. Dále nachází uplatnění u žen v klimakteriu pro zvýšení účinku hormonální léčby a poruch menstruačního cyklu.
Vitamín E se uplatňuje i při prevenci aterosklerózy. Zvyšuje podíl HDL cholesterolu (tzv. "dobrý cholesterol"), a naopak snižuje podíl LDL cholesterolu (tzv. "špatný cholesterol"). Je prokázán také pozitivní účinek vitamínu E na nervový systém.Dobré výsledky zaznamenáváme například u Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Vitamín E se uplatňuje i při léčbě kožních potíží jako jsou kožní vředy, seboroická dermatitida, akné (v kombinaci se selenem), lokálně potom i při léčbě spálenin od slunce.
Zdroje vitamínu E
Na vitamín E jsou bohaté především rostlinné oleje lisované za studena, kde tento vitamín působí jako antioxidant zabraňující žluknutí (slunečnicový olej, olej z obilných klíčků). Vitamín E obsahují obilné klíčky, semena, ořechy (např. mandle), ale i avokádo, vejce, máslo, játra, tuk z lososa nebo tuňáka, listová zelenina. Vitamín E se ničí během kuchyňské úpravy a při zpracování potravin, a to včetně mrazení.
Vitamín E je dostupný bez lékařského předpisu. Dá se užívat vnitřně (v síle 100, 200 nebo 400 mg) i lokálně:
- Vnitřně jako doplněk stravy (např. kapsle Generica Vitamin E 400 mg) nebo jako lék (např. tobolky Vitamin E 400 Zentiva). Vitamín E je součástí mnohých preparátů, kde je využíván jeho antioxidační účinek. Často doplňuje ostatní vitamíny (vit. C, A), selen, koenzym Q10, omega 3 mastné kyseliny a další.
- Lokálně ve formě krému (např. Vitamin E krém 2%Dr.Müller).
Vstřebatelnost přírodní formy vitamínu E (D-α-tokoferol) je vyšší než u syntetické formy (DL-α-tokoferol).
Nedostatek vitamínu E
Vitamín E se vstřebává v tenkém střevě, jeho nedostatek je tedy často spojen s poruchami vstřebávání tuků nebo u pacientů po resekci střeva. Může se projevit jako neurologické potíže, snížení obranyschopnosti nebo poruchou funkce pohlavních žláz, což může vést až k neplodnosti.
Častěji než s nedostatkem se setkáváme spíše se zvýšenou potřebou. Samoléčbu vitamínem E lze zahájit při zvýšené psychické a fyzické zátěži, stáří či těhotenství a na podporu imunitních pochodů.
PharmDr. Nora Tůmová
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.