Léky proti nadýmání

Nadýmání bývá nejčastěji způsobeno dietní chybou, avšak může se jednat i o příznak jiného závažnějšího onemocněni nebo to může být nežádoucí účinek některých léků.

Léčivou látkou, která může například často způsobuvat nadýmání, je metformin (přípravky jako Siofor®, Normaglyc® nebo Glucophage®), který se používá se ke snížení hladiny krevního cukru. Nadýmání při léčbě těmito přípravky se dá předejít užíváním přípravku během jídla. Je možné užívat i jiné lékové formy metforminu s postupným uvolňováním léčiva, u nichž se tyto nežádoucí účinky vyskytují v daleko menší míře.

Jinou skupinou léčiv, která se může používat pro snížení hladiny krevního cukru, jsou takzvané inhibitory alfa-glukosidázy. Vyrábí se pod názvem Glucobay® nebo Akarboza Mylan®. Alfa glukosidáza je enzym, který ve střevě štěpí složené cukry. Zablokováním tohoto enzymu dochází k pomalejšímu trávení cukrů, což má za následek pomalejší uvolnění glukózy a její absorpce do krevního oběhu. Tím se po jídle snižuje hladina glukózy v krvi. Během léčby je třeba dodržovat dietu s nízkým příjmem sacharidů. Pokud totiž pacient konzumuje sacharidy ve větším množství, nejsou dostatečně tráveny a způsobuji nepříjemné zažívací potíže jako je průjem a nadýmání. Tyto léky se tedy označují jako tzv. "edukativní léčiva", protože svými nežádoucími účinky nutí pacienty k dodržování diety.

Nadýmání se může vyskytovat i v počátku užívaní laktulózy, což je roztok určený k léčbě zácpy. Laktulóza je nestravitelný cukr, který je ve střevě rozkládán bakteriemi. Produkty tohoto rozkladu zvyšují peristaltiku střeva a usnadňují jeho vyprázdnění, zároveň ale mohou způsobit nadýmání.

Mezi dalšími příčinami nadýmání je střevní dysmikrobie, která vzniká například při užívání širokospektrých antibiotik. V tomto případě mohou dobře pomáhat probiotika.

Při užívání širokospektrých antibiotik je vhodné užívat probiotika preventivně, aby se předešlo zažívacím potížím. K dispozici je celá řada přípravků obsahujících převážně laktobacily a bifidobakterie. Pro děti se hodí přípravky určené k rozpuštění v ústech.

Další možností je přípravek Hylak Forte®. Jedná se o tzv. eubiotikum, které obnovuje fyziologickou bakteriální rovnováhu ve střevě a tím ulevuje nejen od nadýmání, ale i od pocitu plnosti, průjmu i zácpy. Dospělí užívají v prvních dnech léčby třikrát denně 2 ml roztoku, poté se dávka snižuje na polovinu. U kojenců a dětí se začíná s dávkou 1 ml tříkrát denně, poté se také snižuje na polovinu. Po otevření lahvičky s tímto přípravkem je nutné sledovat dobu použití uvedenou na obalu.

Pro symptomatickou terapii nadýmání se užívají přípravky označované jako deflatulencia. Nejčastěji užívanými látkami jsou silikony, např. dimetikon. Dimetikon je látka snižující povrchové napětí, čímž snižuje tvorbu bublinek plynu a usnadňuje jeho odchod. V praxi se používá simetikon, což je dimetikon aktivovaný koloidním oxidem křemičitým. Ani jedna z látek se po perorálním podání z trávicího traktu nevstřebává, proto jsou bezpečné pro užití jak u malých dětí, tak u těhotných žen. K dispozici jsou léčivé přípravky ve formě kapek (Espumisan®, Sab Simplex®) nebo v tobolkách (Espumisan®). Existují i doplňky stravy obsahující simetikon, například No-ball®, nebo zdravotnický prostředek Degasin®. Novinkou jsou přípravky ve formě granulátu rozpustného v ústech.

V léčbě nadýmání nachází uplatnění i tradiční rostlinné léky. Klasickým lidovým lékem, vhodným již pro kojence, je fenyklový čaj. Obsahuje silice, které působí protikřečově a usnadňují odchod střevních plynů. Zároveň i zvyšuje produkci mléka, takže je vhodný pro kojicí matky.

Mezi další tradičně užívané rostlinné léky obsahující silice patří kmín. Pro svůj protikřečový účinek se dá použít i čaj z máty nebo heřmánku.
Nadýmání může být způsobeno i nedostatečnou aktivitou trávicích enzymů. Je možné užívat přípravky s obsahem pankreatických trávicích enzymů (např. Pangrol®, Pancreolan Forte®) nebo doplněk stravy obsahující enzym alfa-galaktosidázu, která je důležitá pro rozklad nestravitelných oligosacharidů (např. Meteo®).

Při dlouhodobějších potížích s nafouklým břichem je zásadní upravit stravu. Nejčastěji působí potíže luštěniny, kysané zelí, sycené nápoje nebo káva. Někteří lidé mohou mít potíže i s trávením čerstvého pečiva nebo mléčných výrobků. Je třeba vysledovat, co konkrétně působí pacientovi potíže a tyto potraviny v jídleníčku omezit nebo zrušit. Pokud je nadýmání dlouhodobé, nedaří se ho zmírnit, nebo se vyskytují další obtíže, je vhodné problém konzultovat s lékařem.

Mgr. Šárka Pospíšilová

Lékárna vojenské nemocnice Olomouc

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek