Silikony jsou polymery, tvořené řetězcem střídajících se molekul křemíku a kyslíku. Jedná se o látky vysoce odolné, stálé, v přírodě obtížně rozložitelné. Silikony jsou hojně využívány v kosmetice, zejména té pleťové a vlasové. Ve složení těchto přípravků je poznáme podle typického zakončení -icone, -thicone, -thiconol, -silane, -siloxane. Nejčastěji se setkáváme s dimeticonem a cyklohexasiloxanem.
Silikony jsou nepochybně dobrými pomocníky v kosmetických přípravcích. Plní to, co nám slibují – vlasy vypadají zdravě, pleť vyhlazeně. Pokožka dělá po použití silikonových přípravků sametový dojem, vlasy jsou lesklé bez pocitu mastnoty, jsou chráněny před teplem a UV zářením. Přípravky se silikony jsou navíc lépe roztíratelné.
Silikony nenacházejí uplatnění pouze v kosmetice, můžeme se s nimi setkat například i v pracích prostředcích. V nich slouží jako regulátory pěnivosti – je známo, že pěna snižuje prací účinnost pracího prostředku. Silikony sníží nadměrnou pěnivost a přípravek pak lépe pere.
Na pokožce hlavy a obličeje ale bohužel vytváří okluzivní vrstvu, hovoříme o tzv. efektu druhé kůže. To je samozřejmě na jednu stranu pro pokožku výhodné – je chráněná před vnějšími vlivy, jsou zahlazeny nerovnosti, čímž je usnadněna aplikace dekorativních produktů. Z dlouhodobého hlediska však dochází ke kumulaci vrstvy silikonů na pokožce – pokožka si zvyká, přestává vytvářet vlastní tukovou vrstvu. Pokožka se tak stává suchou a mdlou. Zároveň dochází následkem kumulace k zanášení a ucpávání pórů a případné tvorbě pupínků. V současné době je předmětem zkoumání, jak moc přes vrstvu silikonů procházejí účinné látky z přípravků do pokožky. V přírodních produktech bývají silikony nahrazovány nejčastěji skvalanem nebo jojobovým olejem.
Silikony nejsou toxické, přesto se při používání kosmetiky se silikony vyplatí dodržovat několik zásad:
1. Poctivé, důsledné a každodenní čištění obličeje (ráno a večer).
- Čištění pleti je obecně hodně podceňovaná věc. Pokud si budete pleť pravidelně čistit, rozdíl poznáte. Navíc je dobré 1x měsíčně nechat pleť hloubkově vyčistit od profesionálů, případně si zakoupit produkty na hloubkové čištění pro domácí použití. Zbytky silikonů (a samozřejmě i jiných látek) se tím spolehlivě odstraní.
2. Na pokožku hlavy je vhodné zhruba 1-2x měsíčně používat produkty, které umí odstranit a vymýt silikony (tzv. detoxifikační šampóny). Tím zabráníte zanášení pokožky hlavy a odstraní se tak zbytky silikonů (a samozřejmě i jiných látek) ze samotných vlasů.
3. Při kombinaci různých přípravků si podle složení ohlídat, aby silikony obsahoval pouze jeden.
4. Při výběru produktů se silikony vybírat hlavně ty s ve vodě rozpustnými silikony – neusazují se a lze je vymýt při oplachování.
5. Mezi často používané silikony rozpustné ve vodě patří například dimeticone copolyol.
6. Večer používat už raději přípravky bez silikonů – aby pleť/pokožka hlavy mohla přes noc dýchat a regenerovat se.
PharmDr. Klaudie Synáková
Lékárna BENU, Česká Lípa
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.