Chorobné kožní projevy u malých dětí jsou nepříjemnou záležitostí. Ve většině případů se nejedná o nic vážného a ekzém postupem času sám vymizí. Na místě je konzultace s pediatrem, který vám případně doporučí návštěvu dermatologa. Obecně jde často o vrozené dispozice, vlivy zevního a vnitřního prostředí. Řada kožních nemocí je u dětí vyvolána psychickými vlivy např. stresem.
Mnoho kožních diagnóz je typických pro novorozenecké období a v pozdějším věku se neobjeví. Příkladem jsou potničky. Jedná se o zanícené potní žlázy, které se projeví jako bílé tečky například na nose a časem samy vymizí. Mezi nejčastější kožní choroby, které se u kojenců a batolat projevují výskytem vyrážky, patří:
Plenková dermatitida
Opruzeniny se vyskytují až u 50 % dětí nosících plenky, nejčastěji mezi 9. a 12. měsícem. Příčinou je vlhká pokožka v záhybech kůže, která je náchylnější k poškození třením, následně pak může být prostupnější pro některé dráždivé látky a umožňuje růst kvasinek.
Základem léčby je častá výměna plen. Pokud je to možné, tak necháváme dítě často bez plenky, aby nedocházelo k zapaření podrážděné pokožky.
Důležité je omezit přehnaně časté mytí postižené pokožky. K obnovení bariérové funkce je vhodné aplikovat dětskou mast s obsahem rybího tuku nebo oxidu zinečnatého a dalších. Oblast pod plenkami je potřeba ošetřit po každém přebalení. Ideální je léčit každou opruzeninu již v počátečním stádiu, kdy ve většině případů postačuje použít k ochraně pokožky mast s obsahem panthenolu a vitaminu E.
Pokud je pokožka postižena více, doporučuje se použít mast s obsahem clotrimazolu jako protiplísňové látky účinné na pomnožené kvasinky.
Atopická dermatitida
Atopický ekzém se u kojenců nejčastěji projevuje ve 2. – 4. měsíci věku. Pozitivní je, že 90 % dětských atopických pacientů se tohoto onemocnění zbaví během dospívání.
Onemocnění se v kojeneckém věku projevuje silně svědícími výsevy na tvářích nebo ve vlasech, odkud se mohou rozšířit na celou hlavičku, tělo a končetiny.Později se ložiska soustřeďují více do ohybových partií končetin - loketní a podkolení jamky, šíje, krk, místa okolo kotníků, nárty a zápěstí. Onemocnění se obtížně diagnostikuje, proto je vhodnější poradit se s lékařem.
Základním předpokladem úspěchu léčby a prevence dalších vzplanutí nemoci je vhodná volba oblečení, kosmetických přípravků a pracích prostředků, úprava jídelníčku, úprava a zkvalitnění domácího prostředí atd. Hlavní a nepostradatelnou léčbou jsou tzv. emoliencia (zvláčňující, promašťující krémy a masti). Zmírňují svědění suché pokožky a zlepšují bariérovou funkci pokožky.
Nejvhodnější způsob, jak pokožku pacienta šetrně omýt a zároveň zvláčnit a zabránit ztrátě vody, je pravidelné používání koupelového oleje. Koupel stačí provádět dvakrát, třikrát týdně a neměla by být delší než 10 minut. Kůži je nutno ošetřit do 3 minut po koupeli, dokud je ještě vlhká.
Při akutním zhoršení se aplikují lokální masti či krémy s obsahem kortikosteroidů. U kojenců je třeba brát ohled na poměr velké plochy kůže ke hmotnosti a tedy na riziko systémového účinku kortikoidů a možné otravy. Pokud je kortikosteroidní léčba opakovaná, obvykle se po několika dnech aplikace kortikosteroidů přerušuje na dobu nejméně stejně dlouhou, kdy se aplikují pouze emoliencia.
Seboroická dermatitida
Seborea je opakující se zánět kůže postihující oblasti bohaté na mazové žlázy a oblasti, v nichž dochází k výraznému tření kůže - třísla a podpaží.
Charakteristické je olupování v mastných šupinách a většinou i zarudnutí. Více než 2/3 kojenců v období mezi 3. týdnem a 3. měsícem po porodu je postiženo seboreou ve vlasové oblasti. Ze kštice se zánět šíří do obočí a do střední části obličeje.
Léčba je zdlouhavá, vyžaduje trpělivost, rodiče mohou očekávat efekt až za několik týdnů. U kojenců je bezpečné použití krémů a tekutých přípravků s obsahem močoviny neboli urey. Do oblastí se zvýšeným třením se nejlépe osvědčuje dlouhodobá aplikace protiplísňových látek v pastách nebo jen měkké zinkové pasty.
Šestá nemoc
Podle některých zdrojů se s ní setkává většina kojenců. Jako první se objeví vysoká horečka, trvá až tři dny. Později se na zádech a tělíčku začne šířit vyrážka. Jedná se o infekční virové onemocnění a inkubační doba může být i 2 týdny.
Nezbytná je izolace a podávání paracetamolu při vysoké horečce.
Kopřivka
Kopřivka je velmi běžná, projevuje se rudými vyvýšenými pupínky s bledým středem. Většinou hodně svědí a rozeseta může být po tělíčku nebo jen na určitých místech. Objevit se může po užití některých potravin či léků, poštípání hmyzem, změně teploty vnějšího prostředí. V podstatě se jedná o alergickou reakci. Trvat může hodiny až týdny.
Svědivé projevy můžeme chladit studenými obklady a tlumit léky proti svědění, mezi které patří Fenistil kapky, Claritine sirup, Zodac kapky nebo sirup, Zyrtec kapky atd. Dítě oblékáme do bavlněného oblečení a nevystavujeme ho slunci.
Impetigo
Jedná se o nejčastější bakteriální hnisavou kožní infekci. Původcem je stafylokok či streptokok. Ložiska mohou být na obličeji, krku, končetinách a rukou.
Léčba postačí lokální, pouze v závažnějších případech je třeba celková. Nekomplikované případy se léčí odstraněním krust např. mastí s 5% močovinou, následném opláchnutí slabým roztokem hypermanganu a aplikací 2-3x denně antibiotické masti nebo krému. Onemocnění je silně nakažlivé, proto platí přísný hygienický režim. Impetigo trvá 7-10 dní, zvýšená pigmentace v následujících týdnech až měsících vymizí.
Plané neštovice
Jedná se o vysoce nakažlivé virové onemocnění. Hlavním příznakem je svědivá vyrážka. Nejprve se objeví načervenalé skvrnky, ze kterých po pár dnech vzniknou puchýřky naplněné tekutinou. Poslední fází jsou stroupky.
Všechny formy vyrážky se objevují ve vlnách a postihují celé tělo. Dítě je infekční již 2 dny před výsevem a 3 dny po posledním výsevu, inkubační doba je 14 dní. Nemoc může provázet horečka, která postupně klesá. Vyrážka velmi silně svědí, proto je potřeba dítěti zabránit ve škrábání, abychom předešli vzniku infekce či jizev.
Léčba spočívá v tlumení svědění nanášením tekutého pudru s chladivým efektem a podání paracetamolu či ibuprofenu na snížení horečky. Případně je vhodné podání systémových léků tlumících svědění jako v případě alergické reakce např. Fenistil kapky.
Mgr. Monika Mikulková
Lékárna Sfinx Brno
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.