Vitamín K: Můžete ho získat také z potravin

Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích. Tělo si jej tedy může nahromadit a neodvádí jej pryč močí, jako je tomu u vitamínů rozpustných ve vodě. Písmeno „K“ pochází z německého koagulationsvitamin (koagulace = srážení krve), z čehož je patrná jeho důležitá úloha při srážení krve. Je také nezbytný pro mineralizaci kostí, růstu buněk a metabolismu proteinů cévní stěny.

vitamín K

Existují tři formy vitamínu K:

  • vitamín K1 – fytomenadion - syntetizován rostlinami, využíván především pro srážení krve
  • vitamín K2 – menachinon - produkován střevními bakteriemi, ovlivňuje metabolismus a mineralizaci kostí
  • vitamín K3 – menadion - syntetický vitamín K, do zvířecích krmiv, v ČR je podání lidem zakázáno

Za normálních okolností je vitamín K vytvářen střevními bateriemi a jen asi z 20 % je přijímán potravou. U zdravých jedinců je jeho nedostatek vzácný. Nedostatek může nastat při poruchách vstřebávání tuků, při jaterních onemocněních, nebo onemocněních žlučových cest. Dále pak velmi vzácně při léčbě širokospektrými antibiotiky spojených se závažnými průjmy.

Mohlo by vás zajímat: Vápník a vitamin D v prevenci osteoporózy

Funkce vitamínu K

Vitamín K1 umožňuje aktivaci srážecích faktorů v játrech a tím může docházet ke srážení krve (hemokoagulace). Jeho nedostatek se může projevit zvýšenou krvácivostí a snadnou tvorbou modřin.

Vitamín K2 je důležitý pro správnou stavbu kosti. Zvyšuje sílu kosti, zlepšuje její strukturu a je zodpovědný za zabudovávání vápníku do kostí. Při jeho nedostatku pak kosti nejsou dostatečně pevné a odolné a snadno se lámou. Nedostatek vitamínu K zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny.

Působení vitamínu K1 při tvorbě funkčních srážecích faktorů snižují tzv. antikoagulancia. Nejběžnějším zástupcem této skupiny je warfarin. Při užívání warfarinu je proto zapotřebí dbát na vyvážený příjem vitamínu K. Jeho nadměrná konzumace může totiž snížit účinek warfarinu, naopak nedostatečný příjem tohoto vitamínu účinek warfarinu zvyšuje. Obecně platí, že se pacientům na warfarinu nedoporučují významné změny dietních návyků, zvláště ne v příjmu zeleniny. Pokud chce warfarinizovaný pacient přejít např. na vegetariánskou stravu, měl by tento krok prodiskutovat s lékařem

vitamín KKde je vitamin K obsažen?

Nejbohatším zdrojem vitaminu K je zelená a listová zelenina, jako jsou: amarantové listy, avokádo, brokolice, růžičková kapusta, zelí, řepkový olej, lístky čajotu, pažitka, koriandr, slupky okurek (avšak nikoliv loupané okurky), čekanka, kiwi, hlávkový salát, mátové listy, nať hořčice, olivový olej, petržel, hrášek, pistácie, červené mořské řasy, špenát, jarní cibulka, sójové boby, sójový olej, čajové lístky (nikoliv však čaj), lístky vodnice (tuřín) nebo řeřicha.

Vitamín K1 je obsažen v léčivém přípravku Kanavit, který je vázán na lékařský předpis. K dostání je v injekční formě, nebo ve formě kapek. Lékař ho může předepsat v následujících případech:

  • Při krvácivých komplikacích léčby nepřímými antikoagulanciemi (Warfarinem).
  • Při snížené srážlivost krve po dlouhotrvající obstrukci žlučových cest, při střevních chorobách spojených s poruchou vstřebávání, po dlouhodobé léčbě antibiotiky.
  • Preventivně před porodem k zabezpečení rodičky i novorozence před krvácením.
  • Při léčbě novorozeneckých krvácení.
  • Při předoperační přípravě pacientů se sníženou krevní srážlivostí.

Vitamín K2 je obsažen v přípravcích podporující složení a stavbu kostí, často ještě v doprovodu vitamínu D3. V lékárnách jsou k dostání např. následující doplňky stravy:

  • VITAMIN K2 + VITAMIN D3 tob. 60 Biomin
  • Marnys tekutý vitamín K2 a D3 30 ml
  • FEMORALEX PharmaSuisse tbl. 30

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek