Jakou roli mají PEGy v kosmetice?

Zkratka PEG označuje syntetické látky zvané PolyEthylenGlykoly. Jedná se o polymery sestávající z velkého počtu molekul navzájem spojených. PEGy jsou často používané ve formě derivátů, které vznikají spojením PEGu s další molekulou (nejčastěji s některou z mastných kyselin nebo mastných alkoholů). Příkladem derivátu ve složení kosmetiky je PEG stearát. Číslo u názvu PEGu označuje molekulovou hmotnost (např.: PEG 4) – čím je molekulová hmotnost PEGů nižší, tím snadnější je pro PEGy pronikat do hlubších vrstev kůže.

pegy v kosmetice

PEGy mohou vyvolat podráždění kůže až alergickou kožní reakci. Záleží na aktuálním stavu kůže. Nedoporučuje se proto používat přípravky s obsahem PEGů na pokožku postiženou některým z kožních onemocnění (ekzémy, akné), nebo na poraněnou pokožku. Na zdravou kůži nemají PEGy negativní dopad.

Mohlo by vás zajímat: Silikony v kosmetice i jinde. K čemu jsou dobré?

V kosmetice jsou PEGy používány z několika důvodů

1. Emulgační a stabilizační funkce PEGů

PEGy slouží jako prostředníci k vzájemnému promíchání jednotlivých složek přípravku a následnému udržení stability takto vzniklé emulze.

2. Čistící složka přípravků (smytí mastnoty z povrchu kůže)

3. Zvláčňující funkce PEGů (zjemnění a zvlhčení kůže)

4. Látka zvyšující propustnost kůže pro další látky

PEGy slouží jako prostředky, které pomáhají s přenosem dalších látek hluboko do kůže.

Případná rizika penetračního účinku

  • PEGy nepomáhají pronikat kůží pouze žádoucím látkám, ale nekvalitní kosmetika může obsahovat i nežádoucí složky, které se tímto způsobem rovněž dostanou hluboko do kůže.
  • PEGy mohou narušit přirozenou rovnováhu vlhkosti kůže, čímž může dojít k postupnému vysušování kůže. Proto je důležité sledovat ve složení kosmetiky obsah hydratačních látek, které vysušování zmírňují.
  • Při výrobě PEGů může vlivem různých faktorů dojít ke vzniku znečištěnin a vedlejších produktů (stopová množství ethylenoxidu a 1,4-dioxanu), které jsou řazeny mezi karcinogeny. Renomovaní výrobci nečistoty speciálními technologickými postupy odstraňují.

PEGy se v kosmetice těší pro své vlastnosti velké oblibě. Lidé se zdravou kůži se přípravků s obsahem PEGů nemusí obávat – nepředstavují pro ně zdravotní riziko. Na druhou stranu, pokud je vaše kůže nemocná, či poškozená, je lepší se PEGům vyhnout.

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek