Angína je infekční zánět mandlí. Může být způsobena nejčastěji bakteriemi, ale i viry, zřídka také kvasinkami. Z bakteriálních původců angíny se nejčastěji vyskytuje Streptococcus nebo Stafylococcus. Oba kmeny jsou dobře citlivé na antibiotika penicilinové řady.
Příznaky angíny
Angína se nejčastěji projevuje poměrně silnou bolestí v krku. Bolest při angíně je oboustranná, horší při polykání, kdy může výrazně omezit příjem potravy. Může také vystřelovat do ucha. U lidí trpících angínou se může vyskytovat i horečka nad 38⁰C nebo zimnice, ale tento příznak se vůbec objevit nemusí. U dětí se při angíně někdy vyskytují také bolesti břicha, ztížené dýchání nebo zvracení. V krku jsou na pohled patrné bílé povlaky, kterým se říká čepy. Známkou angíny jsou také zvětšené uzliny.
Zvláštním případem je spálová angína. Typický je zprvu bělavě povleklý jazyk, který se po dvou dnech onemocnění začne olupovat, barva se mění v sytě červenou a povrch nabývá vzhledu podobného malině (tzv. malinový jazyk). Dalším typickým projevem spálové angíny je vyrážka, zejména v podbřišku, dále na hrudníku a na končetinách. Častěji se spálová angína vyskytuje v dětských kolektivech.
Podobné příznaky jako angína má tzv. mononukleóza. Ta je ale způsobená viry, a proto se při ní antibiotika nepodávají. Kromě toho, že peniciliny nejsou účinné, při tomto onemocnění v případě podání penicilinů také častěji hrozí alergické reakce projevující se hlavně svědivou vyrážkou.
Léčba angíny
Při podezření na angínu můžeme samozřejmě tlumit příznaky léky proti horečce a cucáním desinfekčních pastilek nebo vyplachováním úst desinfekčními roztoky. Všichni jistě známe Septofort, který mohou užívat i těhotné a kojící ženy. Jiné přípravky na angínu jsou k dispozici kromě pastilek i ve formě roztoku nebo spreje k aplikaci do úst. (např. Tantum Verde, Septolete a další). Bioparox je na našem trhu jediné volně prodejné antibiotikum. Dá se aplikovat do nosu i do úst, ale není vhodný pro děti do dvanácti let věku.
Přípravků proti angíně je na trhu nepřeberné množství a v lékárnách nám odborníci pomohou vybrat ten nejvhodnější přípravek právě na naše potíže. Po aplikaci všech těchto přípravků je vhodné alespoň půl hodiny nejíst ani nepít, aby mohl lék v krku co nejdéle působit.
Při déletrvajících horečkách a silných bolestech v krku je vhodné navštívit lékaře. Zejména klasickou (streptokokovou) angínu je nutné léčit antibiotiky. Antibiotika nám pomohou vymýtit bakterie, čímž se urychlí vyléčení a také tím předejdeme komplikacím. Lékař má řadu možností, jak zjistit, jestli jsou příčinou našich potíží bakterie nebo viry, například na základě výtěru z krku nebo krevních testů a podle toho nám naordinuje vhodnou léčbu.
Akutní komplikace angíny
K akutním komplikacím angíny patří tvorba abscesu (vředu) na mandli, který pak musí být často odstraněn chirurgicky, streptokoková angína ale může mít také pozdní následky.
Takovým pozdním následkem angíny je revmatická horečka. Revmatická horečka vzniká 2-4 týdny po infekci streptokokem. Jedná se o zánětlivé onemocnění, při kterém může dojít k poškození kloubů, srdce, nervové soustavy nebo kůže.
Některé části streptokoka totiž mají schopnost donutit imunitní systém člověka, aby tvořil protilátky proti vlastním orgánům.
Tomuto onemocnění můžeme zabránit, pokud příznaky nepodceňujeme, poradíme se s lékařem o vhodné léčbě, onemocnění neignorujeme a nepřecházíme, a v případě potřeby svědomitě užíváme předepsanou kůru antibiotik.
PharmDr. Barbora Fialová
Lékárna SN Opava
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
<![endif]--> ') // ]]> <!--[if IE 8]>VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.