Nejen letní měsíce vybízejí k cestování. Na dovolenou si s sebou většina z nás sbalí i nějaký ten lék k léčbě neočekávaných obtíží, osoby léčící se s určitým onemocněním zase svou chronickou medikaci.
Jak ale správně léčivé přípravky skladovat tak, aby byla zachována jejich jakost, a tedy i účinnost? Každý léčivý přípravek má svoje teplotní optimum, za kterého by měl být skladován. Většina léčivých přípravků má být uchovávána buď za pokojové teploty (v rozmezí 15 – 25°C), anebo v chladničce (v rozmezí 2 – 8°C).
Nejčastěji používanou skladovací teplotou je teplota pokojová. Velká část tablet, tobolek, zásypů, čípků, mastí, krémů, past i roztoků, suspenzí nebo emulzí je skladována právě do 25°C. Pokud by byly čípky, případně masti, vystaveny teplotám vyšším (např. za oknem automobilu), může dojít ke změně jejich konzistence (roztátí čípků, ztekucení mastí). Vyšší teploty samozřejmě mohou urychlit rozklad účinné látky a léčivý přípravek by byl méně účinný, případně neúčinný. Pokud se nedaří dosáhnout maximálních „magických“ 25°C, krátkodobé vystavení teplotám vyšším by vadit příliš nemělo. To se týká především přípravků charakteru tablet, kapslí nebo rozpustných sáčků.
Samotné uchovávání léků při správné teplotě však nestačí. Je důležité, aby léčivý přípravek byl chráněn svým primárním obalem (blistr, lékovka, sypačka), ideálně také sekundárním obalem (krabička). Ochrana nepropustným hliníkovým blistrem je nezbytná například pro tzv. orodispergovatelné tablety (tablety rozpustné v ústech). Kdyby tento typ tablet přišel do styku s vlhkostí dřív, než v dutině ústní, mohlo by být ovlivněno množství účinné látky obsažené v dané tabletě, a tím pádem i její účinek. Vysoká vlhkost, případně mokro, může zase ovlivnit kvalitu zásypů, tablet a tobolek. Jako dobrá jednoduchá ochrana proti vlhkosti může posloužit obyčejný igelitový sáček.
Uchovávání léků, které potřebují být v chladničce
Určité procento léčivých přípravků je potřeba uchovávat v chladničce. Mezi tato léčiva patří především lidské hormony – např. inzulín, lidský růstový hormon, očkovací látky a další.
Skladované inzulíny by se měly uchovávat v chladničce. Výhodou je, že používané inzulínové pero (náplň do pera) vydrží i za pokojové teploty, a to až 1 měsíc. Při cestování se však většina diabetiků pouze s jedním perem (náplní) neobejde.
Řešením těchto situací mohou být speciální obaly. Nejjednodušší z hlediska manipulace je pouzdro, které ke chlazení obsahu potřebuje pouze aktivaci vodou. Voda zapříčiní zgelovatění chladícího panelu a ten je pak schopný udržet přiměřenou teplotu až po dobu 45 hodin.
Další možností ochrany inzulínu je pouzdro, jehož chladící jednotky musejí být před použitím namrazeny (ideálně přes noc). Tento typ pouzdra však nezabezpečí ochranu inzulínů na dobu několika dnů. Inzulín se nesmí vkládat v pouzdru do mrazničky, pokud jsou panely namrazovány k dalšímu použití. Chladící pouzdra lze použít ke krátkodobějšímu uchovávání inzulínů, ale také k uchovávání dalších léčivých přípravků vyžadujících skladování v chladničce.
Uchovávání léků při cestování letadlem
Pokud cestujete letecky, měli byste mít všechny své léky u sebe, v příručním zavazadle. Při letecké přepravě tekutých, aerosolových nebo gelových léčivých přípravků (jejichž objem je větší než 100 ml), by měl mít pacient vždy u sebe důkaz o původu léku, aby jej byl schopen na požádání předložit kontrole. Léčivé přípravky, které si pacient bere na palubu, mají být vždy v originálním balení.
Přečtěte si také: Jaké léky přibalit do cestovní lékárničky?
V současné době není problém dodržet správné skladovací podmínky léčivých přípravků během cestování. Je však nutné, aby se ten, kdo je užívá, dopředu zamyslel, do jakých klimatických podmínek se vydává, a jestli je jím zvolené uchovávání léků vhodné.
Pokud by léčivý přípravek jakkoliv změnil barvu, konzistenci, chuť nebo vůni, v roztocích nebo inzulínech se vytvořila sraženina, která tam být nemá, tak daný přípravek rozhodně nepoužívejte. V případě jakýchkoliv pochybností se zeptejte vašeho lékárníka.
Šťastnou cestu!
Mgr. Markéta Obrovská
Ústavní lékárna IKEM
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.