Očkování kojenců: Ano nebo ne?

Po narození dítěte je jednou z věcí, kterou bude každý rodič v prvních měsících jeho života řešit, otázka očkování. Věnuji se tedy vysvětlení principu vakcinace, rozdělení očkování, která jsou v České republice povinná a dobrovolná, na klady a zápory zejména povinného očkování, o kterém se v současnosti často diskutuje.

Princip vakcinace

Zjednodušeně řečeno jde při vakcinaci o podání látky, která je velmi podobná původci nemoci (viru nebo bakterii), proti které očkujeme. Tato látka ovšem není schopna sama způsobit onemocnění (je upravená, v nízké koncentraci), ale spustí pouze obrannou reakci organismu (dojde k aktivování imunitního systému). Díky této obranné reakci si tělo uloží v paměti obranné protilátky a při pozdějším případném kontaktu se skutečným původcem onemocnění pak zahájí ihned proti tomuto onemocnění „boj" (tvorbu specifických protilátek). Nemoc proto nestačí většinou ani propuknout, a pokud ano, má většinou mnohem mírnější průběh.

Povinná očkování kojenců

Ve 2. měsíci po narození (přesněji od 9. týdne života) bude dítěti naočkována tzv. hexavakcína. Jedná se o aplikaci jedné injekce do svalu, která vyvolá tvorbu protilátek proti šesti nemocem (šest = hexa) - záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a onemocnění vyvolané virem Haemophilus influenzae typu B. Tato vakcína se má podat ve 4 dávkách. Po uvedeném prvním naočkování má dojít k další vakcinaci ve 3. a 4. měsíci věku (vždy měsíc po předchozí dávce). Poslední dávku dítě dostane mezi 11. - 18. měsícem věku.

Kromě hexavakcíny se v 15. měsíci života dítěti naočkuje vakcína proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám, která se bude opakovat za 6 – 10 měsíců. Obě výše zmiňované vakcíny mají několik svých přeočkování, které dítě podstoupí nejdříve až za několik let. Povinné očkování je plně hrazené ze zdravotního pojištění.

Dobrovolná očkování kojenců

Mezi očkování, která si rodiče mohou zvolit navíc, patří očkování proti rotavirovým nákazám, pneumokokovým a meningokokovým onemocněním, planým neštovicím, žloutence typu A, klíšťové encefalitidě. Rozhodnutí pro aplikaci záleží pouze na zvážení rodičů, ideálně po poradě s ošetřujícím pediatrem (a jeho vysvětlení o závažnosti těchto onemocnění). Očkování není hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ovšem některé pojišťovny na ně přispívají (o aktuálních příspěvcích je vždy dobré se informovat u zdravotní pojišťovny dítěte).

Klady a zápory vakcinace kojenců

Mezi nesporná pozitiva očkování patří snížení výskytu mnoha závažných infekčních onemocnění, která v minulosti způsobovala vážná ohrožení života až úmrtí. Tyto nemoci díky očkování dnes téměř neznáme. Žádné očkování nemá 100% účinnost, ale pravděpodobnost nákazy danou infekcí se očkováním snižuje na minimum. Nežádoucí účinky očkování bývají ve velké většině případů nezávažné (s výjimkami) a pozitiva vakcinace mnohonásobně převažují krátkodobé přechodné obtíže. Mezi časté nežádoucí účinky můžeme zařadit zvýšenou teplotu až horečku, zčervenání, bolestivost nebo otok v místě vpichu, neklid, nechutenství, únavu. Tyto reakce odezní obvykle za 4 dny. Vážné nežádoucí účinky jsou velmi vzácné a vždy je nutné je okamžitě řešit s lékařem. Důležitým upozorněním pro rodiče je, že očkování dítěte nesmí probíhat v přítomnosti horečnatého onemocnění.

Očkování neznamená pouze ochranu jedince, nýbrž ochranu celé populace. Nutno podotknout, že některé názory, které zpochybňují převažující klady očkování nad zápory, často nejsou založené na vědeckém podkladě.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna Sfinx Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek