Popáleniny: Jak je ošetřit a jak rozpoznat jednotlivé stupně popálenin?

Popáleniny jsou typem poškození organismu, kdy dochází k poranění kůže či tkáně vlivem působení tepla. Závažnost popáleninového stavu závisí na intenzitě a době tepelného působení, na velikosti zasaženého tělesného povrchu, věku (děti a senioři) a zdravotním stavu postižené osoby.

popáleniny první pomoc

Dle hloubky poškození se rozlišují popáleniny povrchové (I. a IIa stupně) a hluboké (IIb až IV. stupně).

Čtyři stupně popálenin

Popáleniny I. stupně

Vykazují známky lokálního zánětu: zarudnutí, otok, bolest. Tyto změny jsou reverzibilní (vratné), ke zhojení při správné léčbě dochází během několika dnů, většinou bez následků.

Popáleniny II. stupně

Dochází ke ztrátě epidermis (pokožka), se dále dělí na stupeň IIa ‑ povrchové poškození a IIb - poškození dermis (škára).

Popáleniny II. stupně

Pro stupeň IIa je charakteristické zarudnutí, bolest a tvorba puchýřů. Kapilární návrat je okamžitý. Zhojení trvá až 10 dní, tvoří se jizvy.

Pro stupeň IIb je typické cihlově červené zbarvení či zarudnutí plochy. Kapilární návrat je pomalejší. Zhojení trvá několik týdnů, jizvy jsou hypertrofické.

Popáleniny III. stupně

Vyznačují se bělavou plochou. Dochází ke ztrátě kůže v celé tloušťce. Neexistuje kapilární návrat. Tyto popáleniny téměř nebolí.

Popáleniny IV. stupně

Kromě kůže jsou postiženy i další struktury (šlachy, svaly, kost).

Přečtěte si také: Hojení ran můžeme ovlivnit stravou, pomoci mohou i bylinky

Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.

Plocha popáleninového traumatu se udává v procentech celkového tělesného povrchu. K určení rozsahu popálení lze použít pro dospělé tzv. "pravidlo devíti", kdy jednotlivým částem těla (hlava + krk, hruď, břicho, horní polovina zad, dolní polovina zad, horní končetina, stehno, bérec + noha) odpovídá 9 % povrchu těla.

Za závažné případy, kdy je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, se považují hluboká postižení zahrnující popáleniny od stupně IIb, popálení citlivějších lokalizací (obličej, krk, ruce, oblast genitálií) a i lehčí popáleniny malých dětí nebo osob s ohledem na přidružená onemocnění. Nebezpečí představuje i popálení od oleje, který proniká hlouběji do kůže. U rozsáhle popálených osob dochází k rozvoji popáleninového šoku již v okamžiku úrazu.

Nekomplikované povrchové popáleniny (stupeň I a IIa) s maximálním rozsahem do 5 % povrchu lidského těla u dospělých lze řešit samoléčbou. Důležitá je včasná a správná první pomoc bezprostředně po popálení. Cílem lokální léčby je zabránit vysychání ploch, snížit bolestivost, zamezit infikování rány a podpořit hojení.

Ošetření nekomplikovaných popálenin

Popálené místo je třeba okamžitě chladit, nejlépe tekoucí vodou po dobu minimálně 10 minut. Pokud bolest neodezní, je nutno chladit dalších deset minut, dokud bolest neustane. U dětí se chladí maximálně po dobu 1 – 2 minut, u velmi malých dětí se chlazení neprovádí z důvodu hrozícího podchlazení.

Je zapotřebí co nejdříve sejmout těsnící předměty (šperky, hodinky) kvůli možnému otoku či případně sundat oděv (přiškvařené části oblečení však ponechat). Dále je vhodné opatrně odstranit hrubé nečistoty např. pomocí medicinálního mýdla. Vzniklé puchýře se při samoléčbě nestrhávají, ani nepropichují.

Na ránu a její okolí lze poté použít šetrnou dezinfekci, která nezpůsobuje pálení. Použít lze např. Betadine® roztok, či Septonex®.

V dalším kroku použijeme vhodné krytí, které zajistí vlhké prostředí, jenž je pro hojení rány nejoptimálnější, jedná se například o:

  • Flamigel® se aplikuje na ránu a překryje náplastí nebo obvazem.
  • HemaGel® se aplikuje na ránu v tenké vrstvě. Gel je třeba přikrýt nesavým krytím (mastný tyl) a nakonec přikrýt polštářkovou náplastí, či gázou a následně převázat.
  • Hydrokoloidní krytí (např. Medisorb®, Hydrosorb®)

Alternativou jsou speciální náplasti (např. Urgo náplast na popáleniny®) nebo krytí na rány na bázi mastného tylu (např. Lomatuell® H, Jelonet®, Atrauman®, Grassolind® Neutral).

Jestliže se rána hojí špatně nebo se nehojí vůbec, je nutné vyhledat lékaře.

K dohojení je žádoucí popálené místo pečlivě promazávat přípravky, které podporují epitelizaci, tedy konečné zhojení rány. Vhodné jsou přípravky s obsahem dexpanthenolu (např. Bepanthen® krém, Bepanthen Plus® a léčivé přípravky individuálně připravované v lékárně), dále s výtažkem heřmánku (např. Dermazulen®) nebo vitamínů A a E (např. Infadolan®). Možné je použití i přípravků s obsahem calcium pantothenicum, které jsou bohužel v současnosti dostupné pouze jako kosmetika. Ze zdravotní kosmetiky je k dohojení nezávažných popálenin vhodný např. Cicaplast. Pozitivní účinky mají i přípravky obsahující přírodní hojivé složky (př. chlorofyl, heřmánek, měsíček, aloe, propolis, med).

V každém kroku ošetření rány je třeba brát v potaz přecitlivělost či alergii na některé složky přípravků (např. jód, lanolin, přírodní extrakty).

Jednou z častých příčin popálenin je popálení způsobené slunečním zářením. Tomuto je vhodné předcházet dodržováním zásad při pobytu na slunci a používáním kvalitních opalovacích prostředků s dostatečným UV faktorem. K ošetření popálené pokožky jsou k dispozici speciální přípravky zdravotní kosmetiky, vhodné jsou chladivé gely nebo spreje. Je třeba zamezit dalšímu působení slunečního záření na popálenou kůži.

PharmDr. Markéta Nezvedová a PharmDr. Antonín Svoboda

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek