Jaké jsou možnosti posilování imunity u dětí?

Když nastane podzim, tak je nejvyšší čas posílit imunitu vašich dětí. Správně fungující obranyschopnost organismu jim zajistí ochranu proti infekcím. Děti jsou na nemoci velmi citlivé a i malé prochladnutí může způsobit, že dítě začne stonat. Rizikový je také nástup do školky/školy, což vždy znamená imunologický zlom a naprostá většina děti si vlnou nemocí pochytaných z dětského kolektivu projít musí. Alfou a omegou v posilování dětské imunity je prevence.

imunita u dětí

Preventivní opatření

Pobyt a zejména pohyb na čerstvém vzduchu způsobuje prokrvení dýchacích cest, sliznic očí a uší, a tím zvyšuje jejich odolnost. Důležitý také pobyt na slunci, díky kterému získá organismus nepostradatelný vitamin D, který hraje v imunitních reakcích důležitou roli. Dodatečným opatřením je zvlhčování nosní sliznice. V lékárnách jsou dostupné spreje s obsahem fyziologického roztoku, případně s obsahem mořské vody, které efektivně zvlhčují a očišťují sliznici nosu od nečistot, bakterií a virů. Dají se aplikovat několikrát denně a nejsou návykové.

Dalším problémem může být topení a větrání doma. Místnosti, kde děti pobývají, by neměly být ani málo vytopené, ani přetopené. Ideální je teplota kolem 23°C. Na spaní o pár stupňů méně. Větrání je také důležité jako prevence vzniku plísní.

imunita u dětíDůležitou prevencí je hygiena. Umývání dětských rukou by mělo být samozřejmostí před jídlem, po pobytu venku, po použití WC, po hraní se zvířaty. Obzvlášť v dětských kolektivech se virům a bakteriím dobře daří. Po nemoci je také vhodné vyměnit dítěti zubní kartáček.

Odolnost vůči nemocem rovněž zvyšuje dostatek spánku. Čím menší děti jsou, tím více spánku potřebují. Batolata až 13 hodin spánku denně, předškoláci 10 hodin. Ideální je dát dítě spát po obědě, případně pokud to není možné, uložit jej večer dříve.

Dalším opatřením je vyvážená strava. V dětské stravě by se mělo vyskytovat alespoň pět porcí čerstvé zeleniny a ovoce denně. Ovoce a zelenina obsahují vysoké množství prospěšných vitamínů a minerálů jako jsou selen a zinek, které hrají zásadní roli v imunitních procesech. Podstatný je také dostatečný přísun luštěnin, celozrnného pečiva, rýže, jater, masa a ryb, vajec, mléčných výrobků a také přírodních rostlinných olejů (olivový olej). Jako dopněk vyvážené stravy pak mohou sloužit léčivé přípravky nebo doplňky stravy obsahující vitaminy i minerály ve formě pastilek a želatinových bonbonů určených pro děti (např. Marťánci®, Vibovit®, Rakytníček®). Ve formě sirupu jsou tyto přípravky vhodné pro děti od 1 roku (Marťánci®, Multi-sanostol®).

Imunitu mohou podporovat taky některé léčivé bylinky, jednou z nejznámějších je třapatka nachová (latinsky Echinacea). Najdete ji ve formě kapek, sirupů nebo v různých čajových směsích pro podporu imunity. O výběru konkrétního přípravku pro děti se můžete poradit s lékárníkem, který může poradit, jaké kapky jsou bez obsahu alkoholu, aby byly vhodné právě i pro děti. Echinaceový přípravek můžeme dítěti podávat preventivně i v případě akutních potíží s výjimkou přítomnosti zvýšené teploty. Mezi další přírodní doplňky napomáhající ke zvýšení imunity patří hlíva ústřičná, která obsahuje betaglukany s imunomodulačním účinkem (např. Hlíváček®, Imunoglukan sirup®) a rakytník (např. Rakytníček®). Bylinkové přípravky je vhodné začít dítěti podávat minimálně měsíc před nástupem do školky/školy případně před začátkem podzimu/zimy.

Na závěr je dobré připomenout, že pokud vaše dítě i přes výše uvedená opatření onemocní, a jistě se to dříve nebo později stane (některé předškolní či školní děti marodí více než jiné a je to naprosto normální), myslete na to, že ne vždy je žádoucí podávání antibiotik. Váš pediatr by měl vždy dítě důkladně vyšetřit a zjistit příčinu onemocnění. Dnes existují rychlé metody (např. CRP test, Strep test), díky kterým budete vědět výsledek v ordinaci za pár minut. V případě bakteriální infekce lékař na základě citlivosti vybere vhodné antibiotikum a určí dobu terapie, která je potřeba dodržet. Pokud by ovšem infekce byla virového původu, antibiotika v tomto případě nebudou účinkovat a jsou zbytečná. Zároveň by hrozí vznik rezistentních bakterií, tím pádem by při dalším bakteriálním onemocnění v budoucnu tato antibiotika nemusela kvůli vzniklé rezistenci účinkovat (toto se děje zejména v případech, ve kterých jsou antibiotika neracionálně předepisována opakovaně k léčbě virových infekcí).

Autor:

Mgr. Monika Mikulkovám Lékárna Sfinx Brno

Revize (říjen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek