Zácpa je do jisté míry subjektivní pojem. Že trpíte zácpou a potřebujete nějaké akutní nebo dlouhodobé řešení lze říct teprve tehdy, když u sebe pozorujete následující příznaky.
Příznaky zácpy
- dochází k vyprázdnění méně často než 3 x týdně
- stolice je tuhá ve více jak ¼ případů
- máte pocit nekompletního vyprázdnění ve více než ¼ případů
- vyprázdnění je obtížné a namáhavé ve více než ¼ případů
Příčiny zácpy
Při léčbě zácpy je vždy důležité zjišťovat její příčiny, protože jich může být celá řada. Většinou se jedná o špatný dietní režim (potrava je málo pestrá a obsahuje málo vlákniny a tekutin) v kombinaci s nedostatkem pohybu. Zácpa může pacienta postihnout také z následujících důvodů:
- při užívání některých léků (např. silně účinné léky na alergii, depresi, bolest, odvodnění, snížení žaludeční kyselosti, léčiva sloužící k doplnění železa, léčiva obsahující vápník, atd.),
- pokud je ve střevě nějaká překážka (např. zánět, kýla),
- pokud pacient trpí nějakým dlouhodobým onemocněním (např. sníženou funkcí štítné žlázy, parkinsonismem, depresí nebo roztroušenou sklerózou),
- pokud trpí hemoroidy (způsobují bolestivost při vyprazdňování).
Jak se zácpy zbavit?
Základem při léčbě zácpy je úprava životosprávy. Strava by při léčbě zácpy měla být pravidelná (5x denně, nevynechávat snídani) a měla by obsahovat dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, vločky, otruby, atd.). Pít průběžně během dne, ideálně 2 – 3 litry vody za den (pokud k tomu však nejsou jiná omezení). Každý pacient, který zácpou opakovaně trpí, by se měl snažit také o zvýšení fyzické aktivity a pravidelný pohyb.
V případě, že úprava životosprávy nepřináší požadované výsledky, je vhodné po porada s lékárníkem nebo lékařem. Ti pak mohou doporučit farmakoterapii, tzv. laxativa (přípravek usnadňující vyprázdnění).
Léčivé přípravky pro léčbu zácpy
V lékárnách se setkáte se širokou paletou léčiv, která lze k léčbě zácpy použít.
Pro akutní potíže se zácpou jsou určena tzv. kontaktní laxativa, případně šetrnější tzv. osmotická laxativa.
Kontaktní laxativa jsou obvykle dostupná ve formě kapek nebo tablet a podávají se zpravidla večer před ulehnutím. Nástup účinku těchto léků je přibližně za 6 – 8 hodin a k vyprázdnění tedy dochází ráno. Bez lékařského předpisu lze v lékárně vydat např. pod názvem Guttalax®, Regulax®, Bisakodyl-K®, Dulcolax®, Fenolax® nebo Stadalax®. Do této skupiny laxativ se řadí také čaj ze senny (ve formě listů nebo lusků). Většina kontaktních laxativ není vhodná pro malé děti (min. do 4 let věku), těhotné a kojící ženy. Dlouhodobé užívání je možné pouze pod lékařským dohledemm, jelikož má řadu nevýhod a může být i nebezpečné. Před užitím jakéhokoliv léčivého přípravku je nutné vždy přečíst příbalovou informaci.
Za osmotická laxativa považujeme látky, které jsou na sebe schopny ve střevě vázat vodu, tím zvětšit objem stolice a způsobit tak nucení na stolici. Nejrychleji působící osmotické laxativum jsou glycerinové čípky. Po zavedení do konečníku by mělo k vyprázdnění dojít do 30 minut. Jsou tedy vhodné i pro nácvik tzv. defekačního reflexu. Přípravek není vhodný pro děti do 10 let, avšak pro těhotné a kojící ženy je bezpečný. Volně prodejný je i sirup obsahující laktulózu. Nástup účinku tohoto přípravku trvá však déle (až 5 dní) a pacienti mohou často pociťovat pocity plynatosti. Laktulózu lze užívat dlouhodobě.
Po užití kontaktních laxativ nebo glycerinových čípků a následném vyprázdnění je potřeba počítat s tím, že bude několik dní trvat, než se střevo opět naplní a pacient bude pociťovat další nutkání na stolici.
Pokud příznaky či problémy se zácpou i po zahájení samoléčby přetrvávají, obraťte se na svého lékárníka či lékaře, abyste nezanedbali závažnější zdravotní problém.
Chronická zácpa - je možné ji vyléčit?
V případě, že zácpa trvá minimálně tři měsíce, je možné ji klasifikovat jako chronickou - diagnózu všal vždy stanovuje lékař na základě všech příznaků, podrobného vyšetření a vyloučení jiných onemocnění. Základem léčby chronické zácpy je úprava jídelníčku, dostatek pohybu a tekutin, případně nácvik defekačního reflexu. Mezi doporučované léky dostupné bez lékařského předpisu řadíme:
- Osmotická laxativa - polyethylenglykol (PEG, makrogol). Účinek přetrvává až 6 měsíců, vhodná je kombinace s vlákninou.
- Kontaktní laxativa - bisakodyl, pikosíran sodný. Vhodné pouze jako záchranná terapie, užívat se může příložitostně, není vhodné užívat déle než 4 týdny. Doporučuje se začít nižší dávkou, kterou lze případně zvyšovat dle snášenlivosti pacienta. Vždy je nutné řídit se pokyny příbalových letáků jednotlivých léčivých přípravků.
V případě nedostatečného účinku předchozích léčiv lze v terapii použít i další přípravky, např. psyllium (osemení jitrocelu vejčitého). Požadované množství psyllia (dle výrobce) se rozmíchává těsně před užitím v přibližně 100 ml jogurtu, vody nebo džusu. Podanou dávku je potřeba dostatečně zapít.
Pokud pacient potlačuje nutkání na stolici (defekaci), může se objevit pomalé vyhasínání tohoto reflexu a s tím související chronická zácpa. Je proto vhodné zkusit defekační reflex obnovit. Pacient by měl po probuzení vypít sklenku vlažné vody (možno také salinické minerální vody – Zaječická, Bílinská kyselka, Šaratica), provést pravidelné ranní úkony a nasnídat se. Přibližně do 20 minut bez ohledu na to, jestli se nutkání dostaví, navštívit toaletu a pokusit se o vyprázdnění. Popsaný rituál by měl dodržovat každý den po dobu několika týdnů. K podpoře vyprázdnění lze aplikovat glycerinový čípek.
Kdyby se zácpa, ať už akutní, nebo chronická, náhle zhoršila, vyskytly se prudké bolesti břicha s pocity na zvracení, krvavá, černá, dehtovitá stolice, hlen ve stolici, případně horečka, je nezbytné neodkladně vyhledat lékaře.
Zácpa je častý, nikoliv neřešitelný problém. Každý lékař a lékárník ví, jak tento problém řešit. Nestyďte se tedy na ně se svými obtížemi obrátit.
Autor: Mgr. Markéta Olšovská, Lékárna Fakultní nemocnice Bulovka, Praha
Revize (červenec 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.