Každý z nás je občas nemocný nebo zraněný. A často přichází tyto obtíže nečekaně, v nejméně vhodnou dobu – večer a o víkendu. Nejen proto bychom doma měli mít správně vybavenou domácí lékárničku.
Univerzální složení lékárničky pro všechny domácnosti neexistuje. Záleží totiž na tom, kdo v domácnosti žije, zda jde o jednoho dospělého, velkou rodinu s mnoha dětmi různého věku, nebo například o seniorský pár. Obsah je třeba upravit i podle toho, jestli jde o domácnost, ve které jsou jinak zdraví jedinci nebo jestli se v domácnosti vyskytují chroničtí pacienti. Jinak vybavenou domácí lékárničku budou mít lidé, kteří se hodně věnují sportu nebo kutilství, jinak lidé, jejichž odolnost vůči běžným infekcím je nižší a často a rychle onemocní.
Přesto existuje základní sestava léků a prostředků, která by ve vaší domácí lékárničce neměla chybět.
Doporučený obsah domácí lékárničky
- Léky na teplotu a bolest s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu
- Teploměr
- Léky na zažívací potíže, především průjem nebo zvracení
- Živočišné uhlí
- Dezinfekce
- Náplast
- Sterilní krytí
- Obvaz
- Hojivý gel
- Antihistaminikum pro tlumení příznaků alergických reakcí
- Oční kapky s dezinfekční účinkem
- Nosní kapky
- Sirupy na kašel - na odkašlávání i antitusický
Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.
Další vybavení lékárničky je třeba přizpůsobit individuálním potřebám členů domácnosti. Neměly by v ní chybět chronicky užívané léky - vždy v dostatečném množství (doporučujeme přibližně měsíční zásobu). Nezapomínejte také na léky tzv. zachraňující život (např. u kardiaků nitroglycerin nebo u malých dětí s náchylnosti k laryngitidám prednisonové čípky, u alergiků s anafylaktickou reakcí adrenalinový autoinjektor aj.). Do lékárničky také patří repelent a pinzeta na odstranění klíšťat.
U sportovců nebo kutilů by nemělo chybět dostatečné množství náplastí a obvazů, včetně těch elastických, dezinfekce a tzv. vlhké krytí.
Léky pro děti jsou specifické a mnohé léky pro dospělé jsou pro děti nebezpečné. Dítě není zmenšený dospělý, jeho tělo funguje jinak - jeho ledviny a játra nejsou plně vyvinuté a mohou se nevhodnými léky snadno poškodit. Z těchto důvodů je vhodné mít domácí lékárničku přehledně uspořádanou, tak aby dětské léky byly oddělené od léků pro dospělé.
Mohlo by vás zajímat: Co všechno mít v lékárničce, když máte doma děti
Léky jsou přípravky zvláštní povahy, které pomáhají, když jsou užívané správně, a naopak ubližují, když jsou užívané špatně.
Ve vaší domácí lékárničce dodržujte několik zásad:
- Léky uchovávejte v originálním balení a nikdy nevyhazujte příbalový leták.
- Léky uchovávejte na suchém, chladném, tmavém místě. Nikdy je neuchovávejte v koupelně - vlhko a teplo většině léků nedělá dobře.
- Léky uchovávejte vždy mimo dosah dětí.
- Pravidelně (tedy aspoň jednou za půl roku) kontrolujte expiraci u všech přípravků (nejen u léků, ale také u dezinfekce nebo sterilního krytí). Použitelnost je vhodné prověřit i těsně před užítím.
- Prošlé léky nevyhazujte do popelnice, ale vraťte je do lékárny
Domácí lékárnička by tedy měla obsahovat léky na vaše chronické obtíže a léky na samoléčbu vašich akutních potíží. Léky na akutní potíže, které jsou vázané na lékařský předpis, neužívejte bez porady s lékařem. Nikdy samovolně neužívejte antibiotika.
Autor:
Mgr. Michaela Bažantová
Revize (květen 2024):
PharmDr. Lucie Malečová
Ústavní lékárna IKEM, Praha
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.