Hladina cukru v krvi

Hladina cukru v krvi, odborně glykemie, udává koncentraci cukru v krvi. Cukry (neboli sacharidy) jsou základním zdrojem energie pro lidské tělo. Regulačními mechanismy je glykemie udržována v úzkém rozmezí, díky čemuž je zajištěn dostatečný přísun energie pro tělo a zároveň nedochází k poškození orgánů sníženou nebo zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Základním a pohotovým zdrojem energie pro tělo je glukóza. Je přítomna v krvi a slouží jako jediný zdroj energie pro červené krvinky, sítnici oka a mozek. Pokles hladiny glukózy v krvi může mozek vážně poškodit. Stejně tak i vysoká hladiny glukózy v krvi může vést v krajním případě až k bezvědomí. Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi při cukrovce nebo častá konzumaci jídla s obsahem cukrů vede k poškození buněk, tkání a orgánů a může vést v případě cukrovky až k vážným zdravotním komplikacím.

Glukózu získává organismus z potravy (ze sacharidů) anebo z vlastních zásob. Trávení sacharidů začíná v ústech, pokračuje v žaludku a ve střevě. Složené sacharidy jsou štěpeny pomocí enzymů na menší podjednotky – jednodušší cukry. Postupně jsou rozštěpeny až na základní cukry, mezi které patří i glukóza. Ve střevě se pak glukóza vstřebává do krve, čímž dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Díky inzulinu, hormonu, který se tvoří ve slinivce a uvolňuje se po konzumaci jídla obsahujícího cukry, může být glukóza využita jako zdroj energie pro buňky těla (pomáhá glukóze vstupovat do buněk). V případě nedostatku glukózy v krvi se glukóza nejprve uvolňuje ze zásobního polysacharidu glykogenu (nachází se v játrech a ve svalech), po spotřebování zásob glykogenu se glukóza získává odbouráváním tukové tkáně.

Regulace hladiny krevního cukru

Glykemie závisí na příjmu potravy – vliv má složení stravy a to, jak často jíme. Cukry jsou v potravinách ve třech základních typech: jednoduché cukry (glukóza, fruktóza), složené cukry (škroby) a vláknina. Podle typu sacharidu dochází různě rychle k jeho trávení, vstřebávání, zvýšení a poté k poklesu hladiny cukru v krvi. Nejrychleji se tráví a vstřebávají jednoduché cukry (obsažené zejména ve sladkém jídle, bílém pečivu, ovoci nebo alkoholu). Po konzumaci sladkého rychle vzroste glykémie, ale po krátké době dojde k výraznému poklesu, který poznáme jako únavu, hlad nebo chuť na sladké.

Složené cukry se tráví o něco pomaleji než jednoduché cukry (jsou složeny z mnoha cukerných jednotek, musí se tedy před vstřebáním do krve nejprve ve střevě naštěpit). Glykemie po jejich konzumaci neroste a pak neklesá tak prudce jako u jednoduchých cukrů. Stejně tak je pozvolnější i uvolňování inzulinu, což je vhodnější zejména pro diabetiky.

Vláknina není naším tělem stravitelná, ale ovlivňuje trávení a vstřebávání ostatních sacharidů v potravě. A to tak, že prodlužuje trávení ve střevě, zpomaluje vstřebávání cukrů do krve (pozvolnější nárůst glykemie) a celkově snižuje hladinu cukru v krvi. Také má pozitivní vliv na střevní sliznici a mikroflóru. Díky vláknině v potravě nejsou výkyvy glykemie tak výrazné a nemáme po jídle tak brzy hlad.

Potraviny se podle složení mohou dělit na ty s nízkým nebo s vysokým glykemickým indexem. Glykemický index udává, jak rychle se zvýší hladina cukru v krvi po konzumaci jednotlivých potravin ve srovnání s glukózou. Jednoduché cukry mají vysoký glykemický index, naopak potraviny obsahující složené cukry a vlákninu mají nižší glykemický index, a jsou proto zdravější.

Hladina cukru v krvi je dále regulovaná pomocí hormonů – zejména inzulinu, glukagonu a kortizolu. Inzulin a glukagon jsou hormony s opačnými účinky tvořené slinivkou břišní. Inzulin snižuje hladinu cukru v krvi tím, že umožňuje vstup glukózy do buněk, kde může být zužitkována jako zdroj energie. Glukagon naopak hladinu glukózy zvyšuje tím, že podporuje štěpení zásobního polysacharidu glykogenu na jednotky glukózy, které se pak uvolňují do krve a mohou být využity jako zdroj energie. Kortizol je hormon, který se tvoří v nadledvinách a je označován jako hormon stresu. Při jeho vyplavení dochází k vzestupu hladiny glukózy v krvi, aby mohla být použita jako pohotová energie při reakci na stres.

Výkyvy hladiny cukru v krvi

Glykemie je tělem regulována v úzkém rozmezí (u dospělého člověka 3,9 – 5,6 mmol/l při odběru krve nalačno). 1 Pokud hodnota glykemie klesne pod spodní hranici (3,3 mmol/l), začnou se rozvíjet příznaky nízké hladiny cukru v krvi (odborně hypoglykemie) a při velmi nízké glykemii může vzniknout až hypoglykemické kóma. Naopak při dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi (nad 7 mmol/l) dochází k rozvoji cukrovky (diabetu mellitu). Při vysoké hladině glukózy v krvi (odborně hyperglykémie) může dojít až k hyperglykemickému kómatu.

Příznaky hypoglykemie:

  • velký hlad
  • třes, bušení srdce, studený pot
  • strach, neklid, vznětlivost, agresivita
  • bolesti hlavy, poruchy zraku, poruchy mluvení
  • únava, spavost až kóma
  • odezní po podání cukru - při vědomí lze podat hroznový cukr, sladkou šťávu nebo speciální tekutou formu cukru určeného pro diabetiky (např. Wellion®). V bezvědomí lze podat glukagon, který může diabetikovi předepsat lékař, nebo lze podat glukózu v infuzi (provádí záchranná služba).

Příznaky hyperglykemie:

  • nevolnost, zvracení
  • žízeň spojená s nadměrným močením
  • suchá kůže a sliznice, horečka
  • únava, spavost až kóma
  • dech je cítit po acetonu, může být přítomno hluboké a rychlé dýchání 1
  • neodezní po podání cukru

Máme-li u diabetika podezření na hypoglykemii nebo hyperglykemii, můžeme vždy podat hroznový cukr. Příznaky nízké i vysoké hladiny cukru v krvi jsou velmi podobné a je lepší cukr podat. Při hypoglykemii dojde ke zlepšení stavu a u hyperglykemie už stav nijak nezhoršíme (ve druhém případě je nutno zavolat záchrannou službu).

Důsledky dlouhodobě vysoké hladiny cukru v krvi

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi je příznakem cukrovky. Při neléčení, nesprávné léčbě nebo nedodržování diety a režimových opatření se mohou rozvinout pozdní komplikace diabetu. Příčinou je zvýšená hladina cukru v krvi. Pokud je glukóza v příliš vysoké koncentraci, navazuje se na některé stavební části tkání v těle. Nejvíce jsou zvýšenou hladinou cukru v krvi poškozovány tenké cévy (kapiláry) a nervy. Mezi komplikace patří poškození nervů, a tím způsobené problémy s čitím, dále poškození sítnice oka, poškození ledvin nebo tzv. diabetická noha.

Jak si udržet optimální hladinu cukru v krvi?

Jak bylo uvedeno výše, na hladině cukru v krvi se podílí jak regulační mechanismy v těle, tak příjem potravy. S tím samozřejmě souvisí naše další aktivity, jako je pohyb a udržování si zdravé váhy. Při zvýšení glykemie (zvláště u dospělých) se právě proto doporučuje redukce hmotnosti, dostatek pohybu a případně diabetická dieta (jíst menší porce vícekrát denně, vybírat si sacharidy s nízkým glykemickým indexem, dbát na dostatek bílkovin a vlákniny). Pokud tato opatření nevedou k udržení optimálního rozmezí glykemie a hodnoty cukru v krvi jsou stále zvýšené, následuje zahájení léčby diabetu léky.

Čtěte také: Zásady stravování při diabetu

Mírně zvýšená hladina cukru v krvi se upravuje zejména režimovými opatřeními a případně pomocí doplňků stravy. Tyto přípravky nenahrazují léčbu léky, avšak mohou pomoct při snižování glykemie, přispět k omezení chuti na sladké, snížení hmotnosti a celkovému zlepšení léčby diabetu. Mezi rostliny s příznivým účinkem na glykemii patří: plod fazolu bez semen, jestřabinová nať, nať borůvky, šalvěj lékařská, kořen pampelišky s natí, plod fenyklu, kořen lékořice, skořice, gurmar a další. Účinek rostlin se liší na základě obsahových látek. Např. plod fazolu a jestřabinová nať mírně snižují hladinu cukru v krvi; borůvková nať a šalvěj podporují účinky fazolu a jestřabiny a působí proti průjmům; pampeliška a lékořice způsobují sladkou chuť diabetických čajů bez přidání jednoduchých cukrů. Pozor však na přípravky s lékořicí – při dlouhodobém užívání zvyšují krevní tlak, dlouhodobě by se neměla užívat ani šalvěj. Mezi doplňky stravy pro diabetiky patří čaje, např. Diabetan®, Čajová směs pro diabetiky® nebo Diabetický bylinný čaj®, a také tablety s obsahem rostlinných extraktů, např. Dialevel®, Diaben® nebo MedPharma Diabetes®. Tablety často obsahují chróm, který má příznivý vliv na glykemii (zlepšuje působení inzulinu) a snižuje chuť na sladké, a kyselinu α-lipoovou, která je významný antioxidant, např. pro prevenci poškození sítnice oka nebo nervové soustavy.

Hladinu cukru v krvi lze příznivě ovlivnit i zvýšením příjmu vlákniny ve stravě nebo potravních doplňcích. Na regulaci glykemie se podílí zejména rozpustná vláknina, která se nachází v luštěninách, ovoci, ovsu a ječmeni. V lékárně je vláknina k dostání v podobě psyllia (oplodí indického jitrocele), případně jako lněná vláknina v kombinaci s oblíbenými chia semínky (Zlatěnka®). Vláknina navíc navozuje pocit sytosti, což je výhodné zejména u redukčních diet.

Udržování optimální hladiny krevního cukru je nejlepší prevencí diabetu 2. typu a také obezity. Cukrovka sice nebolí, ale je potřeba o ní vědět. Základem prevence je zdravá a vyvážená strava, dostatek pohybu a udržování si optimální hmotnosti.

Mgr. Jana Hrbková

Nemocniční lékárna FN, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek