Od 1. ledna 2018 vzniká všem předepisujícím lékařům povinnost vystavovat eRecepty. Co to vlastně eRecept je? Kde je možné jej uplatnit? Jak dlouho bude výdej léků trvat? Česká lékárnická komora připravila pro pacienty odpovědi na zásadní otázky spojené s eReceptem v přehledném desateru.
1. CO JE TO eRECEPT?
eRecepty jsou data uložená v centrálním úložišti eReceptů. Lékař, který eRecept předepíše, Vám předá pouze tzv. identifikátor eReceptu (12místný kód složený z písmen a číslic) v podobě papírové průvodky, e-mailem, sms nebo přes mobilní aplikaci - podle Vaší vzájemné dohody. Lékárníkovi se načtením identifikátoru údaje z eReceptu zobrazí na monitoru počítače.
2. KTERÝ ZPŮSOB PŘEDÁNÍ IDENTIFIKÁTORU JE NEJVHODNĚJŠÍ?
Papírová průvodka. Pacient na ní vidí údaje, na které byl zvyklý u papírového receptu. Snadno si ověří platnost eReceptu. Papírová průvodka usnadní práci lékárníkovi a zkrátí dobu výdeje léku. Využívejte svého práva a žádejte od lékaře průvodku.
3. JAK DLOUHO BUDE VÝDEJ LÉKŮ TRVAT?
O něco déle, než výdej na papírový recept. Lékárník musí eRecept načíst z centrálního úložiště a výdej léku do něj také nahlásit. To jsou činnosti, které oproti výdeji na papírový recept dělá navíc.
4. KTERÉ ÚDAJE JSOU PLATNÉ?
Na papírové průvodce nebo v e-mailu mohou být jiné přípravky, jiné dávkování nebo jiné počty balení než v eReceptu, pokud ho Váš lékař změní v době mezi předáním průvodky Vám a výdejem přípravků na eRecept v lékárně. Pro výdej léků jsou vždy platné informace v eReceptu.
5. CO KDYŽ BUDE NA eRECEPTU CHYBA?
Lékárník oproti papírovému receptu nebude moci opravovat chyby v eReceptu. Chybu bude moci opravit jedině lékař, který eRecept předepsal. Většinou to udělá poté, co se o chybě dozví od lékárníka nebo od pacienta. Třeba i telefonicky. Pokud se spojení s lékařem nepodaří, nemůže lékárník kvůli některým chybám lék vydat, a bude nutné, aby ho lékař následně předepsal znovu.
6. KDE SI MŮŽU VYZVEDNOUT LÉKY NA eRECEPT?
eRecept si můžete vybrat v jakékoliv lékárně v ČR podle své svobodné volby. Nikdo Vás NESMÍ poslat do konkrétní lékárny. Lékař dokonce nesmí poslat identifikátor bez Vašeho souhlasu někomu jinému než Vám. Na průvodce, v e-mailu ani v sms zprávě nesmí být uvedena žádná reklama, včetně reklamy na léky, na slevy nebo jakékoli zdravotnické zařízení, tedy ani na lékárnu.
7. JAK DLOUHO PLATÍ eRECEPT?
eRecept platí stejně dlouho jako listinný recept - standardní doba je 14 dní, pro recepty z pohotovosti 1 den, pro recepty na antibiotika5 dní. Platnost může být lékařem prodloužena až na jeden rok. Po uplynutí doby platnosti eReceptu Vám lékárník lék již vydat nemůže. Pokud víte, že Váš lék má delší objednací lhůtu, požádejte lékaře, aby platnost eReceptu prodloužil.
8. MŮŽU DOSTAT I PAPÍROVÝ RECEPT?
Pokud budete mít předepsaný recept na silně účinné léky, tzv. recept s modrým pruhem, nebo pokud za Vámi přijde lékař na návštěvu, lék si budete vyzvedávat v lékárně v jiné zemi EU, či z jiných objektivních důvodů, které musí lékař na listinný recept uvést, dostanete recept v listinné podobě.
9. DOSTANU SVÉ LÉKY, KDYŽ eRECEPT PŘESTANE FUNGOVAT?
Pokud spojení lékárny s centrálním úložištěm nebude fungovat, může se lékárník pokusit o náhradní spojení, aby Vám léčivé přípravky, které Vám lékař předepsal, mohl vydat. Dosud není jasné, jak bude náhradní spojení technicky zabezpečeno, takže nelze zaručit, že lékárník bude moci léky vydat.
10. POHLÍDÁ eRECEPT BEZPEČNOST MÉ LÉČBY?
Ačkoliv od 1. 1. 2018 bude platit povinnost předepisovat eRecepty, nebude stále možné využít tzv. lékový záznam, díky kterému by lékař a lékárník mohli s Vaším souhlasem zhodnotit rizika interakcí nebo duplicitně předepsaných léků.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.