Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, nese letos téma „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. I studenti farmacie proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo. Na veřejné vzdělávací akci se podílel Spolek českých studentů farmacie.
V rámci kampaně Evropského antibiotického dne vzniká mnoho aktivit. Stejně jako se tradičně zapojuje Česká lékárnická komora, připravují osvětovou akci pro veřejnost i aktivní studenti farmacie z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.
Spolek českých studentů farmacie (SČSF)
Mezi hlavní činnosti SČSF patří organizace Farmaceutického plesu, Studentské vědecké konference, Veletrhu bioanalytiky a farmacie, Seznamovacího kurzu, zařizování zahraničních stáží a dalších aktivit, ať už vzdělávacích, nebo společenských.
V rámci vzdělávacích aktivit se SČSF kromě odborných přednášek pro studenty zaměřuje i na vzdělávání široké veřejnosti.
Antibiotická kampaň ve Futuru
Ve čtvrtek 19. listopadu se v obchodním centru Futurum v Hradci Králové uskutečnila osvětová kampaň zaměřená na správné užívání antibiotik. Akce se zúčastnili dobrovolníci z řad studentů napříč ročníky, kteří oslovovali kolemjdoucí s dotazníky připravenými Českou lékárnickou komorou.
Hlavním cílem bylo vyvrátit rozšířené mýty o účinnosti antibiotik proti virovým infekcím a chřipce, poskytnout informace o správném užívání širokospektrých antibiotik a upozornit na závažný problém antibiotické rezistence.
Letos se do kampaně zapojilo velké množství studentů jako dobrovolníků i ochotných účastníků z řad veřejnosti, kteří neváhali diskutovat, sdílet své názory a obohatit se o nové poznatky. Celkem se podařilo získat 98 vyplněných dotazníků, přičemž průměrný počet správných odpovědí byl 12 z 15. Mezi respondenty bylo 54,1 % žen, 36,1 % můžů a 9,8 % dětí.
V otázce "Co by měli lidé dělat, aby pomohli snížit riziko antibiotické rezistence" studenti získali od veřejnosti 77 % správných odpovědí - "Brát antibiotika pouze při vážných infekcích způsobených bakteriemi". Na stejnou otázku pak 21 % respondentů odpovědělo: "Vyhýbat se užívání antibiotik, kdykoliv je to možné". Záměrem dotazníku bylo i upozornit na nevhodné užívání antibiotik při virových infekcích. Na otázku "Kdy je nevhodné užívat antibiotika" vybralo 76 % respondentů správně odpověď "Při virových infekcích horních cest dýchacích". V otázce "Které onemocnění lze obvykle léčit antibiotiky" vybralo nesprávnou odpověď "Nachlazení" celkem 10 % respondentů, "Virová hepatitida" celkem 12 % respondentů a správnou odpověď "Zánět močových cest" celkem 76 % respondentů.
Autoři:
Eva Kubíková, prezidentka Spolku českých studentů farmacie
Jakub Pavlík, viceprezident pro vzdělávání, Spolek českých studentů farmacie
PharmDr. Lucie Malečová, vedoucí recenzent Lékárnické kapky
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.