Podpora ve snižování hmotnosti

Máte problémy s nadváhou a chcete je sami aktivně řešit, přitom si nejste jistí jak hubnout zdravě a bezpečně? Přijďte se poradit do lékáren, v nichž jsou speciálně vyškolení lékárníci, kteří Vám s hubnutím pomohou.

Obezita je definována nadměrným uložením tuku v organismu. Normální hodnoty podílu tuku v organismu jsou u žen do 25–30 %, u mužů do 20–25 %.[1]

V klinické praxi se tělesná hmotnost posuzuje indexem tělesné hmotnosti, tzv. Body Mass Indexem (BMI), který byl celosvětově zaveden před více než sto lety. Vypočítá se jako podíl aktuální tělesné hmotnosti v kg a druhé mocniny tělesné výšky v metrech. Podle tohoto parametru je obezita u dospělých definována jako BMI ≥ 30.

Obezita velmi často souvisí i s dalšími chronickými onemocněními. Metabolický syndrom (Reavenův syndrom) známý také jako „deadly quarter“ neboli smrtící kvarteto, je soubor biochemických a metabolických odchylek souvisejících s obezitou. Je spojen s vysokým rizikem aterosklerózy. Nebezpečná je především abdominální (viscerální) obezita, která se projevuje ukládáním tuku v oblasti dutiny břišní kolem životně důležitých orgánů. Proto je důležité kromě BMI také měřit obvod pasu. Základní podmínkou pro diagnózu metabolického syndromu je dle definice Evropské a Americké diabetologické společnosti z roku 2005 přítomnost právě abdominální obezity.

Přítomnost tří a více z uvedených pěti rizikových faktorů znamená přítomnost metabolického syndromu[2]:

  • obvod pasu pro abdominální obezitu (zvolený pro českou populaci):
    • muži >94 cm,
    • ženy >80 cm;
  • triglyceridy ≥1,7 mmol/l nebo hypolipidemická terapie;
  • HDL-cholesterol: muži <1,0 mmol/l, ženy <1,3 mmol/l nebo hypolipidemická terapie;
  • krevní tlak ≥130/≥85 mmHg nebo antihypertenzní terapie;
  • glykemie nalačno ≥5,6 mmol/l nebo porušená glukózová tolerance nebo diabetes mellitus 2. typu nebo léčba antidiabetiky.

Mezi zdravotníky, kteří pečují o pacienty s nadváhou nebo obezitou, patří také farmaceut. Farmaceuti poskytují v lékárnách mnoho typů konzultací, mezi nimiž je i ta, v rámci které může pacientovi s nadváhou či obezitou pomoci právě farmaceut. Jedná se o konzultaci, která vychází z garantovaného kurzu České lékárnické komory Zásady správné životosprávy se zaměřením na snižování hmotnosti ve spolupráci s Fórem zdravé výživy a společností STOB.

Farmaceut pacienta nejen změří, zváží a vypočítá BMI, změří obvod pasu. Některé lékárny mají k dispozici také přístroje, které dokáží změřit hmotnost kosterních svalů, množství tělesného tuku a úroveň útrobního tuku.

Farmaceut dokáže pacientovi poradit se životosprávou, nastavit zdravější jídelníček, doporučit přiměřenou pohybovou aktivitu, motivovat ho při změně jeho životosprávy.

Snižování hmotnosti

Pokud máte nadváhu a chcete s tím pomoci, hledejte lékárny s logem "Podpora ve snižování hmotnosti".

Lékárny a lékárníky zapojené do akce najdete ZDE.

PharmDr. Ivana Lánová


[1] https://www.nzip.cz/clanek/506-jak-je-definovana-obezita

[2] KAREN, Igor, Hana ROSOLOVÁ, Miroslav SOUČEK, Štěpán SVAČINA, Michal VRABLÍK a Dana MORAVČÍKOVÁ. Metabolický syndrom: doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře 2023. Praha: Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, [2023]. Doporučené postupy pro všeobecné praktické lékaře. ISBN 978-80-88280-40-8.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek