Personál lékárny - kdo mi radí při výdeji léků a ostatního lékárenského sortimentu?

V lékárně nejčastěji potkáte vstřícný personál v bílém oblečení, ovšem mezi pravomocemi jednotlivých pracovníků lékárny existují rozdíly. Podobně jako mezi lékaři a zdravotními sestrami.

Léky na recept a léky v kategoriích s omezením (při jejich výdeji je třeba poskytnou identifikační údaje) vám může vydat pouze lékárník.

Lékárník

Lékárník je absolventem vysoké školy, magisterského oboru Farmacie. Mezi jeho povinnosti patří např. dohled nad správností léčby předepsané lékařem z hlediska možných nežádoucích účinků, vhodnosti kombinování s dalšími léky, potravinami nebo doplňky stravy. Odpovídá také za správnost léků, které pro Vás v lékárně připravují na základě Vaší individuální receptury.

Volně prodejné léky a další sortiment lékárny Vám může kromě lékárníka vydat také farmaceutický asistent.

Farmaceutický asistent

Farmaceutický asistent je absolventem vyšší odborné školy, obor Diplomovaný farmaceutický asistent.

Nedílnou součástí práce lékárníka a farmaceutického asistenta je informování pacienta o správném užívání léku. Proto vám při každém výdeji krabičky s lékem každý pracovník lékárny ochotně sdělí správné dávkování a upozorní na možné nežádoucí účinky nebo nevhodné kombinace s dalšími látkami. Patřičnou pozornost je třeba věnovat také správné aplikaci léků a jejich skladování.

Lékárník Vám tedy podává odborné informace o celém sortimentu lékárny. Farmaceutický asistent může podávat informace o volně prodejných lécích, doplňcích stravy, lékárenské kosmetice, zdravotnických pomůckách a dalším volně prodejném sortimentu lékárny, kromě přípravků na recept.

Dalším zaměstnancem lékárny je sanitář pro zařízení lékárenské péče, který je zodpovědný především za čistotu v lékárně.

Mgr. Eva Procházková

Lékárna Galenika



VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek