Kopřiva je královnou mezi jarními bylinkami

Nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva.

K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy?

Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica Dioica, je velice známá jednoletá nebo vytrvalá bylina, která se vyskytuje po celém světě a je hojně používaná v lidovém léčitelství.

Jedná se o statnou zelenou rostlinu a nejrozšířenějšího zástupce kopřivovitých v Evropě. Pro svůj růst vyhledává spíše tmavší a vlhčí stanoviště. Často ji můžeme nalézt na rumištích, podél plotů v příkopech či podél lesních cest.

Mezi hlavní obsahové účinné látky kopřivy patří flavonoidy, třísloviny, těkavé sloučeniny a mastné kyseliny, polysacharidy, izolektiny, steroly, terpeny, proteiny, vitamíny a minerály.

Kopřiva působí na lidský organismus mnoha způsoby

1. Antioxidační účinky

Antioxidanty se objevují jako preventivní a terapeutické látky, které zachycují volné radikály. Volné radikály byly spojovány s rizikem některých nemocí, jako jsou například rakovina, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní onemocnění, neurodegenerativní poruchy.

2. Antidiabetické účinky

Extrakt z kopřiv podle studií na potkanech snižuje hladinu glukózy v krvi a významně podporuje vylučování inzulínu do těla.

3. Ochrana jater

Extrakty z listů a semen kopřivy přispívají k ochraně jater. Zároveň při použití kopřivy dochází ke snížení „špatného“ LDL cholestrelolu.

4. Diuretická aktivita

Diuretický neboli močopudný a detoxikační efekt kopřivy je znám již od nepaměti a je to jeden z hlavních důvodů pro její současné používání v lidovém léčitelství.

Článek našeho autora o této bylince vyšel i v Deníku, kde se dočtete o dalších účincích, sběru a využití kopřivy, včetně receptů

Mgr. Filip Škarda

Votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory se dlouhodobě zabývá bylinami a houbami, jejich účinnými látkami a jejich použití v klasické i alternativní medicíně.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek