Přírodní antibiotika

V současné době, kdy jsou antibiotika běžným lékem na jakoukoliv infekci, roste jejich spotřeba závratným tempem. Měla by být přitom předepisována pouze na infekce bakteriálního původu, a to nejlépe přímo na původce onemocnění, který je citlivý na konkrétní antibiotikum. Jejich nevhodné předepisování i na infekce nebakteriálního původu, tedy virové anebo mykotické (plísňové), způsobuje nejen jejich neúčinnost při léčbě těchto infekcí, ale také zvyšující se rezistenci (neboli odolnost) některých bakterií proti běžně používaným antibiotikům.

Chřipka

Odhaduje se, že ročně zemře na neúčinnost antibiotik kolem tři čtvrtě miliónů lidí. A počet stále roste. Řešení, jak tomuto problému zabránit, je více. Základem by však mělo být především cílené předepisování antibiotik a jejich vhodně stanovené dávkování podle závažnosti infekce a celkové tělesné stavby pacienta. Samozřejmostí by pak mělo být dodržování intervalu a výše dávky, kterou určí lékař, a respektování doporučení, která doplní při výdeji antibiotika lékárník.

Další možností je objevení jiných antibioticky účinných látek, které by působily na rezistentní bakterie, případně látek synergicky působících, to znamená látek, které jejich účinek nějakým způsobem vylepšují nebo podporují.

Výzkumy se zaměřují také na látky rostlinného původu, které se v lidovém léčitelství objevují již od starověku. Mezi ty nejčastěji používané patří cibule, česnek, med, zázvor a bylinné oleje. Díky obsahu velkého množství účinných látek působí často nejen antibakteriálně, ale i antiviroticky nebo antimykoticky.

O některých významných přírodních léčivech, jejich celkových účincích a případných omezeních v užívání se můžete dočíst ve článku „Léky v kuchyni“. Následující řádky jsou zaměřeny především na antibakteriální účinky látek přírodního původu.

ČESNEK

Česnek je považován za největší dar přírodní medicíny. V lidovém léčitelství se využívá k posílení obranyschopnosti, při chřipce, nachlazení a bolestech v krku, zevně pak při bolesti v uchu, bolestech zubů, na bradavice, opary i plísně nebo k hojení ran. Vhodný je také při infekcích močových cest a ledvin. Používá se nejlépe čerstvý a měl by pocházet z dobrého (ideálně domácího) zdroje. Pozor ale na způsob zpracování a úpravy. Tepelnou úpravou se postupně ztrácí většina účinných látek, jeho silné aroma v syrovém stavu však může odradit i ty, kteří by si jej jinak s chutí dopřáli. U citlivých osob může navíc způsobit zažívací potíže. Připravit se dá ale třeba i čaj, tinktura, olej nebo sirup a ochutit jej zkuste zázvorem, hřebíčkem nebo medem. K dostání jsou také přípravky ve formě tablet, které můžete zakoupit v lékárně (např. Natural Medicaments® Super Česnek 100tbl., Naturvita® Allicor® česnekové tablety, Nutricius® Česnek Extra strong 100tbl.).

CIBULE

Podobné účinky má i cibule. Díky silicím s obsahem síry (allicin), které se z ní uvolňují zejména při krájení, a flavonoidům (kvercetin) působí příznivě při nachlazení a postižení dýchacích cest. Podává se rovněž jako podpůrný prostředek k rozpouštění hlenů, usnadnění vykašlávání nebo při ucpaných dutinách. Cibulová šťáva působí dezinfekčně, a to nejen zevně – při štípnutí hmyzem, drobném poranění apod., ale také vnitřně proti parazitům. I samotné vdechování výparů působí blahodárně na uvolnění zalehlých dutin při rýmě a nachlazení. Vyzkoušet můžete cibulovou šťávu, která vznikne naložením čerstvě nakrájené cibule do cukru, případně do medu, nebo třeba cibulový čaj. Chybu ale rozhodně neuděláte ani klasickou konzumací (např. s tlačenkou a octem, který má mimochodem také silné dezinfekční účinky).

KŘEN

Také křen má velké množství vonných prchavých a silně účinných látek, které zabíjejí bakterie a viry. Kromě toho obsahuje lysozym (u člověka jej najdeme např. ve slinách a slzách), což je přírodní antibakteriální enzym. Používá se nejen jako prevence díky vysokému obsahu vitaminu C, ale i při léčbě nachlazení, které je spojeno se zahleněním a zalehlými dutinami, nebo jako podpůrná léčba při zánětech mandlí a angíně, neboť má výborné protizánětlivé vlastnosti. Po léčbě klasickými antibiotiky rovněž napomáhá přirozenému obnovení střevní mikroflóry a celkovému povzbuzení organismu. Čerstvě nastrouhaný křen můžete smíchat s medem nebo použít jako přílohu k jídlu ve formě směsi s jablky nebo červenou řepou. Při strouhání se vám navíc příjemně uvolní nosní dutiny (jen opatrně u citlivých jedinců může způsobit podráždění sliznic).

ZÁZVOR

ZázvorZázvor patří mezi oblíbená přírodní léčiva. Používá se nejlépe čerstvý oddenek, který má nezaměnitelnou štiplavou chuť. Tu způsobuje gingerol. Tato látka spolu se zázvorovými silicemi má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Výrazné aroma éterických olejů dokáže uvolnit dýchací cesty, obklady pomohou při bolestech v krku a zahlenění, popíjení čaje z čerstvě nakrájeného zázvoru dokáže prohřát celé tělo a urychlit léčbu při chřipce a nachlazení. V chladných měsících, kdy se šíří bakteriální a virové infekce, jej můžete pravidelně zařadit do svého jídelníčku. Výrazná exotická chuť a vůně zpestří vaše jídlo a dodá sílu vašemu tělu. Pokud vás však výrazné aroma a chuť spíše odrazuje, můžete zkusit použít zázvor např. ve formě tablet (Shogaol Zázvor Epigemic® 30 kapslí), který zakoupíte v lékárně. K dostání je též ve formě tinktury, sirupu nebo pastilek (např. Grešík® kapky zázvor, Aromatica® Echinacea se zázvorem bylinné kapky, Naturprodukt® Domácí sirup zázvorový s medem nebo Müllerovy pastilky® se zázvorem). Použít jej můžete také ve formě éterického oleje k inhalaci (do difuzéru, na kapesník, do horké koupele).

TEA TREE OLEJ

Některé přírodní látky mohou významně podpořit také klasickou antibiotickou léčbu. Prokázaný účinek má například tea tree olej neboli čajovníkový olej. Preparáty s jeho obsahem mají silný dezinfekční, antibakteriální i protiplísňový efekt a v lékárnách je jich na výběr opravdu velké množství. Univerzálním přípravkem je přímo čistý 100% esenciální olej (např. Australian Original® Tea Tree Oil 100%, Dr.Popov® Tea tree oil, Pharma Activ® Tea tree oil), který se podle účelu použití dávkuje buď přímo – k masážím a potírání drobných ran, popálenin, plísní i oparů, nebo se ředí po kapkách do vody – ke kloktání při bolesti v krku, do koupele a k inhalacím při nachlazení, rýmě nebo postižení dýchacích cest. Jeho využití je ale všestranné, proto bývá často součástí domácí nebo cestovní lékárničky.

RAKYTNÍK

Sytě oranžové bobule tohoto keře jsou bohaté na obsah vitaminů (zejména vitaminu C a A), minerálů a dalších látek, díky kterým má výjimečné hojivé a antibakteriální účinky. Nejefektivnější je olej získávaný z těchto plodů, který se používá vnitřně i zevně. Jeho příprava není složitá ani v domácích podmínkách (návod na výrobu najdete na internetu). Podává se 2x denně při žaludečních potížích (záněty a vředy žaludeční sliznice), hemeroidech, ale hlavně při zánětech v krku, nosních dutinách, kašli nebo jako podpůrná léčba při zápalu plic. Vnitřní užití je vhodné doplnit také vtíráním oleje do oblasti hrudníku. Lokálně se pak používá při gynekologických zánětech, bolesti v uchu, na popraskané koutky a odřený nos při rýmě nebo na jakékoliv kožní infekce a popáleniny (které nevyžadují odborné ošetření). Vhodné je jeho podávání i při léčbě antibiotiky na ochranu žaludeční sliznice a přirozené mikroflóry. Podporuje rovněž rychlejší rekonvalescenci. V lékárně jej zakoupíte ve formě sirupu, oleje nebo želatinových tobolek (např. Virde® Rakytník olej a tobolky, Terezia® Rakytníkový olej a tobolky, Green Idea® Rakytníkový sirup a olej).

MED

MedMed je beze sporu jedním z nejstarších a nejoblíbenějších přírodních antibiotik, které bylo kdy používáno. Při léčbě nachlazení, infekcí horních cest dýchacích nebo chřipky sáhne většina lidí jako první po bylinkovém čaji s medem. Důležité je sehnat kvalitní domácí med a do čaje jej přidávat, až když má teplotu kolem 50°C. A co teprve, použijete-li jej v kombinaci s cibulí, zázvorem nebo kurkumou! Osvědčených receptů najdete na internetu spoustu, některé se přechovávají dokonce stovky let a dědí se z generace na generaci. Ať už zvolíte kteroukoliv z možností použití, začnete-li včas, můžete být za pár dní fit i bez další léčby. Navíc díky příjemné sladké chuti je vhodný i pro děti (pozor jen u velmi malých dětí z důvodu možné alergie). Opravdovým skvostem se silnými a ověřenými antibiotickými a antimykotickými účinky je pak med manukový, jediný druh medu, který má laboratorní certifikát. Jedná se o med nejvyšší kvality vhodný k léčebným účelům. Při užívání antibiotik dokáže dokonce zvýšit jejich efektivnost. V současné době se tento med používá také k hojení špatně se hojících ran (např. Vivamel® krytí s medem nebo Actilite® krytí).

PROPOLIS

Jedná se o další včelí produkt, který je tvořen směsí pryskyřic, balzámů, vosků a éterických olejů s antimikrobiálním, protizánětlivým a imunomodulačním účinkem. Bývá často označován jako přírodní antibiotikum, zejména u infekcí dýchacích cest nebo při bolesti v krku. Moderní medicína také objevila způsob, jak zbavit propolis alergizujících složek. Vzniká tzv. čištěný propolis (v přípravcích bývá označen zkratkou E.P.I.D.), který se oproti přírodnímu propolisu snadno rozpouští ve vodě a je vhodný i pro malé děti.

V lékárnách je propolis k sehnání především v přírodní formě (např. Pleva® kapky, Green Idea® Propolis tinktura, Virde® Propolis sprej).

LÉČIVÉ HOUBY

Některé houby jsou pro své léčivé účinky velmi ceněnými pomocníky v léčbě i prevenci nejrůznějších onemocnění. Nejznámějšími účinnými látkami jsou beze sporu betaglukany, které významným způsobem podporují obranyschopnost organismu. Přípravky s obsahem betaglukanů bývají proto na prvním místě při výběru produktu, který by pomohl předcházet infekčním onemocněním v období chřipek a nachlazení u dětí již od 1 roku.

Antibiotické účinky vykazuje asi 75 % hub, však také první antibiotikum – penicilin patří mezi houby (přesněji do rodu plísně). Současné výzkumy prokázaly pozitivní vliv hub nejen na imunitní systém, ale rovněž v prevenci civilizačních chorob, nádorových onemocnění, nemocí kardiovaskulárního systému a k posílení organismu proti stresu a únavě (tzv. adaptogen).

V tradiční čínské medicíně jsou považovány za houby nesmrtelnosti, neboť mají hepatoprotektivní (ochraňující játra) a detoxikační účinky, a přispívají tak k dlouhému životu i psychické pohodě. Nejpoužívanějšími zástupci jsou dřevokazné houby jako reishi neboli Ling Zhi (český název je lesklokorka, latinsky Ganoderma), shiitake (houževnatec) a cordyceps (housenice), které mají kromě antibakteriálních účinků současně účinky antivirotické a antimykotické. Velmi oblíbená a snadno dostupná je i hlíva. Volně rostoucí v našich podmínkách je pak např. kotrč, čirůvka, liška nebo slizečka (z této houby bylo také izolováno původní české antibiotikum mucidin). Za účinnými přírodními antibiotiky tak můžete na podzim vyrazit i do lesa.

Jednodušší pro použití a také efektivnější jsou však extrakty z hub, na které se zaměřuje např. MycoMedica®, Natural Medicaments® nebo Nupreme®), případně přímo přípravky s obsahem betaglukanů (např. Imunoglukan P4H® kapsle a sirup, Senimed® Betaglukan Forte+ cps., Immunotrofina® sirup).

DALŠÍ PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKA

  • AROMATICKÉ BYLINKY

Bylinky slouží k léčbě nachlazení už od nepaměti. Aromatické látky, které jsou v nich obsaženy, jim dávají nejen charakteristickou vůni, ale u mnohých z nich byl také prokázán účinek proti bakteriím, virům a plísním. K nejoblíbenějším a současně nejúčinnějším patří např. rozmarýn, tymián, estragon, mateřídouška, saturejka, oregano, bazalka, šalvěj nebo lékořice. Účinné látky jsou různého původu, pokud byste však chtěli docílit maximálního efektu, vyzkoušejte místo klasického čaje třeba olej, tinkturu nebo sirup. Vyrobit si je můžete i sami doma (návody hledejte na internetu nebo se poraďte v bylinkářství). Kromě toho domácí bylinková zahrádka potěší vaše oko i duši a bylinky dochutí jakékoliv jídlo. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste se obrátit na lékárníka, ten vám s výběrem vhodného přípravku, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům, jistě ochotně poradí. Éterické oleje z bylinek se často přidávají do pastilek proti rýmě, nachlazení, při bolestech v krku nebo k léčbě zánětů v ústní dutině (např. Puressentiel® nosní sprej, sprej do krku, pastilky a sirup, Müllerovy pastilky® se šalvějí, mateřídouškou nebo čajovníkovým olejem, Herbalmed® Medicinal pastilky).

  • LICHOŘEŘIŠNICE

Jedná se o léčivou rostlinku, která má neobvykle široké spektrum léčivých účinků, a to především v posílení imunity a léčbě zánětů nejrůznějšího původu. Od zánětů močových cest, prostaty a gynekologických zánětů až po záněty v krku, nosohltanu, záněty průdušek nebo plic, a to díky svým silným antibakteriálním a antivirotickým účinkům. Používá se sušená nať, listy i semena, případně se může přidat do salátů čerstvá. V lékárně pak můžete tuto zajímavou léčivku zakoupit také ve formě kapek nebo tablet (např. Green Idea® lichořeřišnice kapky a tobolky, EDENPharma® Lichořeřišnice roztok a tablety, Allnature® Lichořeřišnice extrakt tobolky)

  • ECHINACEA (neboli třapatka).

V současné době jsou některé odrůdy této výrazné květiny často vysazovány i v zahradách pro své krásné barvy. Extrakt z kořene třapatky nachové je však významnou posilou při prvních příznacích nachlazení. Působí antibakteriálně a antiviroticky a použití je všestranné, užívá se vnitřně ve formě tinktury (např. Aromatica® Echinacea kapky, Dr.Theiss® Echinacea kapky nebo Green Idea® Echinacea kapky a tablety) a tablet (např. VitaHarmony® Echinacea tbl., GS Echinace® Forte tbl.) k posílení imunity, zmírnění kašle či zánětů průdušek a také močového měchýře, zevně ke kloktání při bolesti v krku a zánětech v dutině ústní, k potírání při oparech a akné nebo při zánětech středního ucha a horečce.

  • BRUSINKY

BrusinkyTyto kyselkavé plody podobné borůvkám mají kromě příjemně svěží chuti také silné antibakteriální a antivirotické účinky. Extrakty se využívají především k prevenci a léčbě zánětů močových cest, jako podpůrná terapie při střevních infekcích a inkontinenci. Osvědčily se rovněž v boji proti nepříjemným oparům či zánětech v dutině ústní. Konzumovat můžete jak čerstvé, tak suché plody, marmeládu nebo šťávu. Při akutních potížích, kdy je potřeba silný extrakt z brusinek, se poraďte ohledně vhodného přípravku s lékárníkem, na výběr je velké množství preparátů k prevenci i léčbě (např. Barny´s® Cran-Urin™ MegaPAC brusinky tob.,NatureVia® MAX Brusinky® Cran-MAX® cps., VitaHarmony® Giga Brusinky tbl).

  • GRAPEFRUITOVÁ JADÉRKA

Extrakt z grepových jader má prokázané silné účinky proti bakteriím, virům, plísním i parazitům. Získává se lisováním jadérek a kožovitých částí grepu (tedy všeho toho, co při běžné konzumaci vyhazujeme) a zakoupit jej můžete ve formě kapek nebo tablet v lékárně. Škála použití je opravdu široká. Vyzkoušet jej můžete například k inhalacím při zánětech nosních dutin, ke kloktání nebo potírání při zánětech v krku a ústech, k léčbě oparů, bradavic a plísní nejrůznějšího původu i lokalizace. Při nachlazení a infekcích dýchacích cest se extrakt užívá vnitřně a výsledky jsou opravdu překvapivé. Zkuste jej někdy zvolit namísto kombinovaných přípravků, které se nejčastěji kupují při prvních příznacích rýmy a nachlazení a které bohužel pouze potlačují příznaky těchto nemocí. Grepy často způsobují lékové interakce a před jejich užitím je vždy vhodné se poradit s lékárníky, kteří mohou kombinaci s ostatními léčivými přípravky či doplňky stravy zhodnotit.

  • CHLORELLA

Chlorella patří mezi sladkovodní řasy a v současné době se těší nebývalému úspěchu. Je považována za jednu s nejefektivnějších přírodních látek, samozřejmě také s antibiotickým účinkem, za který zodpovídá účinná látka chlorellin. Kromě jiných, téměř širokospektrých účinků se využívá k posílení imunity v období chřipek a nachlazení, použít se dá rovněž k léčbě zánětů a zlepšení celkové odpovědi organismu na setkání s patogenními organismy. Nezanedbatelný je vliv i na podporu osídlení střeva přirozenou mikroflórou, což lze využít při a po užívání antibiotik. Zvýšené opatrnosti je zapotřebí pouze na začátku kúry, neboť u citlivějších osob může vyvolat nepřiměřeně silnou reakci v podobě průjmů anebo zvracení. Zvolte proto na začátku nižší dávku. Zakoupit ji můžete v tabletách nebo v prášku (např. Topnatur® Chlorella, Advance® Chlorella tbl., Nástrojezdraví® Chlorella BIO tbl.).

I přírodní léčiva však mohou mít svá omezení a nemusí být vhodná pro všechny. O jejich použití se proto vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Zvláště užíváte-li dlouhodobě léky na chronická onemocnění nebo čeká-li vás nějaký chirurgický výkon.

Co říci závěrem?

Klasická antibiotika jsou synteticky vyráběná léčiva, která jsou určena k léčbě infekcí, způsobených nežádoucími bakteriemi. Bolest v krku, kašel, zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, celková zchvácenost, to všechno mohou být příznaky jak bakteriální, tak i virové infekce. Jak ale rozlišit, kdy je potřeba navštívit lékaře a nasadit antibiotickou léčbu a kdy zvládneme léčbu sami? V každém případě je důležité první příznaky neignorovat a co nejrychleji začít s posílením imunity a podpořením vlastního těla v boji s cizími organismy. Vyzkoušet můžete některé z výše jmenovaných přírodních přípravků, nejlépe ve vhodných kombinacích. Poradit se můžete také v lékárně. Důležitý je také klidový režim, dostatek tekutin a spánku. Pokud se objeví zvýšená teplota, která je důležitá pro boj s bakteriemi i viry, nesnažte se ji ihned potlačit. Zůstaňte pár dní v posteli a nechte tělo bojovat. Tato fáze je nezbytná pro správnou funkci imunitního systému! Zasáhnout byste měli až v případě, kdy se na teploměru objeví hodnota 38,5°C a více.
Pokud se stav nelepší ani po cca 3 dnech, nebo se dokonce zhorší, případně nedaří-li se vám srazit horečku, je dobré navštívit praktického lékaře a nechat si svůj stav odborně zhodnotit. Pokud nejsou příznaky jednoznačné, může vám lékař udělat test CRP. Ten na základě hladiny proteinu, který se začíná tvořit v souvislosti s rozvíjejícím se zánětem, dokáže docela spolehlivě určit, o jakou infekci se jedná. Pokud vám tedy záleží na cíleném použití antibiotik, vyžádejte si ještě před jejich předepsáním test CRP u svého ošetřujícího lékaře nebo si můžete tento test objednat přímo v lékárně pro domácí použití. Vyžaduje to ovšem určitou znalost zacházení s pomůckami pro testování i při vyhodnocení výsledků. Před prvním použitím se můžete ohledně postupu poradit v lékárně, případně požádat o praktickou ukázku, která vám usnadní další používání.

Autor: PharmDr. Kateřina Dubská, Lékárna Dům zdraví, Hodonín

Revize (listopad 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek