Kde najdu, jaké účinné látky obsahuje můj lék?

Každý, kdo užívá nějaké léky, a to jak příležitostně, tak i dlouhodobě, jistě ví, z jakého důvodu je užívá, například „proti bolesti", „na snížení krevního tlaku" apod. Mnohdy se ale vyplatí znát i složení a množství účinné látky v léku. Některé z nich obsahují pouze jednu účinnou látku, jiné mohou obsahovat hned více takových látek.

Zná-li pacient složení svého léku, a eventuelně i množství účinné látky v něm, může se vyhnout tzv. duplicitě, tedy užívání dvou stejných léků pod různými výrobními názvy. Takové situaci je třeba se vyhnout. Kromě zesílení účinku (v důsledku navýšení dávky) léku, který není vždy žádoucí, a je pak spíše vnímán pacientem jako nežádoucí, může dojít k předávkování léky, které již pacienta mohou ohrozit i na životě.

Kde se tedy pacient může dozvědět, jakou účinnou látku (a v jaké dávce) jeho lék obsahuje? Tuto informaci mu rád poskytne kterýkoli z odborných pracovníků lékárny, tedy lékárník či farmaceutický asistent. Pacient však nemusí chodit do lékárny, jednoduše si tuto informaci může přečíst na obalu léku (obvykle text psaný latinsky a kurzivou) pod názvem přípravku nebo v příbalovém letáku. Například lék Paralen 500® obsahuje účinnou látku jménem paracetamol v dávce 500 mg (v 1 tabletě) – viz obrázek výše.

Nejste si jisti ohledně dávkování? Nebo podáváte léky s paracetamolem dětem?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Co ale dělat, když nemáme k dispozici originální obal léku ani příbalový leták? Ani tehdy není třeba zoufat. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zřídil pro pacienty velmi užitečné webové stránky www.olecich.cz. Zde si pacienti mohou jednoduše vyhledat svůj lék a získat o něm všechny potřebné informace. Dokonce je zde mj. k dispozici i příbalový leták v elektronické podobě.

Je to jednoduché, do kteréhokoli internetového vyhledávače zadáme www.olecich.cz a po načtení domény v okně LÉKY - Vyhledat v názvu přípravku zadáme název léku, který nás zajímá – viz Obr. 2. Objeví se seznam všech léků, nesoucích zadaný název, včetně všech lékových forem (např. tablety, sirupy, čípky apod.). Vybereme dvojitým klikem jeden z nich nebo jednoduše klikneme na ikonu vyhledat. Objeví se katalogový seznam všech léků, v jejichž názvu je vyhledávaný výraz, např. PARALEN 100®, PARALEN 125®, PARALEN 500® (tablety), PARALEN 500 SUP® (čípky) atd. Po kliknutí na daný přípravek se objeví jeho „karta", kde v záložce Základní nalezneme nejdůležitější informace o přípravku, vč. lékové formy (např. tableta), názvu účinné látky a síly, tedy množství účinné látky v jednotce dávky (např. již zmiňované tabletě) – viz Obr. 3. V záložce Doprovodné texty nalezneme odkaz na elektronickou verzi příbalového letáku PIL - Příbalová informace – viz Obr. 4.

Obr. 2

Obr. 3

Obr. 4

Pro správné a bezpečné užívání léků je nezbytné znát více než jen jeho dávkování. O to podstatnější je znát své léky v případě, že jich kombinujeme hned několik, a to nejen těch vázaných na lékařský předpis, ale i volně prodejných. Například zmiňovaný paracetamol je obsažen ve více než 120 přípravcích (jednosložkových i kombinovaných, vázaných na lékařský předpis i volně prodejných) dostupných na našem trhu. Jejich kombinace, zejm. při překročení jednotlivé či denní dávky, může být však pro pacienta nebezpečná.

Proto, budete-li mít jakékoli pochybnosti o volbě léku, jeho složení, dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.

Mgr. Ondřej Šimandl

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek