Základní všeobecně platné právní ustanovení pro počet lékárniček na pracovišti a jejich obsah není v žádném právním ani technickém předpise uvedeno.
Právní předpisy, které by mohly být podkladem pro vybavení lékárniček, jsou tyto:
- Zákon č. 309/2006 Sb., Zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (§ 2 odst. 1 písm. f), na základě kterého musí být pracoviště vybavena v rozsahu dohodnutém s příslušným poskytovatelem pracovnělékařských služeb prostředky pro poskytnutí první pomoci a vybavena prostředky pro přivolání poskytovatele zdravotnické záchranné služby.
- Zákon č. 262/2006 Sb., Zákoník práce – ustanovení § 102 odst. 6, které nařizuje zaměstnavateli přijmout opatření pro zvládnutí mimořádných událostí (havárie, požár, evakuace apod.) a pokyny k zastavení práce, opuštění pracoviště a odchodu pracovníků do bezpečí v případě ohrožení.
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí (bod 8 přílohy), které podává informaci o umístění vybavení a prostředků pro ošetření zaměstnanců na snadno dostupném místě a jejich příslušném označení bezpečnostními značkami.
- Vyhláška č. 341/2002 Sb. (příloha č. 14), povinné vybavení autolékárničky.
- Zákon č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník (§ 150), který stanovuje trest za neposkytnutí první pomoci.
Zdánlivě to vypadá, že striktní nařízení, které by jasně specifikovalo nutné vybavení lékárničky na pracovišti, by mnohým ulehčilo práci při vytváření vlastního seznamu. Ovšem taková lékárnička, která by vyhovovala všem, od úředníků v kanceláři až po svářeče nebo zedníky, je v praxi nesestavitelná.
Při formulaci obsahu lékárničky musí zaměstnavatel brát v potaz zvláštní právní předpisy, které se mohou jeho zaměstnanců týkat (např. pro práci v lese nebo pro jízdu firemním automobilem), zvláštní činnosti (svařování) a možné havarijní situace. Obsah lékárničky tedy stanovuje zaměstnavatel po poradě s příslušným poskytovatelem pracovně lékařských služeb a zástupcem zaměstnanců.
Základní standardní obsah lékárničky se proto podle ustálené správné praxe pohybuje v rozsahu zdravotnického materiálu stanoveného pro autolékárničky.
Pro autolékárničky je stanoven v současné době tento zdravotnický materiál:
obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2),
obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2),
šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 x 1360 x 960 mm),
náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm),
náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm),
obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm),
rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm),
rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu,
nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka nejméně 14 cm,
isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm.
Vybavení autolékárničky však slouží spíše jako vzor.
Je vhodné lékárničku doplnit o více párů chirurgických rukavic pro případ, že bude o zraněného pečovat více zachránců. Zvážit můžeme i zařazení resuscitační roušky. V autolékárničce také chybí dezinfekce, mohl by se hodit i tekutý obvaz. Naopak např. v kanceláři je diskutabilní nutnost plastové roušky nebo isotermické fólie. Pokud na pracovišti hrozí poranění typu odřeniny, řezné rány, popáleniny, určitě v lékárničce oceníme Hemagel®. Tento čirý gel neštípe, nepálí, má ochrannou funkci a urychluje hojení drobných povrchových poranění různého původu.
Pokud pracujeme s dráždivými látkami nebo žíravinami, můžeme lékárničku doplnit oční vodou s kyselinou boritou nebo oční kapky se septonexem.
Do kuchyně se zase hodí kožený chránič prstu - po pořezání překryje obvaz a chrání ho proti znečištění. Dále je vhodný chladící polštářek a prostředky k ošetření popálenin (např. sprej nebo gel s obsahem panthenolu, aloe vera nebo kyseliny hyaluronové, mastný tyl k překrytí, případně speciální náplasti na popálení).
Do lékárničky, která bude umístěna v tělocvičně, můžeme zařadit elastické obinadlo k fixaci kloubů nebo chladivý sprej ke snížení poúrazové bolestivosti. Určitě bychom využili i gel proti bolesti, modřinám a otoku.
Na českém trhu jsou také dostupné hotové vybavené lékárničky (např. do tělocvičny, pro kanceláře, pro hotely a restaurace, do stavebnictví, dřevovýroby atd.), případně lékárničky pro určitý počet osob, takže je možnost zakoupit již hotovou lékárničku nebo se inspirovat při vybavování jejím obsahem.
Dle uvážení můžeme do lékárničky zařadit také teploměr, pinzetu, léčivé přípravky proti bolesti a horečce s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, popřípadě proti průjmu (nejčastěji aktivní uhlí). Je možné zařadit lék na zklidnění alergických reakcí v tabletách nebo také ve formě gelu, léčivý přípravek proti pálení žáhy, případně hroznový cukr nebo speciální tekutý cukr jako první pomoc pro diabetiky při hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi).
Vybavení lékárničky léky je však zcela dobrovolné. Léky je třeba uchovávat podle pokynů výrobce a používat v souladu s informacemi obsaženými v příbalové informaci.
Obsah lékárničky je třeba pravidelně kontrolovat a obměňovat podle expirací.
Pracovníci by měli být také pravidelně školeni, aby byli schopní s použitím obsahu lékárničky poskytnout zraněnému člověku adekvátní první pomoc.
TIP: Kompletní článek o povinném obsahu autolékárničky a motolékárničky čtěte zde.
Mgr. Barbora Fialová
Lékárna SN Opava
Mohlo by vás zajímat:
Jaké léky přibalit do cestovní lékárničky?
Domácí lékárnička: Co patří do standardní výbavy pro domácí léčení?
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.