Přehled náplastí, které naleznete v lékárně: Od textilních po náplasti ve spreji

Náplast je zdravotnický obvazový materiál upravený vhodným způsobem, který slouží k překrytí rány, fixaci jiného obvazového materiálu nebo k nouzové fixaci poranění.

náplast-na-noze.jpg

Náplast může být ve střední části vybavena polštářkem, který může nést léčivo (např. dezinfekční látku, hormonální léčivo, nikotin, kyselinu salicylovou, látky určené k tišení bolesti), nebo který nese pouze ochrannou funkci. Náplasti sloužící k upevnění jiného obvazového materiálu jsou dodávány na cívkách v různých šířkách a délkách a nemají ochranný polštářek.

Na materiál náplastí jsou kladeny vysoké požadavky – náplast musí být přilnavá, ale při snímání nesmí poškozovat pokožku, neměla by způsobovat alergii, požadována je prodyšnost, odolnost, poddajnost, přijatelná estetičnost i cena.

Náplast může být v nesterilním nebo sterilním obalu, který překrývá zejména část určenou pro přímý styk s ránou. Lepicí plochy jsou překryty lehce snímatelnými materiály, chránícími lepivou plochu před vysycháním a znečištěním.

TIP: Domácí lékárnička: Co patří do standardní výbavy pro domácí léčení?

Níže si uvedeme základní druhy náplastí, se kterými se můžeme jako s obvazovým materiálem v lékárně setkat:

textilní-náplast.jpgKlasické textilní náplasti s polštářkem (např. 3M Spofaplast®, Cosmos®)

Jsou určené na ošetření drobných ran všeho druhu. Nejčastěji je koupíme v šířce 6cm nebo 8 cm a v délce 1 m a jsou určené na stříhání. K dostání jsou i po jednotlivých kusech.

Odolné pružné náplasti (např. Urgo®, Cosmos®, Viacell®)

Textilní elastické prodyšné náplasti odolné ve všech situacích. Jsou vhodné zejména na oblé části těla (prsty, klouby). Polštářek může být zesílený, aby odolával nárazům a ráně poskytoval maximální ochranu (vhodné při sportu). Bývají voděodolné.

Hypoalergenní náplasti na citlivou pokožku (např. Urgo®, Cosmos®)

Náplast je velmi šetrná k přecitlivělé pokožce se sklonem ke kožní alergii. Pacienti s takovou pokožkou by měli vždy dát přednost hypoalergenní náplasti před obyčejnou, předejdou tak nepříjemným kožní reakcím. Náplast má prodyšný netkaný podklad.

Omyvatelné a voděodolné náplasti

Omyvatelné náplasti jsou vhodné zejména při krátkodobém kontaktu s vodou (např. mytí rukou). Voděodolná náplast bývá vhodná pro delší pobyt ve vodním prostředí (např. koupání ve vaně, bazénu, moři). Pojmy „omyvatelná" a „ voděodolná" jsou u různých výrobců náplastí zaměňovány a proto doporučujeme poradit se o vhodné náplasti ke koupání ve vaší lékárně (např. Cosmos® Voděodolná náplast a Urgo® Omyvatelná náplast jsou vhodné pouze ke krátkodobému styku s vodou, Cosmos® Do vody a Urgo® Voděodolná náplast jsou určené ke koupání).

Náplasti určené ke koupání mají centrálně umístěný polštářek, aby bylo místo před vodou chráněné ze všech stran.

Přečtěte si také: přehled obvazových materiálů: Obinadla, obvazy, kompresní punčochy, tepovací pásky...

Vysoce savé náplasti (např. Urgo®, Cosmopor®)

Poskytují vyšší ochranu rány i oblečení. Sají až 3x více sekretu z rány než běžné náplasti.

žena-s-náplastí.jpgNáplasti s centrálně umístěným polštářkem

Náplasti z netkaného textilu mající centrálně umístěný polštářek tak, aby po nalepení bylo možné poraněné místo ochránit před nečistotami ze všech stran (např. Cosmopor®, Cosmopor® E pro velmi citlivou pokožku, Cosmopor® Antibacterial se stříbrem pro léčbu ran se zvýšeným rizikem infekce).

Náplasťové stehy

Pro uzavírání ran lze použít hypoalergenní pásky z netkaného textilu v barvě kůže (např. Urgostrip®, Omnistrip®). Používají se na stažení menších rovných ran, na pooperační jizvy a jako opora čerstvě zašitých ran. Dvě pásky se nalepí rovnoběžně podél okrajů rány, třetí pásek se nalepí kolmo. Nejdříve zajistíme dobrou přilnavost na jedné straně rány, potom lehce zatáhneme k druhé straně rány a pásek na ni nalepíme. Okraje rány stahujeme k sobě. Další pásky nalepíme stejně, abychom ránu zcela zakryli. Na závěr ještě přilepíme po stranách rány dva proužky kolmo na předchozí, takže zafixujeme konce předchozích proužků nalepených kolmo přes ránu.

Hydrokoloidní (hydrogelové) náplasti (např. Urgo®, Cosmos®, Compeed®, Viacell®)

Náplasti fungují na principu tzv. vlhkého hojení. Vlhkost v ráně je nezbytná k rychlejšímu přirozenému zahojení. Náplasti chrání před vnějšími vlivy (vodou, nečistotami, bakteriemi). Gelový polštářek náplasti reaguje se sekretem z rány a vzniká vlhký gel, který chrání ránu jako „druhá kůže". Náplast tlumí bolest ihned po nalepení, je prodyšná a brání přilepení k ráně. U hydrokoloidních náplastí je velmi důležité, aby se aplikovali na umytou, nemastnou a zcela suchou pokožku. Lze je nosit několik dní bez nutnosti výměny (dokud se náplast nezačne sama uvolňovat).

Dnes se hydrokoloidní náplasti používají při léčbě celé řady kožních problémů, jako jsou:

  • řezná poranění,
  • odřeniny,
  • mozoly a kuří oka – hydrokoloidní náplast může obsahovat například glycerin nebo kyselinu salicylovou ke změkčení ztvrdlé kůže na prstech a chodidlech,
  • puchýře – náplasti jsou k dostání v různých velikostech (na prsty, patu, chodidlo), výborné pro použití při sportovních aktivitách, diskrétní do společenské obuvi apod.,
  • popáleniny – sterilní hydrokoloidní náplasti nebo lipidokoloidní síťka v různých velikostech, určené pro ošetření drobných popálenin v domácích podmínkách,
  • opary (ZOVIconceal®) – náplasti zmírňují bolest, svědění, pálení, brnění a otok, vydrží na místě až 12 hodin, jsou diskrétní a opar účinně chrání, lze je nosit i v noci, brání vzniku neestetických strupů a jizev.

Celý článek o problematice vlhkého hojení ran si přečtěte si ho po kliknutí na tento odkaz.

Náplast na kuří oka (např. Hansaplast®, 3M Spofaplast®)

Náplast s obsahem kyseliny salicylové, která změkčuje ztvrdlé jádro kuřího oka. Oblast s kuřím okem je vhodné po 3-4 dnech namočit do teplé vody a změklou odumřelou část kuřího oka odstranit (seškrábnout). Náplast se mění každý den. Ochranný kroužek chrání okolní zdravou kůži před poškozením.

Cívkové náplasti

Jsou vyrobené z různých hypoalergenních materiálů, nemají ochranný polštářek, jsou prodyšné a spolehlivě lepí. Používají se k fixaci obvazů i náplastí (např. voděodolných), gázového krytí, cévek, měřicích přístrojů apod. Cívková náplast může být klasická textilní (např. Omniplast®), z netkaného textilu pro zvlášť citlivou pokožku (např. Omnipor®), z bílého hedvábí pro zvlášť citlivou pokožku (např. Omnisilk®), z porézní fólie pro zvlášť citlivou pokožku (např. Omnifilm®), jak každému vyhovuje. Bývají k dostání v různých šířkách a délkách.

Kapsaicinové náplasti

Používají se jako podpůrná léčba bolestivých svalů a kloubů. Problém nevyřeší, ale díky extraktu z pálivé papriky silně prohřejí pokožku a pacient cítí jiný podnět než bolest. Náplasti jsou k dostání v různých rozměrech, ale dají se i stříhat na požadovanou velikost. Na postiženém místě se mohou ponechat až 8 hodin. Další náplast se nelepí na totožné místo. Na stejné místo lze náplast aplikovat nejdříve po 7 denní přestávce. Příkladem takové náplasti je Kapsaicinová hřejivá náplast Capsicolle®.

Náplast ve spreji (např. Urgo®, Akutol®)

Vhodná na zaoblené části těla (prst, loket, koleno). Na pokožce zanechává film, který zasychá za několik minut a chrání poraněnou pokožku jako druhá kůže. Působí dezinfekčně a podporuje hojení.

Solutio Novikov

Lze ho zařadit mezi tzv. tekuté náplasti. Jde o roztok, který po nanesení na ránu zasychá a vytváří film, který časem sám odpadne. Dezinfikuje a zároveň ránu chrání. Navíc působí i proti bakteriím a plísním. S oblibou se používá v chirurgii i v domácích podmínkách.

náplast-s-obrázky.jpgNáplasti mohou být diskrétní (tělové barvy, průsvitné či průhledné), s barevnými motivy (pro děti, často bývají voděodolné, hypoalergenní, bezbolestně snímatelné).

Polštářek náplastí často obsahuje dezinfekční složku (nebývá u dětských náplastí).

Náplasti jsou k dostání v metráži – nedělené, určené ke stříhání (vhodné do domácí lékárničky) nebo balené po několika málo či více kusech a o jedné nebo více velikostech (naopak vhodné na dovolenou či výlet, kde většinou nemáme k dispozici nůžky).

Obecně je u všech náplastí důležité, aby byly aplikovány na čistou, suchou, nemastnou a neochlupenou pokožku. Po odstranění náplasti mohou na kůži zůstat zbytky lepidla, které snadno očistíme pomocí benzinu.

Existují rodinná balení v plastovém obalu určená pro výlety a dovolené s dětmi, která obsahují několik typů náplastí včetně dětských náplastí a nůžek pro nastříhání nedělených náplastí. Praktické je také nastříhat si z nedělené náplasti několik kusů, abychom je v případě potřeby měli doma rychle po ruce. V případě nouze (doma i na cestách) nám dobře poslouží náplasti z autolékárničky. Pak je ovšem nezbytné autolékárničku co nejdříve doplnit. Pokud u kusových náplastí pomocí nůžek zaoblíme rohy, náplast nám navíc bude lépe a déle držet.

S výběrem vhodné náplasti vám v lékárně rádi pomůžeme.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna Sfinx Brno

Mohlo by vás zajímat:

Přehled obvazových materiálů: Obinadla, obvazy, kompresní punčochy, tepovací pásky...

Popáleniny: Jak je ošetřit a jak rozpoznat jednotlivé stupně popálenin?

Dezinfekce na ruce, na čištění drobných ran i lehkých zánětů očí

Hojení ran můžeme ovlivnit stravou, pomoci mohou i bylinky

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek