Správné dávkování léků: Jak určit správnou dávku a co dělat, když na lék zapomenu?

Pro dosažení správného účinku léků a co nejnižších nežádoucích účinků je velice důležité dodržovat správné dávkování léků a způsob jejich užití. Správně určená dávka léku by měla zajistit požadovaný účinek.

dávkování léků

Pokud bude dávka léku nízká, lék nemusí účinkovat, například nás nezbaví bolesti nebo nám nesníží krevní tlak na požadované hodnoty.

Pokud bude naopak dávka léku vysoká, hrozí předávkování, které se může projevit u různých léků různě. Dlouhodobě podávané vysoké dávky léků nám mohou i poškodit některé orgány.

Správné dávkování léků – na čem závisí?

Optimální množství léčiva je pro každého jiné. Záleží na tom, jestli se jedná o děti, dospělé nebo lidi starší, důležitá je také tělesná váha pacienta. Na stanovení potřebné dávky léku může mít vliv i různě závažné onemocnění jater nebo ledvin, tedy orgánů, které se z velké části podílí na odstraňování léčiv z organismu.

Jak zjistit správné dávkování léků

Se správným dávkováním léků pacienta seznámí lékař při předepisování léku, ale také farmaceut při jeho výdeji. Ten by měl vysvětlit, k čemu se daný lék užívá a jak má být dávkování léku načasováno, ale také správný způsob užití, možné nežádoucí účinky a rizika. Rovněž při nákupu volně prodejných přípravků nám správné užívání léku vysvětluje lékárník nebo farmaceutická asistentka.

Doporučené dávkování a způsob užívání je uveden také v příbalové informaci. Zde je uvedena informace o nejvyšším možném množství, které lze vzít najednou (maximální jednotlivá dávka), o maximálním množství za den (maximální denní dávka), i o časovém odstupu, jaký je třeba mezi jednotlivými dávkami dodržet.

Nutnost dodržovat určité intervaly mezi jednotlivými dávkami léků vychází z toho, že různé léky jsou odstraňovány z našeho těla různě rychle, a tudíž i jejich působení v organismu může trvat různě dlouhou dobu. Skupina léčiv, u kterých je časový odstup mezi jednotlivými dávkami obzvláště nutné dodržovat jsou antibiotika. Aby byl protimikrobní účinek zajištěn, je nutné, aby bylo v těle dost antibiotika po většinu dne, jinak nejen nepomohou, ale co hůř, bakterie se mohou stát vůči těmto lékům odolnými (rezistentními).

Některé léky je vhodné brát v určitou denní dobu, například léky na podporu odkašlávání není vhodné užívat večer (např. po 17. hodině), aby nadměrný kašel neobtěžoval v noci. Léky na podporu činnosti mozku a prokrvení končetin také není vhodné brát večer, aby nebyl narušen fyziologický nástup spánku. Kortikoidy nebo hormony štítné žlázy se většinou užívají ráno, což je v souladu s našimi biorytmy. Snižuje se tak riziko některých jejich nežádoucích účinků.

Co dělat, když si zapomenu vzít svůj lék?

Každému se může stát, že si zapomene vzít pravidelnou dávku léku. Informaci, jak v takovém případě postupovat, nám může podat náš lékař nebo lékárník. Postup se liší podle toho, kolik času už uběhlo od doby, kdy lék pravidelně užíváme. Někdy se doporučuje vzít dávku léku co nejdříve, případně polovinu obvyklé dávky, nebo uplynulou dávku vynechat a pokračovat až dávkou následující.

Nikdy však následující dávku nezdvojujeme. Návod, jak postupovat, když si svůj lék zapomeneme vzít, většinou obsahuje také příbalový leták. Proto je dobré si příbalový leták uschovat pro případ, že do něj budeme později potřebovat nahlédnout.

Organizace dávkování léků

dávkování léků, dávkovačPokud užíváme více léků v různou denní dobu, může pro nás být užitečný dávkovač léků. Jedná se o dózu na léky, která je rozdělena na více uzavíratelných oddílů, do kterých si své léky můžeme předem nachystat.

Existují dávkovače léků na jeden den nebo na týden, bývají často rozdělené i na ráno, poledne a večer. Dávkovač léků si můžeme například každou neděli naplnit na celý týden dopředu. Pak pro nás bude užívání léku jednodušší. Prázdné okénko dávkovače pro nás také může být ukazatelem, že už jsme si dávku léku vzali. Dávkovač léků nám tak může pomoci i s tím, abychom si léky náhodou nevzali dvakrát.

Na trhu jsou i dávkovače léků, u kterých je možné nastavit zvukový signál v čase, kdy si máme léky vzít. Tyto dávkovače často také zaznamenávají čas posledního otevření dávkovače, takže přesně víme, kdy naposled jsme si lék vzali. Takové dávkovače nám mohou pomoci snížit počet chyb v dávkování léků a tím zlepšit výsledky léčby našeho onemocnění.

PharmDr. Barbora Fialová

Lékárna Na poliklinice, Krnov


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek