Kdy a jak (ne)užívat antibiotika?

Antibiotika jsou důležitým nástrojem v boji proti bakteriálním infekcím. Jejich účinnost je ovšem ohrožována jejich nadměrným a nesprávným užíváním, které vede ke vzniku rezistentních bakterií. Správné užívání antibiotik hraje klíčovou roli pro zachování účinnosti léčby i pro budoucí generace.

Kdy užívat antibiotika

Kdy (ne)užívat antibiotika?

Antibiotika nejsou univerzální lék a nejsou tedy vhodná na všechny typy infekcí. Zde je několik příkladů, kdy je užívání antibiotik nevhodné:

  • Virové infekce - nachlazení, chřipka, bolest v krku, kašel, průjem, atd.: Antibiotika na onemocnění způsobená virem nepůsobí.
  • Použití bez lékařského předpisu: Nikdy neužívejte stará nedobraná antibiotika z předchozí infekce. Každé antibiotikum se používá pouze na specifické typy bakterií. Nesprávným použitím zvyšujete riziko komplikací a vzniku bakteriální rezistence.
  • Mírné bakteriální infekce: Některé lehké bakteriální infekce (zánět nosních dutin) mohou ustoupit i bez podání antibiotik. Lékař může doporučit vyčkat a sledovat vývoj infekce.
  • Prevence infekcí: Preventivní užití má smysl pouze ve specifických případech. Takové užití musí být vždy výslovně doporučeno ošetřujícím lékařem.

Jak užívat antibiotika?

Pokud lékař rozhodl, že je léčba antibiotiky nezbytná, je velice důležité, aby byla užívána správně a zodpovědně.

  • Užívejte antibiotika pouze tehdy, předepíše-li je lékař.
  • Dodržujte doporučení ohledně stravy a pitného režimu. Některá antibiotika je třeba užívat s jídlem a jiné nalačno. Vztah k jídlu může ovlivnit vstřebání a účinnost antibiotik.
  • Užívejte antibiotika po dobu, kterou lékař určil, a dodržujte časový režim užívání.
  • Neuchovávejte zbytky antibiotik. Pokud Vám během užívání lékař změnil lék, poraďte se s lékárníkem, jak zbylé léčivé přípravky zlikvidovat.
  • Nepřerušujte léčbu a neměňte dávku. Pokud jste dávku zapomněli užít, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Proč užívat antibiotika zodpovědně?

  • Zodpovědným užíváním antibiotik chráníme jejich účinnost a snižujeme rizika spojená s antibiotickou rezistencí (běžně léčitelné infekce mají horší/žádnou odpověď na léčbu antibiotiky).
  • Rezistentní bakterie se šíří mezi lidmi a jsou hrozbou pro celou populaci, především pro osoby s oslabenou imunitou, děti nebo starší osoby s chronickými nemocemi.
  • Zabráníme vzniku vedlejších účinků spojených s nesprávným užitím léku.
  • Pokud se s antibiotiky nebude zacházet zodpovědně hrozí, že v budoucnu nebude možnost účinně léčit infekce, které jsou nyní snadno léčitelné.

Zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás!

Autor: Mgr. Kateřina Kafuňková

Revize (listopad 2024): PharmDr. Lucie Malečová

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek