Většina z nás zná ten nepříjemný stav, který se ráno dostaví po prohýřené noci. Hlava bolí, žaludek na vodě a hrozný pocit únavy. Jak z toho ven?
Nejlépe je tomuto stavu předcházet. Pokud se ale přesto stane, pak je dobré se na pití alkoholu trochu „připravit". Základem je zaplnit žaludek, nejlépe něčím tučným.
Přímo ze žaludku se vstřebává asi 20% vypitého alkoholu, zbylých 80 % se vstřebává z tenkého střeva. Rychlost, s jakou začne alkohol působit, závisí právě na naplněnosti žaludku (čím je žaludek plnější, tím je vstřebávání alkoholu pomalejší) a na typu nápoje (nápoje teplé nebo sycené oxidem uhličitým urychlují vstřebávání). Alkohol se vylučuje z organismu z 90 až 95 % oxidací v játrech a z 5 až 10 % je vyloučen v nezměněné formě dechem a močí. Vylučování alkoholu jinými cestami je prakticky zanedbatelné.
Odbouráváním alkoholu v játrech za pomocí enzymu alkoholdehydrogenázy vzniká látka acetaldehyd. Aktivita alkoholdehydrogenázy je dána geneticky, čímž se vysvětluje různá individuální vnímavost k alkoholu (např. u Japonců nebo Indiánů je aktivita alkoholdehydrogenázy vyšší). Ranní bolest hlavy je způsobena právě acetaldehydem a celkovou dehydratací organismu. Proto je důležité dodávat hodně tekutin (vody) nejen ráno, ale nejlépe ještě večer před ulehnutím.
Léky proti bolesti nejsou v případě kocoviny příliš vhodné. Zejména ne ty, které obsahují paracetamol! Ačkoliv paracetamol patří k poměrně bezpečným lékům, ve vyšších dávkách může působit hepatotoxicky (toxicky na játra). Bezpečná maximální denní dávka pro dospělého člověka s váhou nad 60 kg jsou 4 g, což je 8 tablet např. Paralenu®/Panadolu®. Pokud dojde k požití vyšší denní dávky paracetamolu než 4 g (pozor na kombinace různých přípravků s obsahem paracetamolu), eventuelně k požití paracetamolu v kombinaci s alkoholem, mohou se dostavit následující nežádoucí účinky: horečka, zimnice, bolesti nebo otoky kloubů, nadměrná únava či slabost, nepřiměřené krvácení nebo tvorba modřin, kožní vyrážka a svědění, nechutenství, nauzea, zvracení, žloutnutí kůže nebo očního bělma. Dostaví-li se některý z výše jmenovaných nežádoucích účinků, ihned vyhledejte lékaře.
Léčit kocovinu ostatními léky proti bolesti také není moc vhodné. Kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a ostatní nesteroidní antirevmatika mohou působit dráždivě na žaludek a ten po večírku většinou nebývá připraven na další nápor. Bolesti hlavy, která se dostaví po požití alkoholu, se nejlépe zbavíte doplněním tekutin a dostatečným spánkem.
Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.
Paracetamol a alkoholismus
U osob, které vypijí denně tři nebo více alkoholických nápojů, je paracetamol obzvláště nevhodný a riziko selhání jater je mnohonásobně vyšší než u zdravého člověka. Může dojít k hepatitidě (zánětu jater) až cirhóze (nevratné nahrazení jaterních buněk vazivem). Kombinace paracetamolu s pravidelným pitím alkoholu může mít až fatální následky.
Příklady léků, kde je obsažen paracetamol
- Léky volně prodejné: např. Acifein®, Ataralgin®, Coldrex®, Panadol®, Paralen®, Paramax®, Saridon®, Valetol®, Vicks Symptomed®
- Léky na recept: např. kombinované léky na léčbu bolest a kašle.
Budete-li mít jakékoli pochybnosti o volbě léku, jeho dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.
Autor: PharmDr. Nora Tůmová, Lékárna Mendlovo náměstí, Brno
Revize (prosinec 2024): Mgr. Kateřina Kafuňková
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.