Zdravé a krásné vlasy si přeje většina z nás. Kvalita vlasů je dána mnoha vnitřními i vnějšími faktory. Jedním z faktorů je samozřejmě používání vhodné vlasové kosmetiky. Je potřeba nezapomínat na skutečnost, že zdravé vlasy rostou ze zdravé pokožky.
Nečistoty a maz je proto potřeba smýt zejména z pokožky hlavy. Pamatujme, že máme jen tak kvalitní vlasy, jak je kvalitní pokožka naší hlavy. Poškozená pokožka hlavy svědí, je zarudlá, hromadí se na ní olupující se kůže, vypadávají vlasy. Tento článek se zaměřuje na šampóny a kondicionéry a obecná pravidla jejich používání.
Úvodem se podívejme na stavbu vlasu. Vlas se skládá ze tří vrstev (schematický průřez vlasem na obrázku):
1) Kutikula
- Kutikula je svrchní vrstva vlasu, kterou tvoří šupinovitě tvarované destičky. Tyto destičky se částečně vzájemně překrývají.
- Kutikula chrání vlas před vnějším prostředím a je vodě odolná.
2) Kůra
- Kůra zaujímá největší část vlasu, je tvořena keratinovými vlákny, které propůjčují vlasu pevnost a pružnost.
- V kůře se nacházejí shluky pigmentových buněk, které dávají vlasu barvu.
- Keratin je stavební bílkovina, skládající se z aminokyselin. V přípravcích na podporu růstu vlasů a zlepšení jejich kvality jsou často obsaženy některé z těchto aminokyselin (například methionin a cystein).
3) Dřeň
- Dřeň je tvořena nepravidelným kanálkem s mnoha vzduchovými dutinkami, které vlas odlehčují a zároveň ovlivňují jeho lesk. V dřeni se nacházejí i zrnka pigmentu.
- Dřeň obsahuje keratin, který má jiné chemické složení než keratin v kůře – má vysoký obsah lipidů.
- V silných vlasech je dřeň vždy přítomná, ve slabších vlasech buď chybí úplně, nebo se vyskytuje pouze v některých segmentech vlasu.
Na povrchu je vlas chráněn mazem, vylučovaným z mazové žlázy. Pokud mazová žláza z různých důvodů produkuje mazu nadbytek, mluvíme o mastných vlasech. V případě snížené tvorby mazu mluvíme o suchých vlasech. Při výběru produktů vždy respektujte svůj typ vlasů.
Šampóny
Šampón má za úkol zbavit pokožku hlavy a vlasy: mazu, špíny a potu; olupujících se buněk svrchní vrstvy kůže; stylingových produktů (vlasové spreje, gely, pěny, laky)
Složky šampónů:
1) Voda
- tvoří hlavní (70-80%) součást šampónu
- funguje jako rozpouštědlo pro ostatní složky šampónu
2) Tenzidy (10 – 15% šampónu) = povrchově aktivní látky
- Jako tenzid označujeme látku, která je schopná obklopit nečistotu, oddělit ji od povrchu a následně se nechat smýt vodou. Tyto vlastnosti propůjčuje tenzidu jeho chemická struktura, skládající se ze dvou částí – z lipofilní části (dobře se rozpouští v tuku) a z hydrofilní části (dobře se rozpouští ve vodě). Většina dnes používaných tenzidů jsou deriváty mastných kyselin, odvozené například od kyseliny laurové.
- Nejstarším používaným tenzidem je mýdlo. Bohužel mýdlo tvoří v tvrdé vodě nerozpustné sloučeniny, které zůstávají nesmyté ve vlasech a zanechávají na nich povlak. Mýdlo má navíc alkalický charakter, který vlasům a pokožce neprospívá (např.: vlasy jsou krepaté a bez života). První tenzidy, které nahradily klasická mýdla, sice byly schopné umývat vlasy při použití všech typů tvrdosti vody, ale vysušovaly pokožku hlavy a dráždily v očích. V současných, moderních šampónech se proto vzájemně kombinují dva až čtyři tenzidy, jejichž vlastnosti dohromady zajišťují optimální mycí účinek s minimální dráždivostí pokožky a očí.
Primární tenzidy
Tyto látky pokožku a vlasy myjí a čistí. Tvoří pěnu a ty syntetické dráždí pokožku a v očích.
Příklady: laurylsulfáty:sodium/ammonium/triethanolamine/diethanolamine/coco lauryl sulfate
laurylethersulfáty: sodium/ammonium laureth sulfate (= SLS)
glykosidy (velmi šetrné cukerné tenzidy přírodního původu): laurylglucoside
- Na tomto místě je vhodné upozornit, že laurylsulfáty a laurylethersulfáty pokožku hlavy dráždí a vysušují. V případě, že trpíte lupénkou, atopickým ekzémem, nebo jiným kožním onemocněním, raději se jim vyhněte. Vyhledávejte raději přípravky s obsahem šetrnějších tenzidů – jako jsou například již zmíněné glykosidy.
- Mnoho klientů se domnívá, že existuje přímá úměra mezi mírou pěnivosti a čistící schopností přípravku. Není tomu tak – množství pěny není rozhodující, dobře myjí vlasy i přípravky s minimální pěnivostí.
Sekundární tenzidy
Tyto látky mají rovněž mycí schopnosti. Na rozdíl od primárních tenzidů méně pění a méně dráždí.
Jejich hlavní funkce jsou:
- korekce pěny vytvořené primárními tenzidy (její množství, vzhled bublin)
- zmírnění dráždivosti primárního detergentu (oči, pokožka)
- zahuštění přípravku
- kondicionační efekt na vlasy (zlepšení vzhledu vlasů)
Příklady: betainy: Cocoamidopropyl Betaine
alkanolamidy:Diethanolamid kokosového oleje (známý jako Alfonal K, KD)
aminoxidy: Cocoamidopropylamine Oxide
amoniové soli
3) Ostatní složky
- zahušťovadla (látky zvyšující nebo snižující tekutost přípravku)
Příklady: chlorid sodný (sůl), glycerol, propylenglykol, methylcelulóza
- slabé organické kyseliny
- mění pH přípravku, aby se co nejvíce přiblížilo mírně kyselému pH vlasů a na pokožce hlavy
- pH přípravků je důležité: šampóny mají zpravidla vyšší pH, které vlas na povrchu otevírá. Kondicionéry mají naopak nižší pH, které vlas na závěr uzavírá.
- látky měnící opalescenci (dávají přípravkům krémový/perleťový vzhled)
Stearáty (například Magnesium Stearate)
- antioxidanty (například vitamíny A, E, C, sůl EDTA)
Chrání vlasové vlákno před škodlivými vlivy volných radikálů – vlasy jsou odolnější vůči poškození
- UV filtry (chrání vlas před účinky UV záření)
- konzervanty (šampóny jsou vodné roztoky náchylné ke kontaminaci – pro jejich bezpečné používání jsou potřebné konzervanty)
Například parabeny, olej z pšeničných klíčků, kyselina citrónová
- kondicionační složky (uhlazují vlas, dávají vlasům lesk)
silikony (například Dimethicone)
kvaterniové sloučeniny (například Quaternium 80)
polymery
- pečující složky (podle typu šampónu)
Například proti lupům, různé rostlinné extrakty a oleje, hydratační látky
- barviva a parfemace
Kondicionéry
Hlavní součástí kondicionérů je stejně jako v šampónech voda. Kondicionéry dále obsahují složky, které mají za úkol:
1) usnadnit rozčesávání
2) zlepšit strukturu vlasů
3) ochránit vlas před negativními vlivy prostředí (teplo, smog, UV záření)
K tomu, aby kondicionér mohl splnit tyto úkoly, je potřeba, aby kondicionér i po opláchnutí zůstal na povrchu vlasu. Podle typu kondiciační složky rozlišujeme několik typů kondicionérů:
Kationtové kondicionéry mají pozitivní náboj, který je přitahovaný negativně nabitými vlasy. Nejčastěji se v přípravcích setkáváme s různými amoniovými solemi, například cetrimidem.
Polymerové kondicionéry obsahují polymery, které vytváří na povrchu vlasu tenkou ochrannou vrstvu. Jedná se o celulósové deriváty a polykvaternia.
Proteinové kondicionéry obsahují proteiny, které vyplňují drobné trhliny na povrchu vlasu (následek česání, různých vlasových úprav a ošetření). Nejčastěji se setkáváme s hedvábným, sójovým a pšeničným proteinem.
Silikonové kondicionéry vytvářejí na povrchu vlasu tenkou, vodě odolnou vrstvu. Často používaným zástupcem je Cyclopentasiloxane.
Další typickou součástí kondicionéru jsou emulgátory (například Stearyl Alcohol, Cetyl Stearyl Alcohol), které mimo jiné zajištují rovnoměrnou aplikaci přípravku, dále také změkčují a vyhlazují pokožku. Mohou být rostlinného i živočišného původu.
Podle typu přípravku jsou v kondicionérech obsaženy další složky (například oleje, UV filtry, zahušťovadla).
Jak si správně umýt vlasy?
- Nejprve vlasy namočte teplou/vlažnou vodu. Horká a studená voda jsou k mytí vlasů nevhodné.
- Následuje dvoufázové použití šampónu – malé množství přípravku rozetřete v dlaních a aplikujte na pokožku hlavy a vlasy, vmasírujte a opláchněte. Tento postup dvakrát zopakujte.
- Celý proces zakončete aplikací malého množství kondicionéru do délek vlasů (v žádném případě ne na pokožku hlavy) a nechte působit několik minut. Poté důkladně opláchněte.
- Vlasy myjte každé dva až tři dny. Častější mytí vlasům neprospívá – dochází k nadměrnému odmašťování pokožky hlavy.
- Při mytí vlasy pouze jemně mněte mezi prsty a pokožku hlavy jemně masírujte. Intenzivní pohyby vedou k podráždění pokožky a k zacuchání vlasů.
Jednotlivé kroky mytí vlasů a následné péče nepřeskakujte, dbejte na dodržování uvedeného postupu. Jednou za týden dopřejte svým vlasům intenzivní kúru v podobě masky na vlasy. Jednou za dva týdny je vhodné pokožku hlavy intenzivně vyčistit použitím přípravků k tomu určených – jedná se o tzv. detoxifikační šampóny, které vás zbaví zejména usazených zbytků používaných vlasových přípravků.
Přípravky vždy vybírejte podle typu svých vlasů a jejich aktuální kondice. Samozřejmě nezapomínejte na pravidelné návštěvy kadeřníka.
PharmDr. Synáková Klaudie
Lékárna BENU, Česká Lípa
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.