Několik rad, jak nejlépe ošetřit strženou kůži

Stržená kůže je typ poranění, při němž je narušena kůže nebo podkožní tkáň a její část nebo podkoží chybí. Rána může být zároveň tržná, která vzniká tahem a prasknutím či roztrhnutím kůže. Má klikatý a nepravidelný tvar, nerovné okraje. Rána nebývá hluboká, relativně málo krvácí.

stržená-kůže.jpg

Typy stržené kůže

Jako příklad stržené kůže můžeme uvést stržení pokožky při depilaci, stržení puchýře, stržení spálené či popálené pokožky, závažnější typy opruzenin, poranění prsních bradavek během kojení, skalpaci zachycením vlasů strojem. Mnohem častěji se ovšem setkáme se sedřenou kůží v souvislosti s povrchovou odřeninou (oděrkou) následkem pádu během fyzické aktivity nebo sportu. Poranění často bývá současně i zhmožděné (například po pokousání psem).

Pokud není rána rozsáhlá, není potřeba volat lékaře. Rány tržné a tržně zhmožděné by měl vždy ošetřit lékař (protože může dojít k odumírání tkáně a následně k hnisavým komplikacím při hojení). Pacienti s cukrovkou by měli jakékoli poranění vždy konzultovat s lékařem.

ošetření-odřeniny.jpgOšetření stržené kůže

Místo se strženou pokožkou opatrně a pečlivě omyjeme čistou vodou, hlubokou ránu nevyplachujeme. Případné drobné nečistoty (hlínu, písek, štěrk) opatrně odstraníme pomocí sterilní gázy napuštěné dezinfekčním roztokem, větší cizí tělesa (střepy skla apod.) z důvodu možnosti vzniku většího krvácení z rány neodstraňujeme (v tomto případě i v případě hluboké rány provedeme akutní domácí ošetření a navštívíme lékaře).

Pokud rána krvácí, je nutné krvácení zastavit. Jako příklad zdravotnické prostředku určeného k zástavě krvácení můžeme uvést Traumacel® zásyp (sterilní vstřebatelný prášek) a GelitaSpon®. Jde o vstřebatelnou želatinovou hubku, která přiložením k ráně zastavuje krvácení do 2 minut. Je k dispozici v několika rozměrech a GelitaSpon® je možné nastříhat do požadované velikosti.

Ránu opatrně vydezinfikujeme, u hlubší rány pouze její okolí.

Mezi dezinfekční přípravky, které lze použít, můžeme uvést:

  • Betadine® roztok - nevhodný pro osoby alergické na jód, nepálí a je proto vhodný i pro děti od 6 měsíců
  • Dettol 0,2% antiseptický sprej - nepálí, vhodný pro děti od 12 měsíců
  • Septonex® sprej
  • 3% peroxid vodíku
  • Jodisol® - nevhodný pro osoby alergické na jód
  • Octenisept sprej – vhodný od narození, nepálí
  • Neocide sprej – vhodný od narození, nepálí

Následně je vhodné aplikovat sterilní síťovité krytí napuštěné masťovým základem (tzv. mastný tyl), které odvádí sekret z rány a na ránu se nepřilepuje, což je velmi důležité při dalším převazu (např. Grassolind®, Atrauman®). Malé rány na nenamáhaných místech, kde nedochází ke kontaktu s oblečením aj., kde nehrozí riziko zanesení infekce do rány, je možné nechat hojit volně na vzduchu. V takovém případě je vhodné aplikovat hojivé masti např. Bepanthen® Plus (hojivý krém s dezinfekční složkou), Betadine® mast (dezinfekční mast) a Solutio Novikov (tekutý dezinfekční prostředek, který na ráně zasychá a chrání místo jako náplast).

Mastný tyl můžeme překrýt několika typy sterilního sekundárního krytí, které by mělo ránu překrývat alespoň o 5 cm na všech stranách. Kompres z gázy je nejběžněji a všestranně používaný (např. Sterilux®), kompres z netkaného textilu použijeme v případě, že rána masivněji krvácí (např. Medicomp®), a kompres z buničiny v případě velmi mokvající rány (např. Zetuvit®).

Sekundární krytí přilepíme buď náplastí (Omnifilm®, Omniplast®, Omnipor®, Omnisilk®), fixačním gázovým obvazem (hydrofilní obinadlo) nebo fixačním elastickým obvazem u rozsáhlejších ran (např. Peha-crepp®).

Prsní trhliny neboli ragády

Poraněné bradavky během kojení jsou častým a velice nepříjemným problémem novopečených maminek. Základním preventivním opatřením je správné přiložení miminka k prsu. S tím by čerstvé mamince měly pomoci porodní asistentky či laktační poradkyně přímo v porodnici, přičemž dnes je možné si zavolat laktační poradkyni i domů kdykoli po příchodu z porodnice. Laktační poradkyně maminkám pomáhají i se správně zvolenou polohou při kojení, pokud už k nějakému poranění bradavky došlo (aby kojení bylo co nejméně bolestivé a trhlinka se rychleji hojila).

Důležitá je hygiena. Prsa stačí omýt čistou vodou 1x denně a používat na jejich osušení zvláštní ručník. V případě poranění je lepší používat látkové bavlněné vložky do podprsenky než jednorázové (látkové vložky umožní ráně lépe dýchat) a prsa často větrat. Pokud to není možné, existují chrániče bradavek do podprsenky (např. od Medela). Po kojení maminka může bradavky potřít pár kapkami mateřského mléka, které působí protibakteriálně (jak preventivně, tak v případě začínající malé ragády).

Vlhké hojení je v tomto případě spíše nežádoucí (např. Hemagel, hydrogelové vložky do podprsenky), protože ve vlhkém prostředí se daří kvasinkám, které se na poraněných bradavkách často vyskytují (mj. mohou způsobovat další nepříjemnou komplikaci a to moučnivku v ústech kojence, která se může i naopak šířit z úst miminka na bradavku). Stejně tak nejsou vhodné přípravky s obsahem lanolinu např. Medela PureLan 100 (opět jde o živné prostředí kvasinek).

Při drobném poranění se doporučuje ránu 1-3x denně po kojení vydezinfikovat genciánovou violetí (pro miminko je bezpečná, léčí se s ní i kojenecká moučnivka v ústech). Po kojení je možné bradavky natírat malým množstvím kalciové masti (např. Bepanthen® mast, Calcium pantothenicum mast od Zentiva).

Při velmi bolestivých a dlouhotrvajících špatně hojících se ragádách je dobré navštívit gynekologa či praktického lékaře. Existuje antibiotická mast na lékařský předpis, která je vhodná i na léčení poraněných bradavek (Bactroban® mast). V mnoha případech může brzy ulevit od bolesti a urychlit hojení.

Opruzeniny

Opruzeniny se vyskytují velmi často u malých dětí nosících plenky, ale může se objevit i u dospělých a starších osob (u inkontinentních pacientů nosících pleny). Příčinou je vlhká pokožka v záhybech kůže, která je náchylnější k poškození třením, následně pak může být prostupnější pro některé dráždivé látky a umožňuje růst kvasinek. V některých případech, kdy se k léčebným opatřením přistoupí pozdě, může dojít až k „odhalení" kůže. Častou komplikací je pomnožení kvasinek ve vlhkém prostředí poškozené pokožky. Pak se doporučuje mast s obsahem clotrimazolu jako protiplísňové látky účinné na pomnožené kvasinky.

Základem léčby je ovšem časté větrání postižené pokožky, u dětí pak častá výměna plen. Důležité je také omezit přehnaně časté mytí. K obnovení bariérové funkce pokožky je vhodné aplikovat dětskou mast s obsahem rybího tuku (např. Rybilka®), oxidu zinečnatého (např. Sudocrem®), panthenolu (např. Bepanthen® mast), vitaminu E a dalších.

Vlhké hojení

Alternativou k tradičnímu ošetřování jsou hydrokoloidní náplasti, které fungují na principu tzv. vlhkého hojení (článek na toto téma si přečtěte zde). Gelový polštářek v náplasti reaguje se sekretem v ráně a vzniká vlhký gel, který chrání ránu jako tzv. druhá kůže. Gelový film vytváří optimální podmínky s vlhkostí až 90 %, a tím podporuje a urychluje proces hojení a snižuje riziko vzniku strupů a neestetických jizev. Náplast ránu chrání před vnějšími vlivy a brání vzniku sekundární infekce. Tlumí bolest, je prodyšná a brání přilepení k ráně. Náplast musí alespoň o 1 cm přesahovat okraj rány a musí se lepit na suchou a nemastnou pokožku. Výměna postačuje po několika dnech, nebo pokud se náplast sama odlepí. Nesmí se aplikovat na krvácející, zanícenou nebo mokvající ránu. Pro příklad můžeme uvést značku Urgo® a Cosmos®. Náplast na odřeniny Cosmos® dobře drží i na oblých částech těla (kolena, lokty), je voděodolná a průhledná. Podobný účinek založený na principu vlhkého hojení mají přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové (např. Cicatridina® mast) a Hemagel®.

TIP: Jak na puchýře: Propíchnout je můžete, ale nestrhávat!

Závěrem lze doporučit hlavně rodinám s dětmi, aby do svých lékárniček doplnili kromě dezinfekce, náplasti a obvazu také přípravek na zastavení krvácení, mastný tyl a kompres případně hydrokoloidní náplast.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna Sfinx Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek