Pylový kalendář nám může pomoci zorientovat se, kdy probíhá období kvetení nejčastějších rostlinných alergenů - i to se ale může každý rok mírně lišit podle aktuálního počasí.

Pyl

Pylové alergie jsou způsobeny šířením pylu rostlin ve větru, kromě ročního období a doby květu jednotlivých rostlin také velmi záleží na aktuální povětrnostní situaci, dešti a vlhkosti vzduchu. Často jde o různé trávy nebo stromy (např. pelyněk, bojínek, bříza, lípa), alergii mohou způsobovat i některé pokojové rostliny.

Obecně je možné pylovou sezónu ve střední Evropě rozdělit na 3 hlavní období:

  1. Jarní (především pyl stromů, hlavně z čeledi břízovitých a lískovitých).
  2. Letní (hlavně pyly trav).
  3. Podzimní (především pyl vysokobylinných plevelů, hlavně pelyněk, následován ambrózií).

Právě znalost aktuálního výskytu pylových alergenů v ovzduší a předpověď jejich výskytu pomáhá alergikům včas reagovat a přizpůsobit své aktuální a budoucí denní aktivity tak, aby např. snížili svůj pobyt venku, omezili větrání domu v době, kdy se očekává ve vzduchu největší množství pylu, na který jsou alergičtí.

Výskyt pylů v ovzduší je sledován monitorovacími stanicemi po celé Evropě a je možné se dozvědět nejen informace o výskytu pylů v ovzduší za předchozí období, ale také předpověď jejich výskytu pro nejbližší období v každé evropské zemi. Na základě takových informací může alergik nejen plánovat svou činnost, ale také aktuálně přizpůsobit svoji léčbu a tak zmírnit příznaky své alergie.

V rámci celé Evropy je možné vyčlenit 6 základních skupin nejvýznamnějších pylových alergenů:

  • bříza a její příbuzné druhy (líska, olše, buk, dub),
  • trávy a obiloviny (bojínek luční, psárka luční, žito),
  • olivovník a jasan,
  • pelyněk a ambrózie,
  • drnavec a kopřiva,
  • cypřišovité a příbuzné druhy.

Týdenně aktualizované údaje o tom, které pyly se na území České republiky právě vyskytují (právě aktivní alergeny) a pylová předpověď na další období jsou zveřejňovány na webových stránkách www.pylovasluzba.cz

Autor: Bc. PharmDr. Ivana Minarčíková, Ph.D.

Revize (únor 2025): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha

Článek byl poprvé publikován v červnu 2017

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek