Bolesti hlavy - jak jim předcházet a jak je léčit?

Bolest hlavy patří k nejčastějším typům bolesti vůbec. Její příčina může být a ve většině případů také bývá nezávažná. Existují však případy, kdy je nutné odborné vyšetření a léčba, nebo dokonce hospitalizace. Jak tedy rozlišit, kdy léčbu zvládneme sami a kdy už je lepší vyhledat lékaře? Zaměřte se na to, co může bolest hlavy vyvolávat, jestli je doprovázená nějakými dalšími příznaky a zda se pravidelně opakuje.

Bolest hlavy

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku bolesti hlavy

Špatné držení těla

Bolest hlavy nejčastěji vzniká následkem zvýšeného napětí šíjových svalů nebo povrchových svalů přímo na hlavě. Příčinou bývá špatné držení těla, obvykle setrvávání dlouhodobě v nevhodné poloze, zejména se shrbenými zády a předsunutou bradou. Dochází tím ke stažení trapézového svalu, který se táhne od středu zad až k ramenům, a následně také šíjového svalu. Tím se rozvíjí napětí v týlní oblasti a vzniku tzv. tenzní bolesti hlavy. Objevuje se postupně a může trvat několik hodin, ale i několik dní. V tomto případě se již pravděpodobně jedná o blokádu v oblasti krční nebo hrudní páteře. Nezbytné je pak vyhledat lékařskou pomoc.

V rámci samoléčby je vhodná zejména prevence. Zaměřit se na to, jak sedíme či stojíme, a zkusit se ve volné chvíli protáhnout, změnit směr otočení hlavy apod. Pokud si najdeme více času, můžeme vyzkoušet některá cvičení, která posilují svaly zad v okolí páteře anebo uvolňují zatuhlé svalstvo v oblasti krku, šíje a ramen (např. jóga, pilates, tai-tchi nebo kalanetika). Z přípravků bez lékařského předpisu je vhodné doplnit zejména hořčík (např. Magnerot®, Magne B6®, Magnesium lactate Biomedica 500mg® a jiné), jenž přispívá k uvolnění křečí a napětí ve svalech.

Únava, stres, přepracování a nedostatek spánku

Všechny tyto faktory bývají velmi častou příčinou bolestí hlavy. Bolesti bývají tupé nebo svíravé, často lokalizované v oblasti týlu, čela nebo kolem očí a spánků. Provází je podrážděnost a tendence ke konfliktům. Stav se zlepšuje po vyspání, dokončení náročného úkolu nebo odstranění stresového faktoru. Zhoršuje se naopak konzumací povzbuzujících nápojů, zvýšenou frekvencí kouření a dalším nedostatkem spánku. Pokud není možné stresový faktor trvale odstranit, je velmi důležité zařadit mezi denní aktivity jakýkoliv způsob relaxace (meditace, cvičení, procházky apod.), který pomáhá zvýšené napětí zmírnit.

Dehydratace

Bolest hlavy způsobuje také nedostatek tekutin nebo nadměrná konzumace některých nápojů, jako je káva, zelené a černé čaje, matcha (jemně mletý zelený čaj), energetické nápoje a nápoje na bázi cola-coly, případně alkohol. Příčinou je odvodnění organismu – nerovnováha vnitřního prostředí, včetně iontové nerovnováhy (nedostatek minerálů), zahuštění krve a nedostatek kyslíku ve tkáních, které následně vedou také k bolestem hlavy. K rychlému doplnění minerálů a tekutin jsou vhodné iontové a rehydratační nápoje (např. Iontia® Prebio sáčky, Kulíšek® sáčky, Diosmolyte® sáčky, Enhydrol® sáčky, Fluidex® šumivé tablety apod., výběr vhodného přípravku můžete konzultovat v lékárně), k celodennímu pitnému režimu je pak nejlepší čistá voda. Pokud už si dáte kávu, silný čaj nebo skleničku alkoholu, nezapomeňte je vždy doplnit alespoň stejným množstvím vody.

Potravinová alergie a přecitlivělost na potravinářské přísady

Bolest hlavy se může projevit i jako jeden z netypických příznaků alergie na některé potraviny. Obvykle se objeví také celková únava, kopřivka nebo svědění v souvislosti s požitím určitého ovoce, zeleniny nebo třeba oříšků. Vzácností není ani přecitlivělost na některé potravinářské přísady neboli „Éčka“.
Patří sem např.

Umělá sladidla:

  • E 951 - aspartam
  • E 952 - cyklamát
  • E 967 – xylitol

Zvýrazňovače chuti:

  • glutamáty (např. E 621–625)

Konzervační látky:

  • dusičnany a dusitany (např. E 249-252)
  • oxid siřičitý (E 220)
  • siřičitany (např. E 221-228)

Tavicí soli:

  • fosforečnany (např. E 450, E 452, E 339)

Seznam všech „Éček“ s podrobnějším popisem najdete např. na stránkách: https://ferpotravina.cz/seznam-ecek/. Vedením podrobného seznamu o stravování je možné alergen vysledovat a omezením konzumace potravin, které jej obsahují, pak zabránit opakujícím se potížím.

Infekční onemocnění

Bolest hlavy bývá častým příznakem infekčního onemocnění, zvláště v případech, kdy jsou zasaženy horní cesty dýchací. Příčinou jsou ucpané a zalehlé dutiny a oteklé sliznice. Léčba se zaměřuje na úlevu od bolesti, přeléčení zánětu, uvolnění nosních dutin a usnadnění vykašlávání. O výběru vhodného přípravku se můžete poradit v lékárně i u svého ošetřujícího lékaře.

Hormonální výkyvy (menopauza, menstruace)

Tento typ bolestí hlavy úzce souvisí s kolísáním hladiny ženských hormonů. Bolesti hlavy se pak objevují charakteristicky před menstruací a v prvních dnech menstruace nebo jimi trpí ženy v období přechodu. V současné době jsou v lékárnách k dispozici přípravky bez lékařského předpisu, které pomáhají harmonizovat hormonální nerovnováhu u mladých dívek i žen v menopauze. S výběrem vám pomůže lékárník nebo ošetřující gynekolog.

Příznak vážnějšího onemocnění nebo poškození

Tím může být například mozková výduť, nádor, zánět mozkových blan nebo mozkové tepny apod. Dále pak následkem úrazu – otřes mozku, krvácení do mozku, otok mozku atd. Jedná se o prudké, bodavé nebo pulzující bolesti, v případě otoku mozku je zjevný tlak. Bolesti se zhoršují po fyzické námaze nebo v předklonu a bývají provázeny zvracením, neobvyklým chováním (netečnost, zmatenost), poruchami vidění nebo řeči, případně křečemi. V případě takových potíží je vždy potřeba vyhledat odbornou pomoc a zdravotní stav nepodcenit.

Bolest zubů

Další příčiny bolesti hlavy

Bolest hlavy doprovází rovněž spoustu dalších onemocnění. Ta mohou souviset přímo s konkrétním místem (hlava a nejbližší okolí) nebo s inervací postiženého místa. Bolest hlavy se pak objevuje jako doprovodný příznak zánětů nervů, zubů a úst, uší, krku nebo třeba oparů. Je hlavním projevem úpalu nebo úžehu. Někdy může bolest hlavy signalizovat zdánlivě nesouvisející problém – hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi), chudokrevnost (velmi často je bolest hlavy doprovázená zvýšenou únavou), otravu plyny (oxid uhličitý) nebo těkavými látkami (např. látky, které se uvolňují z nátěrů, nových koberců apod.).

Pokud se bolest objeví náhle a má neobvyklý průběh, intenzitu nebo se stupňuje a nereaguje na běžné léky od bolesti, je provázena některými dalšími příznaky, které jsou výše jmenovány, případně vás omezuje v běžných denních činnostech natolik, že je nejste schopni bez problémů vykonávat, měli byste neodkladně navštívit svého ošetřujícího lékaře.

Migréna a klastrová bolest

Tyto silné bolesti hlavy, které jsou často provázeny dalšími nepříjemnými průvodními jevy, patří beze sporu mezi závažnější typy bolestí a jejich léčba by měla být indikována odborným lékařem, nejlépe neurologem. Vzhledem ke svým specifikům je oběma typům těchto bolestí věnován samostatný článek.

Pokud se rozhodnete léčit bolest hlavy běžnými léky na bolest (tzv. analgetiky), je důležité dbát na to, jak často je užíváte. Dlouhodobé užívání těchto léků může také vést ke zhoršení bolesti hlavy a vytvoření návyku. Odvykání se může ukázat jako obtížné a má poměrně nízkou úspěšnost. Riziko návykovosti je vyšší u léků obsahujících více účinných látek, známých jako kombinované přípravky na bolest (např. Ataralgin®, Saridon® nebo Cetalgen®). Nicméně návykovost není výjimečná ani u "obyčejného" paracetamolu (např. Paralen®, Panadol®). Uvádí se, že návyk může vzniknout při užívání těchto léků pravidelně alespoň 3 dny v týdnu, po dobu 3 a více měsíců po sobě. Je to však individuální, a proto je dobré zeptat se na radu farmaceuta v lékárně či lékaře.

Čtěte podrobněji: Migréna a klastrová bolest.

Jak je možné běžným bolestem hlavy předcházet?

Preventivní opatření vyplývají již z výše uvedených spouštěcích faktorů. Patří mezi ně dostatek spánku (ten je však u každého člověka individuální a většinou sami vypozorujete, kolik hodin je právě pro vás dostačujících), správný pitný režim, vyvážená strava a pravidelný pohyb. Pokud žijete ve stresu, který není možné úplně eliminovat, naučte se relaxovat – meditovat, cvičit, odpočívat.

Vhodné jsou také přípravky s obsahem tzv. adaptogenů. Adaptogeny jsou látky, které pomáhají tělu lépe zvládat stres a přizpůsobovat se různým náročným podmínkám.
Mezi nejběžnější v současné době patří:

  • Panax Ginseng je známý svými povzbuzujícími účinky a podporou energie.
  • Rhodiola Rosea pomáhá zvyšovat odolnost vůči stresu a vykazuje antidepresivní účinky.
  • Ashwagandha je známá svými uklidňujícími účinky a pomáhá zlepšovat spánek a snižovat úzkost.
  • Sibiřský ženšen (Eleutherococcus) podobně jako Panax Ginseng pomáhá zvyšovat energii a vytrvalost.
  • Reishi houba je známá svými protizánětlivými účinky a podporuje imunitní systém.
  • Cordyceps houba má povzbuzující účinky a podporuje vytrvalost a výkon.
  • L-Theanin je aminokyselina, která se nachází především v zeleném čaji, má uklidňující účinky a podporuje pozornost a soustředění.Pitný režim

Tyto adaptogeny jsou často dostupné jako doplňky stravy ve formě kapslí, prášků nebo tinktur. Je však důležité dodržovat doporučené dávkování a poradit se s lékařem, pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Objevíte-li, co je vaším spouštěčem bolestí hlavy, snažte se mu co možná nejvíce vyhnout. Co se týče potravin a nápojů, jedná se o tzv. eliminační dietu.

Jestliže je vaše zaměstnání spojeno s dlouhodobým sezením u počítače, nezapomínejte se občas protáhnout a hlídejte si vhodnou polohu (výška židle, monitor v úrovni očí atd.). Existuje dokonce seznam vhodných poloh při sezení či stání (najdete na internetu). Pořídit si můžete také speciální ortopedické pomůcky, které brání shrbení, seženete je v prodejnách se zdravotnickými potřebami nebo v lékárně. Snažte se často větrat (vydýchaný vzduch rovněž přispívá k rozvoji bolestí hlavy).

Rovněž dlouhodobé sledování obrazovky mobilního telefonu může vést ke zvýšenému napětí v očích a krku, což může způsobit tenzní bolesti hlavy. Opakovaná a dlouhodobá expozice modrému světlu z obrazovky může způsobit nejen bolesti hlavy, ale také problémy se spánkem. Důležité jsou pravidelné přestávky od sledování obrazovky, cvičení pro posílení svalů krku a krční páteře a používání filtrů modrého světla na mobilních zařízeních.

Trpíte-li na tenzní bolesti hlavy, způsobené špatným držením těla, vyzkoušejte pravidelné masáže nebo třeba plavání.Existují také speciální rehabilitační programy, které se zaměřují právě na odstranění následků špatného držení těla. Jednou z nich je např. Alexanderova metoda. Ta sestává ze sledu pečlivě vybraných cvičení, protahování a uvolňování svalů, které podporují správné držení těla, zpevňují svaly v okolí páteře a minimalizují bolesti způsobené zatížením svalů a kloubů v oblasti horní části hrudní páteře.

Podpůrná terapie při bolestech hlavy

  • Homeopatie – funguje individuálně a je potřeba vyhledat příčinu bolestí, což není jednoduché, ale pro úspěšnou léčbu i prevenci nadmíru důležité. Používá se např. natrum muriatikum (chronické bolesti hlavy, které jsou často spojeny s depresemi a úzkostí) nebo nux vomica (silné bolesti hlavy provázené nevolností a zvracením, migrény). Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, obraťte se na zkušeného homeopata.
  • Čínská medicína – tradiční čínská medicína léčí podle individuálních příznaků, které jsou projevem nerovnováhy čchi (energie, která proudí celým tělem). Důležité je vyhledat odborníka, který má nejen znalosti, ale také zkušenosti.
  • Akupresura, akupunktura – tyto metody mohou být velmi účinné, jsou-li správně a odborně prováděny. Akupresura je vhodná i ve formě samoléčby. Pokuste se vyhledat nejcitlivější bod na obličeji, ve vlasech nebo v týlové oblasti a držte je tak dlouho, dokud je to snesitelné, pak rychle tlak uvolněte. Zkuste tento postup několikrát opakovat, dokud se bolest nezmírní. Poměrně známé jsou také body v oblasti mezi placem a ukazováčkem. Tipy najdete na internetu nebo v odborné literatuře. Ideální je ovšem svěřit se do rukou odborníka.
  • Potravinové doplňky – kromě již dříve zmíněných adaptogenů, které pomáhají předcházet vzniku bolestí hlavy spojených se stresem, je prokázán pozitivní vliv rybího oleje. Pravidelným podáváním rybího oleje s obsahem alespoň 800 mg EPA a 500 mg DHA je možné snížit počet, intenzitu i délku trvání bolestivých příhod. Vyzkoušet můžete také třeba L-tryptofan, což je aminokyselina, která ovlivňuje pozitivním způsobem náladu a navozuje klidný spánek. Z bylinných přípravků jsou vhodné např. kombinace meduňky, kozlíku, rozmarýny, levandule nebo heřmánku. Použít je můžete ve formě čaje, kapek, tablet nebo i zevně formou aromaterapie – koupelové přípravky, masážní olejíčky, roll-ony apod.
  • Fyzioterapie (pod dohledem specialisty – fyzioterapeuta, chiropraktika nebo osteopata) – odborně vedené cvičení, protahování a posilování, zejména svalů v oblasti kolem páteře, nebo tzv. měkké techniky (hledání spoušťových bodů ve svalech, kde se hromadí napětí a bolest, a jejich stlačování a prohmatávání) mohou významně přispět ke snížení četnosti bolestí hlavy, jsou-li způsobeny strnutím svalů nebo blokádou.

Závěrečná doporučení

Bolesti hlavy nemívají ve většině případů závažnou příčinu a vhodnými preventivními opatřeními je možné omezit je na minimum. Pokud se však objevují často nebo vás výrazně omezují v provádění běžných činností, nebojte se obrátit na lékaře. Zvláště v případech, kdy mají nezvyklý průběh nebo jsou provázeny takovými příznaky, které lékaři označují jako tzv. červené praporky, neboť ty mohou být signálem závažného onemocnění nebo i životu ohrožujícího poškození. Bolest hlavy může být také jedním z projevů vysokého krevního tlaku a neléčený vysoký krevní tlak mívá velmi závažný dopad na cévy, srdce i jiné orgány. Nepomohou-li běžně dostupné léky proti bolesti (jako je Ibalgin®, Panadol®, Nalgesin® S a jiné) ani další opatření, rozhodně byste měli tento problém konzultovat s odborníkem, který doporučí další postup – vyšetření i léčbu.

Použité zdroje:

          1. Peters, D.: Moderní lékař, 2005, str. 114 – 123.
          2. http://www.elekarnice.cz/pro-dospele/bolesti-hlavy-dospelych/primarni-a-sekundarni-bolest-hlavy/
          3. http://www.stefajir.cz/?q=bolest-hlavy
          4. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/bolest-hlavy
          5. http://www.zdravepobyty.cz/wp/wp-content/uploads/10-zahadna-e-na-obalech-nasich-potravin-a-napoju.pdf
          6. http://www.studijni-svet.cz/aditiva-pridatne-latky-seminarni-prace/

Autor:

PharmDr. Dubská Kateřina,

Lékárna Dům zdraví, Hodonín

Revize (květen 2024):

PharmDr. Lucie Malečová

Ústavní lékárna IKEM


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek