Chrápání patří mezi nepříjemné zvukové projevy, obtěžující zejména ty, kteří s chrápajícím sdílejí společnou místnost. Potíže mohou být krátkodobé, jsou-li spojeny s nachlazením a omezenou průchodností horních cest dýchacích, často jsou však trvalé a lékaři je řadí mezi poruchy spánku s méně či více závažnými zdravotními následky.
Chrápání postihuje až 3krát častěji muže než ženy, obvykle ve věku mezi 35. a 65. rokem. Může se však objevit také u dětí nebo u těhotných žen. Čím je vlastně chrápání způsobeno a existuje způsob, jak se jej zbavit?
Chrápání vzniká vibrací tkání, na kterou naráží procházející vzduch, a je způsobeno zúženými dýchacími cestami nebo překážkou v těchto cestách.
Nejčastějšími příčinami jsou:
- vybočená nosní přepážka, otékající nosní sliznice (např. u chronické rýmy) nebo výskyt polypů v nose,
- zvětšené krční mandle,
- snížené měkké patro,
- zbytnělá tkáň v nosohltanu,
- uvolněné svalstvo v oblasti horních cest dýchacích, které následně utlačuje dýchací cesty a zužuje jejich průchodnost.
Přidruženými faktory, které mohou stav ještě zhoršovat, jsou:
- nadváha a obezita (zejména ukládá-li se tuk v horní polovině těla kolem krku),
- poloha při spaní na zádech (způsobuje zapadání jazyka, který tvoří překážku procházejícímu vzduchu),
- nadměrná konzumace alkoholu (zvyšuje uvolnění svaloviny),
- léky na uklidnění, na spaní nebo na uvolnění svalového bloku (napomáhají snížit napětí svalů),
- kouření (sliznice kuřáků má větší náchylnost k vysychání, otékání a vzniku zánětů),
- suchý vzduch v místnosti (způsobuje vysychání sliznice a dráždění),
- astma, alergie, chronická rýma, nachlazení (stavy, kdy sliznice otéká a zužuje dýchací cesty),
- zvýšené zastoupení mléčných produktů ve stravě (mléčné produkty mohou ve větším množství zahleňovat).
Porucha spánku spojená s chrápáním se projevuje ve 3 stupních:
- Chrápání jako rušivý zvukový projev, které se také označuje jako „čisté“ chrápání, charakteristické nadměrným úsilím vdechnout vzduch, bez jiných komplikací, pouze se sociálním dopadem.
- Únava, ospalost a podrážděnost s tendencí k dennímu mikrospánku, které jsou následkem nedostatečného spánku v noci.
- Spánek s tzv. apnoickými pauzami, ve kterých osoba po několik vteřin nedýchá – podle délky pauzy a jejich četnosti se pak odvozuje závažnost této poruchy, která má významný vliv na celkový zdravotní stav.
Chrápání s sebou nese i zdravotní rizika. Zvláště je-li dlouhodobé a provázené zástavami dechu. Obvyklé následky, kterými jsou podrážděnost, špatná nálada, neschopnost soustředění nebo zhoršení paměti, mohou být následovány zdánlivě nesouvisejícími a závažnějšími příznaky, jako jsou bolesti hlavy, impotence, ovlivnění krevní srážlivosti a srdeční choroby.
Nezbytným krokem je v první řadě diagnóza. Obrátit se můžete na svého ošetřujícího lékaře nebo na ambulanci ORL, tedy ušní-nosní-krční. Odborný lékař má potřebné optické vybavení k tomu, aby odhalil příčinu problému. Je-li příčinou překážka, která je procházejícím vzduchem rozechvívána, navrhne nejoptimálnější způsob jejího odstranění – např. plastiku nosní přepážky (septoplastika), chirurgické odstranění mandlí (tonsilektomie) nebo plastiku měkkého patra pomocí laseru (uvulopalatoplastika). Ambulantně se pak používá metoda radiofrekvenční termoterapie, kdy pacient odchází po cca 5 až 20 minutách domů. Tato metoda je vhodná k ošetření nosní sliznice, mandlí i měkkého patra. Úspěšnost léčby chrápání je v těchto případech větší než 90 %.
Nenajde-li se žádná překážka, která by mohla průchodnost vzduchu zhoršovat, je možné vyzkoušet některá další opatření či metody, jež mohou stav zlepšit. Zde je několik tipů:
1) Snažte se spát v poloze na boku s vyvýšenou hlavou. K sehnání jsou i speciální pomůcky (polštáře, podpěry apod.), které vhodnou polohu pomohou zajistit.
2) Vyhněte se užívání léků působících tlumivě na centrální nervový systém. Jedná se především o léčiva, která patří mezi myorelaxancia (uvolňují svalstvo), sedativa (zklidňují) nebo hypnotika (navozují spánek).
3) Dodržujte správnou spánkovou hygienu. Jedná se o soubor postupů, které napomáhají usínání a dosažení kvalitního a vydatného spánku. Místnost by měla být dobře větraná, nepřetopená, vzduch zvlhčený – použít můžete také některé esenciální oleje, které uklidňují nebo usnadňují dýchání a zlepšují prokrvení tkáně dýchacích cest, kudy prochází vzduch, ta pak není tolik náchylná k vibracím. Z těchto olejíčků jsou vhodné například mátový, eukalyptový nebo levandulový. Seženete je v lékárnách nebo na internetu. Snažte se chodit spát i vstávat pravidelně ve stejnou dobu, před spaním nepijte alkohol, nepřejídejte se a nekuřte (samozřejmě je-li to možné, měli byste přestat kouřit úplně).
4) Posilujte svaly v oblasti jazyka a hrdla. Kromě speciálních cviků můžete vyzkoušet i zpěv, který posiluje svaly v oblasti nosohltanu.
5) Pokuste se snížit hmotnost, máte-li nadváhu nebo jste obézní.
Další možnosti léčby:
- Přípravky proti otoku sliznice – je-li na vině podrážděná a oteklá sliznice, můžete pro krátkodobou úlevu použít nosní kapky, které pomáhají sliznici splasknout (např. Otrivin®, Nasivin®, Olynth® apod.). S výběrem vám pomůže lékárník. Účinné látky, které tyto kapky obsahují, nejsou však vhodné pro dlouhodobé používání. Pokud se tedy váš stav ani po týdnu nezlepší, navštivte lékaře a poraďte se, jak nejlépe postupovat dál. V případě chronické rýmy, alergií nebo astmatu by měl zvolit vhodnou léčbu specialista – alergolog nebo plicní lékař.
- Speciální přípravky ke zmírnění chrápání:
- PSSST!® ústní sprej proti chrápání, který obsahuje směs bylinných výtažků (např. eukalyptus, světlík, šalvěj) s pantenolem, tato směs pomáhá zmírnit otok tkání v dýchacích cestách, zlepšit svalové napětí a zvlhčovat sliznici.
- Adenol® sprej a kapky proti chrápání, které se nanášejí do těsné blízkosti chrápajícího – na polštář, pyžamo, deku, kapesník apod. Obsahují směs bylin, které zlepšují prokrvení tkání a uvolňují dýchací cesty.
- Asonor® nosní sprej ke zvlhčení sliznice v krku, který umožňuje snadnější průchod vzduchu dýchacími cestami. Obsahuje látky, které sliznici zjemňují a brání jejímu vysoušení. Aplikuje se do nosu a nechá se stékat do krku. Účinkuje zejména v těch případech, kdy si pacienti po probuzení stěžují na suchost v ústech a krku.
- Náplasti proti chrápání (např. WUNDmed®, Questaplast) slouží k nalepení na nos v oblasti nosních dírek tak, aby se vstup do nosu co nejvíce rozevřel. Z principu, na kterém fungují, je zřejmé, že nemohou být účinné v každém případě, je ale spousta lidí, kterým tato jednoduchá praktika stačí.
Chrápání v těhotenství
Chrápání patří mezi časté spánkové poruchy také u těhotných žen. Je způsobeno hormonálními i tělesnými změnami a provází zejména poslední trimestr těhotenství spolu s častým nočním buzením a následnou denní ospalostí. Bývá spojeno s vysokým krevním tlakem nebo preeklampsií (vysoký krevní tlak a bílkovina v moči následkem onemocnění placenty) a je vždy nutné poradit se o jeho léčbě s ošetřujícím lékařem.
Chrápání u dětí
U dětí se objevuje chrápání spolu s nachlazením a infekcemi horních cest dýchacích. Pokud je dítě zdravé a chrápání trvá delší dobu, měli byste se poradit s dětským lékařem o dalším postupu. Obvykle je příčinou chrápání zvětšená nosohltanová mandle a nedostatečné napětí svalů v oblasti jazyka a krku, stejně jako u dospělých pak může způsobovat potíže nosní přepážka nebo zduřelá sliznice v důsledku alergií, případně nadváha. Následkem chrápání je častější rozvoj zánětů středního ucha nebo přesušení sliznic ústní dutiny a nosohltanu, které vede k podráždění sliznice a zvýšené kazivosti zubů. Pokud si všimnete, že vaše dítě špatně spí, můžete zkusit sledovat jej během spánku a zjistit, zda se budí, chrápe nebo třeba dochází ke krátkodobým zástavám dechu. Ty jsou pro dítě obzvlášť závažné, dochází totiž ke špatnému zásobení mozku kyslíkem, z něhož pak vyplývají další možná rizika. Často je také mylně diagnostikována porucha pozornosti (ADHD) u dětí, které jsou jen unavené v důsledku nevyspání. Takové děti v noci zaujímají neobvyklé polohy nebo se hodně potí. Ráno se těžko budí, mívají sucho v ústech a mohou si stěžovat na bolesti hlavy. Nevyspání se pak projevuje omezenou schopností soustředit se a pamatovat si, výkyvem chování a nálad. Častým doprovodným příznakem bývá také pomočování.
Pár slov na závěr
Jakkoliv úsměvné či otravné se může chrápání zdát, neměly by se podceňovat jeho možné negativní následky. Zvláště v případech, kdy je provázeno zástavami dechu nebo významně ovlivňuje vaše chování a výkonnost. Máte-li tu možnost, požádejte partnera, který s vámi sdílí lože, aby vám pomohl sledovat spánek a zachytit kromě chrápání další neobvyklé projevy. Pokud tuto možnost nemáte, můžete se obrátit na specializované pracoviště (tzv. spánkovou laboratoř), kde vám spánek monitoruje k tomu určená technika pod dohledem lékařů, a na základě výsledků se pak hledá vhodné řešení. Vyšetření ve spánkové laboratoři, které není provedeno na základě doporučení odborného lékaře (např. neurologa), si pacient hradí sám a pohybuje se od cca 600 do 800,- Kč. Seznam laboratoří najdete zde: http://www.dobry-spanek.cz/seznam-lecebnych-center.
PharmDr. Kateřina Dubská
Lékárna Dům zdraví, Hodonín
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.