Dna patří mezi nejstarší popisovaná onemocnění, známá již ve starověku. Je známa též jako ,,nemoc králů", jelikož je spojována s nadměrnou konzumací masa a alkoholu, jež si v dřívějších dobách mohla dovolit pouze majetnější část obyvatel. Přesná příčina onemocnění však byla objevena mnohem později (v 19. století). Onemocnění je spojeno s vyšší hladinou kyseliny močové a jejich solí, které vznikají při metabolismu purinů. Nemocní trpící dnou neprodukují v dostatečném množství trávicí enzym urikázu, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních (obvykle kloubech), kde nakonec krystalizuje a škodí.
Rizikové faktory přispívající ke vzniku onemocnění
- dědičné faktory
- nevhodný životní styl – nadměrný přísun purinů z potravin (viz tabulka rizikových potravin), nadměrný přísun alkoholu (dochází k nadprodukci kyseliny močové vlivem odbourávání potravin + snížení vylučování kyseliny močové)
- špatný pitný režim – doporučují se neperlivé minerální vody k podpoře vylučování kyseliny močové
- dlouhodobé užívání léků – diuretika, levodopa...
Jaké má dna příznaky?
Příznaky se liší podle stádia onemocnění:
- asymptomatická hyperurikémie (bezpříznakové zvýšení kyseliny močové v krvi) – pacient nemá relativně potíže, ale laboratorní testy ukazují hladinu vyšší než doporučené hodnoty. Doporučované hodnoty jsou u žen jen 350 μmol/l a u mužů 416 μmol/l.
- akutní záchvat dny – zde dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubu, které signalizují zánět. Kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Bolest přináší sebemenší dotek postiženého kloubu. Zpravidla je prvním napadeným kloubem palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou.
- chronická tofózní dna – v tomto stádiu dochází k dlouhodobému ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Místy se může ukládat i v měkkých tkáních, které se špatně prokrvují, např. v ušních lalůčcích. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a degeneraci. Ve výjimečných případech dojde k protržení kůže a k hustému křídově bílému výtoku
- interkritické období – je to období, které následuje po akutním dnavém záchvatu. Pacient je většinou bez obtíží, zdá se být vyléčen. Toto klidové období může trvat půl roku, někdy až dva roky.
Diagnostika onemocnění:
- laboratorní vyšetření hladiny kyseliny močové
- diagnostika na základě projevů záchvatu akutní dny
- Rtg diagnostika – klasické nálezy uložených krystalků
Základní informace o lécích, které lékař může předepsat při dně
- kolchicin – účinný lék určený k léčbě akutní ataky, v nižších dávkách též k léčbě chronické dny. Zdrojem účinné látky je cibule ocúnu (Colchicum autumnale). Lék se dávkuje podle pokynů lékaře buď do ústupu potíží, nebo do nástupu nežádoucích účinků, které jsou poměrně časté – nevolnost, zvracení, průjem.
- Allopurinol (Milurit, Apo-allopurinol, Purinol) – lék omezuje tvorbu kyseliny močové. Užívá se v dávkách určených lékařem (100-600 mg/den). Z nežádoucích účinků lze zmínit kožní problémy a gastrointestinální intolerance, které lze mírnit podáváním léku s jídlem. Není vhodný pro pacienty s vážnějším postižením ledvin.
- Febuxostad (Adenuric) - poměrně nový a nadějný lék. Působí podobně jako allopurinol, ale je vhodný i u ledvinné nedostatečnosti nebo alergii na allopurinol. Dle klinických studií je to nový a účinnější lék než allopurinol.
- Protizánětlivé látky – při akutních potížích může lékař podávat běžně užívané léky na bolest (ibuprofen, nimesulid, indometacin) ve vyšších dávkách než je běžné. Léky vždy užívejte až po jídle. Dále může předepsat kortikoidy – k těm je vhodné při delším podávání používat léky na ochranu žaludku (nejlépe ze skupiny inhibitorů protonové pumpy – s výběrem pomůže lékárník) a minerálové přípravky obsahující vápník a vitamin D. Léky vždy užívejte po jídle.
Nefarmakologická léčba
- vhodná dieta – omezit příjem purinů, alkoholu, dostatečný příjem tekutin. Vhodné recepty při dietě naleznete na internetu. Doporučuji tyto odkazy: http://www.egis.sk/files/dl/milurit_dna.pdf, http://www.celostnimedicina.cz/dieta-pri-dne.html.
- Čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy – hl. šťáva z třešní, jahod, celeru – neutralizují kyselinu močovou
- Do svého jídelníčku zařaďte i zrniny, semena a ořechy
- Nejezte smažená jídla, pražené ořechy, ani jiné poživatiny s obsahem oleje, který prošel varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou. Žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyseliny močové.
- Vhodné je užívat vitamínové doplňky - deficit některých živin může vyvolat záchvat dny. Nedostatek kyseliny pantotenové (vitaminu B5) může značně zvýšit hladinu kyseliny močové. Podle studie provedené s využitím pokusných zvířat bylo prokázáno, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Nedostatek vitaminu E způsobuje poškození buněčných jader, což má za následek vznik kyseliny močové.
- Z bylinek snižujících hladinu kyseliny močové lze doporučit vojtěšku, kopřivu, lopuch.
- Z nejvíce doporučovaných doplňků při dně je bromelin, omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje, které mohou snižovat hladinu zánětlivých leukotrienů, které poškozují tkáň. Zánět zmírňují také vitamin C a E.
Proč léčit dnu?
Dna je onemocnění, které v určitém období nebolí, ale je však důležité ji léčit. Neléčená a špatně kompenzovaná dna může vést k úplné degeneraci kloubu a ztrátě jeho funkce; vzniku ledvinových kamenů a ledvinné kolice; k jiným metabolickým poruchám (cukrovce, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu); zhoršení mortality (úmrtnosti) u pacientů se srdečními poruchami ... Nepodceňujte ji tedy prosím.
Mgr. Veronika Hřivnáčová
Lékárna Dr.Max, Opava
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.