Gynekologické problémy. Jak léčit mykózu nebo bakteriální infekci?

Obtíže v gynekologické oblasti přivádí do lékárny mnoho žen. Většinou přicházejí ženy se zcela přirozeným ostychem o svých intimních obtížích hovořit. Lékárník jako zdravotnický profesionál je však schopen i o intimních obtížích mluvit citlivě a bez patosu.

gynekologické problémy.jpg

Vaginální dyskomfort nemá jasnou definici, představuje formu nepohodlí v intimní oblasti ženy. Jedním z nejčastějších stesků žen s dyskomfortem je poševní výtok. Na začátku je potřeba zdůraznit, že ne každý výtok znamená infekci. Určité množství výtoku z pochvy je přirozené. Jeho množství a charakter se mění podle fáze cyklu. Přirozený výtok je čirá až mléčně bílá tekutina, bez zápachu, na spodním prádle může zežloutnout. Důležité je sledovat, jestli je výtok jiný než obvykle (např. hrudkovitý, zapáchající, zbarvený apod.) a jestli je výtok doprovázen ještě dalšími projevy (svědění, pálení, bolest, zarudnutí nebo otok) – tyto dva faktory mohou svědčit pro přítomnost infekce.

Důvodů, proč se u ženy objeví poševní dyskomfort, je celá řada. Nejčastěji se jedná o přemnožení mikroorganismů – kvasinek či bakterií.

žena-v-bazénu.jpgMykózy (vaginální kandidóza): přemnožení kvasinek

Kvasinky jsou přirozenou součástí poševní mikroflóry a za normálních podmínek nezpůsobují žádné obtíže. Často ovšem dochází k jejich přemnožení a vzniku obtíží.

Faktory, které podporují vznik kvasinkové infekce:

  • po léčbě antibiotiky
  • při cukrovce
  • v těhotenství
  • při stresu
  • při užívání hormonální antikoncepce
  • kolísání hormonálních hladin během cyklu
  • po konzumaci přemíry sladkých nápojů, pokrmů a bílé mouky
  • při používání slipových vložek a parfémovaných toaletních papírů
  • při nošení nevhodného oblečení (např. těsné spodní prádlo ze syntetických materiálů)
  • špatná intimní hygiena – nevhodné přípravky na mytí (běžná mýdla a sprchové gely), nedostatečná intimní hygiena

Charakteristickým průvodním jevem přemnožení kvasinek bývá hutný, hrudkovitý, nepáchnoucí výtok. Mohou se přidružit svědění, začervenání, otok.

K léčbě se využívají přípravky ze skupiny antimykotik, které jsou na trhu dostupné v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Nejčastěji obsahují některou z těchto látek: klotrimazol (Canesten®, Jenamazol®, Candibene®) a ekonazol (Gyno-pevaryl®):

  • účinnost obou těchto látek je stejná, ekonazol však častěji způsobuje nežádoucí účinky (mírného charakteru – svědění, vyrážka, pálení),
  • délka léčby je přímo úměrná intenzitě obtíží, k přeléčení je vhodnější zvolit několikadenní léčbu, abychom předešli recidivě (návratu obtíží),
  • antimykotika mají efekt při akutní/ojedinělé atace, u vracejících se potíží je jejich účinnost nižší (přechodný účinek) a je potřeba obtíže řešit komplexně (nejlépe po poradě s gynekologem),
  • aplikační formu je potřeba zvolit podle druhu a intenzity potíží (postižení zevního nebo vnitřního genitálu, přítomnost/absence výtoku atd., s výběrem vám v případě potřeby ochotně poradí lékárník)

Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu.

TIP: Nehormonální antikoncepce: Jaká může být nejvíce účinná?

Bakteriální infekce (bakteriální vaginóza)

Přemnožení bakterií (endogenní původ)

Ve vaginálním prostředí ženy žije přirozeně celá řada bakterií – uvádí se, že největší zastoupení mají laktobacily. Přirozené pH pochvy, které by mělo být optimálně v rozmezí 4 – 4,5 (kyselé pH), zajišťuje vhodné prostředí pro udržení laktobacilů na sliznici a jejich rozmnožování.

Laktobacily chrání vagínu před pomnožením ostatních bakterií a vzniku obtíží. Zjednodušeně řečeno dochází při bakteriální vaginóze z různých příčin k poklesu počtu laktobacilů a následnému přemnožení ostatních bakterií. Přemnožení těchto ostatních bakterií vyvolává obtíže.

Infekce (exogenní původ)

K infekci však může dojít i zanesením bakterií z vnějšího prostředí do pochvy (např. pohlavním stykem)

Charakteristickým příznakem bakteriálních infekcí bývá hojný, šedavý, řídký výtok s charakteristickým rybím zápachem. Důležité je říci, že u mnoha žen probíhá bakteriální infekce bez výtoku, pouze s mírnými obtížemi (pálení, svědění zevního genitálu).

Léčba bakteriálních infekcí

Užívání (případně zavádění) antibiotik s obsahem metronidazolu, nifuratelu nebo klindamycinu, která jsou vázána pouze na lékařský předpis.

Okyselení prostředí pochvy – snížení pH (např. vitamín C, kyselina mléčná).

  • v nízkém pH se dobře daří laktobacilům, naopak pro přemnožení ostatních bakterií je kyselé prostředí nevhodné (ostatní bakterie lépe rostou v prostředí s vyšším pH)
  • pozor: přílišné snížení pH v kombinaci s dalšími faktory může vést k přemnožení kvasinek (kyselé prostředí a náhlé velké výkyvy pH kvasinkám svědčí)

Dodání laktobacilů, které jsou přirozenou součástí vaginy a brání nadměrnému množení ostatních bakterií (nejlépe lokální aplikací přípravků s obsahem laktobacilů).

Doplňkové přípravky

Tyto přípravky můžete používat jako doplněk při léčbě (prevenci) vaginálních obtíží, ať už kvasinkového, nebo bakteriálního původu. Příklady jednotlivých přípravků dostupných v lékárnách bez lékařského předpisu najdete níže. O správném užití se poraďte se svým lékárníkem, před použitím je vhodné vždy přečíst příbalovou informaci!

Přípravky s protizánětlivými a antiseptickými účinky

  • benzydamin (Rosalgin®)
  • tetraboritan sodný (např. v globulích připravovaných v lékárně), který zároveň upravuje pH
  • olej tea tree (Femigel®)

Přípravky okyselující poševní prostředí

  • vitamín C (Vitagyn C®)
  • kyselina mléčná (Lactacyd®)

Probiotika a prebiotika

  • laktobacily (Fermalac®)

Enzymoterapie

  • (Wobenzym®)

Bakteriální lyzáty

  • (Candivac ®) vhodné k dlouhodobému užívání při opakujících se potížích

Přípravky pro intimní hygienu

  • intimní mycí gely s obsahem kyseliny mléčné, lubrikační gely s obsahem tea tree oleje

Během léčby vaginálního dyskomfortu je doporučováno zdržet se pohlavního styku a při opakujících se obtížích je vhodné uvažovat i o současném přeléčení partnera. Je důležité zdůraznit, že neexistuje jeden univerzální přípravek, který by od potíží pomohl všem. Existuje však celá řada možností, jak s vaginálním dyskomfortem úspěšně bojovat. V lékárně vám s výběrem vhodného přípravku rádi poradíme.

Příčinou vaginálního dyskomfortu může být i vysychání sliznice pochvy.

  • v přechodovém věku ženy: věkem podmíněné ztenčování sliznice a snížení lubrikace pochvy úbytkem estrogenů
  • v mladším věku ženy: po porodu, při užívání antikoncepce s nízkým obsahem hormonů, stres, psychické příčiny

Řešení suché sliznice pochvy je používání zvlhčujících lubrikačních gelů, gynekolog může předepsat estrogenový krém nebo tablety.

Samostatnou kapitolu tvoří vaginální infekce v těhotenství a rizika s nimi spojená. Může se jednak o klasickou kvasinkovou/bakteriální infekci, hrozí však i závažnější infekce bakterií Streptococcus agalactiae. Detekce této bakterie v pochvě ženy se provádí standardně stěrem v 36.-37. týdnu těhotenství (v těhotenské průkazce je toto vyšetření označeno jako GBS nebo SGA). Tato bakterie není nebezpečná pro matku, ale může způsobit komplikace u novorozence (závažné infekce postihující například plíce nebo mozkové blány). Nejčastěji se řeší profylaktickým podáním penicilinových antibiotik. Pokud jste těhotná a máte jakékoliv příznaky vaginálního nepohodlí, neprodleně se obraťte na svého gynekologa.

Svědění, pálení, případně jiné nepohodlí nemusí být způsobeno pouze dysbalancí ekosystému pochvy a zánětem. Příčinou mohou být závažnější onemocnění – pro příklad uvádím kapavku, chlamydie, syfilis, případně dermatózy, prekancerózy až nádorové onemocnění. Pokud si tedy nejste jistá původem infekce nebo se stav nezlepší ani po přeléčení, případně se potíže vracejí, obraťte se na svého gynekologa, který provede potřebná vyšetření k odhalení příčiny problémů.

Autor: PharmDr. Klaudie Synáková, Lékárna BENU, Česká Lípa

Revize (srpen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek