Léčbu hemoroidů nepodceňujte. Víte, jaké léky vám pomohou?

Statistika mluví jasně: většina dospělých se alespoň jednou v životě s tímto nepříjemným společníkem setká. Dobrou zprávou pro nás všechny je, že se jedná o onemocnění léčitelné. Nejdůležitější roli přitom ve většině případů hraje změna nevhodných návyků, které vznik hemoroidů podporují (viz dále). Hemoroidy jsou pro většinu pacientů citlivé téma, a proto se pokusím ho v tomto článku odtabuizovat a ukázat, že není potřeba se stydět o něm mluvit ani s odborným personálem v lékárně.

Hemoroidy označují cévní síť, která je přirozenou anatomickou součástí konečníku/řitního otvoru. Je složená z krevních cév (tzv. sinusoid), vazivové tkáně a hladké svaloviny. Hemoroidy plní v konečníku pomocnou funkci – přirovnáváme je k „cévním polštářům“, které doplňují funkci přítomných análních svěračů. Společně se podílejí na správném vyprazdňování:

  • Pomáhají zadržování a odstranění stolice – vyprazdňování je složitý proces několika na sebe navazujících dějů, který končí uvolněním svěračů a odchodem stolice. Z 80% se na těchto funkcích podílí anální svěrače, z 20 % hemoroidy. Hemoroidy zároveň chrání svaly análních svěračů při odchodu stolice ven z těla.
  • Pokud se tato cévní síť následkem různých vlivů abnormálně rozšíří (zvětší) mluvíme o tzv. hemoroidálním onemocnění. Laická veřejnost název často komolí na hemeroidy – tento termín však není správný.

Přečtěte si také: rakovina tlustého střeva, její příznaky a léčba

Co vede ke zmíněnému zvětšování žil? Náš současný sedavý způsob života, absence pravidelného pohybu, nedostatek vlákniny a tekutin, dlouhodobě zvýšený tonus análního svěrače (např.: v těhotenství, po porodu, při chronické zácpě a průjmu), nevhodné návyky při vyprazdňování (např.: čtení na toaletě) a v neposlední řadě rodinné dispozice (genetika). Tyto faktory vedou k ochabnutí vazivové/svalové tkáně a zvýšení tlaku v cévách, což se následně projevuje typickými příznaky.

Lékaři dělí hemoroidální onemocnění podle míry postižení do čtyř stádií:

  • I. stádium: onemocnění se projevuje občasným krvácením, bolestí při vyprazdňování, svěděním, či pálením
  • II. stádium: hemoroidy při zatlačení na stolici vyhřezávají ven z konečníku, po vyprázdnění výhřez sám mizí
  • III. stádium: vyhřeznuté hemoroidy lze vrátit zpátky mechanicky
  • IV. stádium: hemoroidy jsou vyhřeznuté trvale

Ať už se potýkáte s kterýmkoliv stádiem, určitě se u Vás objeví alespoň jeden z následujících příznaků:

  • bolestivý tlak při vyprazdňování
  • svědění a pálení
  • krvácení, které má jasně červenou barvu (na toaletním papíře, nebo krev odkapávající do toalety). Pozor: krev ve stolici by měl vždy vyšetřit lékař! Nepodceňujte ji!
  • hlenovitý výtok a známky inkontinence (špinění)
  • trvalá bolest nevázaná na vyprazdňování značící přítomnost cévní trombózy (krevní sraženiny) a zánětu

Jednotlivé příznaky hemoroidálního onemocnění nejsou specifické pouze pro toto onemocnění, proto je důležité se ptát, zda-li jsou Vaše obtíže skutečně způsobeny hemoroidy. Nestyďte se a nechte se vyšetřit odborníkem, který vyloučí případné závažnější příčiny, například nádor.

Vlastní léčba hemoroidálního onemocnění se odvíjí od stádia postižení. Platí, že čím dříve začneme onemocnění léčit, tím lépe. Proto neotálejte s návštěvou odborníka.

Běžná léčba hemoroidů

A. Základem léčby je, ač to neradi slyšíme, vždy změna dosavadních režimových a stravovacích návyků:

  • Zvyšte svůj příjem vlákniny (vhodnými zdroji jsou ovoce/zelenina) a tekutin (alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody a neslazených čajů). Vláknina společně s dostatečným pitným režimem zajistí pravidelnou a měkkou stolici. Vyhýbejte se silně kořeněným jídlům.
  • Hýbejte se – vhodná je obyčejná chůze nebo plavání.
  • Dbejte důsledně na hygienu anální oblasti po každé stolici.
  • Nevysedávejte na toaletě a vyhněte se dlouhému/usilovnému tlačení.

B. V lékárně si můžete obstarat řadu lokálních přípravků (masti, krémy nebo čípky) pro úlevu od nepříjemných příznaků. Tento sortiment zahrnuje celou řadu přípravků s obsahem látek, které:

  • zastavují krvácení (látky zvané karboxycelulóza, polikresulen) – např.: Spofax®
  • tlumí bolest (znecitlivující látka lidokain) – např.: Mastu S®
  • stahují (obklady a sedací koupele z dubové kůry a hypermanganu)
  • působí proti svědění (látka cinchokain) – např.: Faktu®
  • zvyšují odolnost cév (dobesilan vápenatý, flavonoidy) – např.: Dobexil®, Procto-glyvenol®

C. Pravidelné užívání léků na žíly (venofarmak) vnitřně

  • nejčastěji se v přípravcích setkáte s flavonoidy, které zvyšují odolnost cév (chrání před jejich lomivostí a propustností – jinými slovy zpevňují cévy). Flavonoidy jsou látky rostlinného původu. V přípravcích se nejčastěji setkáte s diosminem, hesperidinem nebo rutinem.

Malé zákroky (ambulantní lokální zákroky – celá řada možností; například uvádím zničení hemoroidů teplem, mrazem, či podvázání hemoroidu gumovým kroužkem)

Velké zákroky (klasická operace s chirurgickým odstraněním postižených cév)

V lékárně se každodenně setkáváme s pacienty s hemoroidálním onemocněním. Někteří své problémy aktivně řeší, jiní je bagatelizují a o lékařském vyšetření nechtějí ani slyšet. Samozřejmě nemůžeme nikoho k ničemu nutit, ale určitě stojí za to si s odborným personálem v lékárně alespoň krátce promluvit a prolomit tak prvotní ostych.

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, ČeskáLípa


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek