Jak léčit rýmu, kašel nebo střevní chřipku v těhotenství?

V těhotenství (potažmo i v období kojení) by ženy více než kdy jindy měly dbát na to, aby byly zdravé a zdravým životním stylem a opatrností předcházely nemocem. Pokud však k nějakému onemocnění dojde, je potřeba vědět, že léky a doplňky stravy, které žena užívala před těhotenstvím, nemusí být v těhotenství vhodné. Nejjednodušším způsobem je poradit se se svým lékárníkem, případně zavolat svému praktickému lékaři nebo gynekologovi.

léčba v těhotenství

Mnoho situací ovšem nevyžaduje lékařský dohled a proto je dobré, aby těhotná žena měla v domácí lékárničce několik léčiv, které jí pomohou období nemoci překonat.

Nachlazení v těhotenství

Nejběžnějším problémem v těhotenství je nachlazení. Těhotná žena ho pozná podle bolesti svalů a kloubů, případně hlavy. Může se objevit zvýšená teplota, kašel, rýma, bolest v krku, ztráta hlasu.

Nejlepším lékem je v tomto případě odpočinek a klid, teplo a dostatek tekutin.

V rámci pitného režimu je vhodné užívat bylinkové čaje. Ale i tady je na místě opatrnost. Pro těhotnou ženu nejsou některé bylinné čaje vhodné, např. průduškové směsi a směsi při nachlazení. Je lepší obrátit pozornost na směsi bylin určené přímo těhotným ženám nebo jednodruhové byliny, např. heřmánek, máta (druh zakoupený v lékárně je bezpečný), jitrocel, meduňka, lípa, bez černý, fenykl, měsíček.

I v tomto případě ale platí všeho s mírou - postačí 2 šálky za den. Zbytek tekutin je vhodné dodat neperlivou vodou příp. slabým černým čajem nebo naředěným džusem.

Bolest, horečka v těhotenství

Na velké bolesti (i v případě migrény) v těhotenství i v období kojení lze bezpečně užívat paracetamol (běžně známý Paralen) a to v dávce 10-15 mg/kg. Pro těhotnou ženu vážící 60 až 70 kilogramů je jednotlivá účinná dávka 1,5 tablety 500 mg paracetamolu, pro ženu se 71 až 100 kilogramy jsou účinné 2 tablety 500 mg paracetamolu.

Maximální denní dávka pro těhotnou ženu se uvádí 3000 mg s tím, že mezi jednotlivými dávkami by měl být odstup alespoň 4 hodiny. Zvýšená teplota by v období těhotenství neměla přesáhnout 38 °C, takže pokud se teplota blíží k této hranici, je vhodné podat paracetamol a dále s tím pokračovat jen v případě potřeby. Pokud by se teplotu nepodařilo snížit do 2 dnů, je vhodné vyhledat lékaře.

bolest v těhotenstvíKašel v těhotenství

Na kašel v těhotenství existuje jen pár možností – jitrocelový sirup, případně po ukončeném 1. trimestru i léčivé přípravky na vykašlávání s ambroxolem (léková forma bez alkoholu např. Mucosolvan sirup či tablety). Samozřejmostí by měl být dostatek tekutin (tzn. 2 až 3 litry/den).

Bolest v krku v těhotenství

Bolest v krku v těhotenství lze řešit kloktáním (Vincentka v láhvi) a pastilkami, které jsou v těhotenství bezpečné – Vincentka pastilky, Septisan. Na doporučení lékaře lze užít také pastilky Septofort. Velmi dobře na zánět sliznice krku působí kloktání slaného roztoku či přímo kloktadla složeného ze 4 solí zakoupeného v lékárně.

Rýma v těhotenství

Na postižení hlasivek v těhotenství je opět vhodné kloktat Vincentku či užívat vincentkové pastilky.

Rýmu a ucpaný nos lze v těhotenství bezpečně řešit mořskou vodou – roztok může být isotonický (dezinfikuje sliznici, např. Vincentka) i hypertonický (uvolňuje ucpaný nos, např. Vicks mořská voda, Quixx). Další možností jsou olejové kapky Pinosol s léčivými silicemi.

Opar na rtu v těhotenství

S nachlazením souvisí i výskyt oparu. Pokud se jedná o opar na rtu, může na něj těhotná ihned po výsevubez obav použít Tea tree oil a potírat několikrát denně. Další možností jsou hydrogelové náplasti na opary (např. Compeed), které urychlují hojení a zamezují rozšiřování oparu. Po poradě s lékařem lze použít krémy s obsahem acycloviru (např. Herpesin, Zovirax).

Střevní chřipka v těhotenství

V období těhotenství se může žena setkat s příznaky tzv. střevní chřipky, mezi které patří průjem, zvracení, únava, zvýšená teplota. Průběh při zaléčení je většinou velmi rychlý (1 až 2 dny). Základem je dostatek tekutin, dieta a odpočinek. Pokud těhotná nedokáže nic pozřít, aniž by nezvracela, den půstu jí ani miminku neuškodí. Důležité je především po troškách doplňovat tekutiny – žaludek některým těhotným zklidňuje po lžičkách popíjená vychlazená Coca Cola nebo černý čaj oslazený cukrem. Druhý a třetí den lze pomalu začít s potravinami, jako jsou piškoty, rohlíky, banány, suchary příp. suchá rýže, dušená mrkev a libové kuřecí maso. Léčit průjem v těhotenství lze přípravky s obsahem diosmektitu (např. Smecta) nebo živočišného uhlí. Na zvýšenou teplotu lze použít paracetamol (Paralen), jak je již zmíněno výše.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna SFINX, Brno


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek