Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout tlusté střevo pacienta - od nejspodnější části (konečníku) přes tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Díky tomu může lékař odhalit například zánět sliznice střeva, výrůstky, vředy a krvácení, malignity a jiné abnormality. Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením střevo řádně vyprázdněno.
Pro zajištění správného kolonoskopického vyšetření je je nutné dodržovat následující opatření:
14 dní před vyšetřením rakoviny tlustého střeva
Kontaktujte svého lékaře, pokud užíváte léky na ovlivnění krevní srážlivosti, zda není nutné je vysadit.
7 dní před vyšetřením rakoviny tlustého střeva
Kontaktujte svého lékaře, pokud užíváte léky obsahující železo. Často je nutné je vysadit, protože zbarvují stolici do černa, zvyšují její viskozitu a zhoršují možnost oplachu střeva.
3 dny před vyšetřením rakoviny tlustého střeva
Po dohodě s vaším lékařem nebo farmaceutem vysaďte léky na léčbu průjmu.
Nejezte potraviny, které by mohly ve střevě zanechat hrubé zbytky, zrna nebo slupky (např. celozrnné pečivo, pečivo s mákem, skořicí, hroznové víno, kiwi, angrešt, rajčata, meloun, papriky, oříšky, kmín, neloupaná rýže, luštěniny atd.)
Doporučuje se přejít na kašovitou stravu: mléčné výrobky (mléčná rýže, jogurty, tvarohy, acidofilní mléka a kefíry), lze jíst do měkka uvařené těstoviny, bílé pečivo (rohlíky a housky bez semínek a zrníček), piškoty, polévky - vývary (lze nudle).
Diabetikům se doporučuje pravidelné měření glykémie, popřípadě úprava dávek inzulínu, aby nedošlo k hypoglykémii.
Dodržujte pitný režim 2-3l vody denně.
1 den před vyšetřením rakoviny tlustého střeva
Celý den lačnit. Od rána již konzumujte především tekutiny - lze slazené nápoje, džusy a ovocné sťávy bez dužiny.
Ráno ještě můžete sníst lehkou snídani, např. čaj nebo instatntní kávu bez mléka, jablečný džus, vodu, bílé nesypané pečivu, přesnídávku nebo jogurt. Dostatek tekutin napomůže vyprázdnění střeva, není vhodné velké množství červeně, fialově nebo dohněda zbarvených nápojů, nevhodné je mléko, pivo nebo jiné alkoholické nápoje.
K obědu je vhodný pouze čirý vývar - tedy bez masa, zeleniny a těstovin.
Večer pijte již pouze tekutiny, čaj nebo neperlivé čiré nápoje (barevné nápoje mohou znesnadnit vyšetření).
Přípravků, které slouží k vyprázdnění střeva před tímto vyšetřením, je celá řada a fungují na principu podrážení sliznice střeva velkým objemem tekutiny s obsahem solí nebo makrogolů. Tím dochází k nucení na stolici. Efekt vyprázdnění střeva podpoříte vyšším příjmem tekutin (lépe se snáší tekutiny vychlazené). Čím je střevo prázdnější, tím je vyšetření snadnější a lze co nejpřesněji stanovit diagnózu.
Ženy užívající hormonální antikoncepci by měli po dobu 7 dnů pro jistotu používat i jinou antikoncepční metodu (bariérová ochrana - kondom).
Pokud má být kolonoskopie provedena správně aby umožnila kvalitní diagnostiku, je důležité dodržovat pokyny lékaře a farmaceuta. Pokud by tomu tak nebylo, bylo by nutné z důvodu nedostatečné průchodnosti střeva celý proces opakovat.
Pokud si nejste jisti s užíváním ostatních léků, poraďte se s vaším lékařem nebo farmaceutem.
Mohlo by Vás zajímat: Příznaky a léčba rakoviny tlustého střeva
Autor: Mgr. Magdaléna Kalinayová
Revize (únor 2025): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.