Pocení je přirozený jev, a přestože je pro mnohé z nás nepříjemné, má svou důležitou úlohu. Slouží k regulaci tělesné teploty (brání přehřátí organismu při horečce, zvýšené fyzické aktivitě nebo v horku) a hospodaření s vodou a minerály, pomáhá zbavit tělo škodlivých látek, udržet kyselé pH pokožky a podílí se na ochraně pokožky proti UV záření.
Pokud se však zpotíme i při chůzi do práce, ráno se budíme s promočeným pyžamem, v hromadné dopravě nám tečou po tvářích proudy potu nebo nám při vyplňování formuláře vlhne papír pod rukama, hovoříme o nadměrném pocení neboli hyperhidróze, kterým trpí podle odhadu až 3 % lidí.
Pot a potní žlázy
Pot je produkován potními žlázami, které se nacházejí v nejspodnější vrstvě kůže a na povrch ústí póry. Potní žlázy se vyskytují téměř po celém těle, největší počet je jich však na dlaních, chodidlech a v podpaží, kde se také nejčastěji potíme. Jejich aktivitu řídí a reguluje nervový systém, ale také hormony. Hormony mohou za to, že se potíme, jsme-li nervózní, ve stresu nebo když nás zaplaví sexuální vzrušení.
Potní žlázy jsou malé (ekrinní), velké (apokrinní) nebo smíšené (apoekrinní). Malé potní žlázy jsou funkční již od narození, fungují jako regulátory teploty, podílejí se na vylučování škodlivých látek a reagují také na psychické podněty. Pokrývají většinu těla a produkují čirý pot, bez vůně či zápachu. Tvoří jej z 99 % voda, ve které jsou rozpuštěny různé látky (např. sůl, stopové prvky a močovina). Denně potní žlázy vyprodukují 0,5-1,5 litru potu (v extrémních případech to může být i několik litrů). Produkce je kromě nervového systému ovlivněna také vnější teplotou a vlhkostí, metabolickou aktivitou organismu, fyzickou aktivitou i psychickým stavem. Pocení, zvláště je-li doprovázeno dalšími příznaky, může však být také signálem méně či více závažného onemocnění.
Velké potní žlázy začínají být aktivní v období puberty. Vyskytují se pouze v podpaží, na prsních dvorcích a v tříslech. Produkují hustý nažloutlý pot, obsahující látky především organického charakteru (např. mastné kyseliny, androgeny a zbytky buněk), které jsou rozkládány bakteriemi na pokožce a chloupcích, což vede ke vzniku zápachu. Charakteristická je produkce v závislosti na psychickém rozpoložení nebo při vzrušení a je příčinou specifické vůně každého člověka (tzv. pachový podpis).
Příčiny nadměrného pocení
Nadměrné pocení bývá často následkem dlouhodobého psychického napětí, stresu, úzkosti nebo strachu. Doprovází nervozitu nebo trému při veřejném vystoupení a je také běžným abstinenčním příznakem při léčbě závislostí.
Kromě horečnatých onemocnění virového nebo bakteriálního původu může být také méně či více specifickým příznakem dalších onemocnění, jako je např. onemocnění štítné žlázy (hypertyreóza), hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), závažná chronická onemocnění nervové nebo hormonální soustavy, poruchy imunitního systému, ale také projevem nedostatku vitaminu D, obezity nebo hormonálních změn v těhotenství a menopauze.
Příčinou intenzivního a neovladatelného pocení může být dále nadměrná konzumace alkoholu nebo drog, ostrých jídel a koření, které zahřívá (např. skořice, zázvor nebo pepř).
Může být ale i nežádoucím účinkem užívání některých léčiv (např. antihypertenziv k léčbě vysokého krevního tlaku).
Vyloučíme-li jiná onemocnění, je intenzivní pocení výsledkem kombinace nadměrné činnosti malých žláz a poruchy nervového systému, jenž jejich činnost řídí.
Jak odhalit příčinu nadměrného pocení
Odhalení příčiny pocení je důležité zejména v případě, kdy je příznakem jiného onemocnění. Je zapotřebí zohlednit i další faktory, jako je hmotnost, tlak a tepová frekvence, tělesná teplota, hladina cukru v krvi, změny na pokožce a její celkový vzhled – vyrážky, bledost, začervenání, lepkavost apod., užívané léky, zvětšené mízní uzliny atd. Je-li to zapotřebí, mohou být doporučena další vyšetření (krevní obraz, moč, ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření, EKG a další).
Míra snesitelnosti pocení a jeho následků je u každého člověka jiná. Záleží na závažnosti potíží, tedy jak moc ovlivňuje psychickou pohodu a společenský či pracovní život.
Jak se tedy zbavit nadměrného pocení?
Musíme si uvědomit, že pocení je normální jev. Díky odpařování potu se tělo ochlazuje a udržuje tím stálou teplotu. Pokud se potíme při infekční nemoci, znamená to, že již není potřeba zvýšená teplota pro likvidaci bakterií nebo virů a začínáme se uzdravovat. Potíme-li se při sportu nebo při opalování, pravděpodobně nám to nebude vadit tak, jako když nás čeká například důležitá schůzka. V těchto případech je však žádoucí omezit pocení na přijatelnou úroveň. Jaké jsou tedy možnosti?
1. Deodoranty a antiperspiranty
Deodoranty obsahují antibakteriální látku, která snižuje množství bakterií, a brání tak rozkladu potu a vzniku nežádoucího zápachu.
Naproti tomu antiperspiranty omezují přímo tvorbu potu. K tomuto účelu se používají zejména hlinité soli (hydráty chloridu hlinitého), které najdeme v antiperspirantech dermokosmetických značek, jako je např. Eucerin® nebo Vichy® a dále v přípravcích proti pocení ve formě krému, emulze nebo roztoku (např. Perspirex®, Jenvox®, Driclor® a Perspi-Guard®), které se aplikují jednou denně na omytou a suchou pokožku v podpaží, na rukou či chodidlech (případně jiná místa s vysokou potivostí). Kúra trvá týden, následně se přípravky používají dle potřeby k udržení efektu. Dříve bylo používání hlinitých solí spojováno s rizikem vzniku rakoviny.
Nejnovějšími poznatky bylo toto podezření vyvráceno. Mohou se však objevit projevy podráždění – svědění, pálení a zarudnutí. Proto se některé značky (např. Avene®, Sebamed®, SynCare® nebo Uriage®) snaží používání hlinitých solí nahradit šetrnějšími látkami (např. na bázi solí zinku, hořčíku, škrobu nebo kamence), které by však měly srovnatelné výsledky. S výběrem vám ochotně poradí dermokosmetický poradce v lékárně.
2. Antihidrotika
Setkat se můžete také s názvem antihidrotika, což jsou látky, které omezují nadměrné pocení tím, že působí stahujícím (adstringentním) účinkem. Patří sem např. hypermangan (manganistan draselný) nebo Burowovův roztok (Solutio Burow), používají se ve formě koupelí. Dále pak zásypy s obsahem taninu. S použitím těchto látek se pravděpodobně setkáte, pokud se obrátíte s problémem nadměrného pocení na kožního lékaře.
3. Iontoforéza
Iontoforéza neboli elektrická koupel je již pokročilejším způsobem řešení nadměrně potivé pokožky (zejména dlaní, chodidel a podpaží). Tato metoda je založena na působení slabého stejnosměrného proudu. Tím dochází ke změně napětí na povrchu potních žláz, což vede k omezení produkce potu. Ošetření trvá přibližně 30 minut, je bezbolestné, snadné a efektivní, avšak k dosažení žádoucího efektu je většinou zapotřebí více aplikací (většinou 10-20 sezení). Nejčastěji je vyhledáváno zejména v letním období. Nežádoucím projevem ošetření může být krátkodobé podráždění kůže (začervenání, někdy i menší puchýřky) a brnění.
4. Použití botulotoxinu
Botulotoxin je látka, která blokuje aktivaci funkce potní žlázy z nervových zakončení. Aplikuje se injekčně do postižené oblasti (nejčastěji do podpaží, podkoleních jamek, na dlaně a plosky chodidel) v sérii cca 30 vpichů. Ke snížení bolestivosti je možné použít znecitlivující krém. Účinek nastupuje za 2-3 dny a přetrvává několik měsíců (většinou 6-8). Zákrok je vhodné po vypršení účinku opakovat, ideálně jedenkrát ročně. Po ošetření se mohou objevit přechodné nežádoucí reakce, jako je otok a citlivost, zarudnutí až bolestivost, které obvykle zmizí během následujících 24 hodin. Zákrok provádí dermatolog.
5. Rostlinná terapie
Další a také hojně využívanou možností je použití bylinných preparátů. Vnitřně se nejčastěji používá šalvěj, a to buď ve formě tobolek a kapek pro vnitřní použití (např. Liftea® Šalvěj a yzop, Grešík® Bylinné kapky Šalvěj, Dr.Popov® Kapky bylinné Šalvěj lékařská), nebo čaje a čajových směsi (např. Megafyt® Čaj ze šalvěje, Grešík® Proti pocení čaj, Galmed® Herbofit® Bylinný čaj šalvěj). Ke koupelím se používá dubová či vrbová kůra, dále také smrkové výhonky nebo listy ořešáku (informovat se můžete v lékárně). K oplachům se používá výluh z levandule, přesličky, třezalky nebo již výše jmenované šalvěje. Osvědčila se též kombinace s jablečným octem.
Velmi efektivní se jeví použití esenciálních olejů (např. ze šalvěje, australského čajovníku, vonného muškátu nebo levandule). Omezují totiž množení bakterií, které jsou příčinou zápachu, ale také plísní, jež jsou častou komplikací nadměrné potivosti zejména v případě chodidel, kde mají ideální podmínky pro růst a způsobují mykotická onemocnění, kterých se pak velmi těžko zbavuje. Více o této problematice najdete v samostatném článku na téma Mykóza nohou.
6. Alternativní způsoby léčby
Pokud máte raději alternativní metody, můžete využít ke zmírnění příznaků nadměrné potivosti také homeopatika, akupunkturu nebo postupy tradiční čínské medicíny. Důležité však je najít odborníka, který má potřebné vzdělání, praxi a především výsledky. V současné době se najde nemálo odborníků i mezi lékárníky. Nebojte se proto o svých potížích pohovořit ve vaší lékárně.
7. Režimová opatření
Velmi důležitá, pokud řešíte problém s nadměrnou potivostí, jsou také režimová opatření. Jedná se o doporučenou úpravu každodenních návyků, která může výrazně zlepšit kvalitu života.
- Pravidelné sprchování nebo koupele (v případě potřeby i několikrát denně).
- Nošení prodyšného (bavlněného) prádla a obuvi.
- Používání vložek do podpaží nebo obuvi, pohlcujících vlhkost.
- Omezit spěch a stres.
- Zajistit dostatek spánku.
- Osvojit si relaxační techniky.
- Domluvit si psychoterapii.
- Snížit příjem alkoholu, kávy a ostrého jídla.
- Udržovat zdravý životní styl se zaměřením na posílení odolnosti organismu (snížení hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, otužování apod.).
Závěr
Nadměrné pocení je nepříjemným společenským problémem a silně ovlivňuje psychickou pohodu, soukromý život i pracovní uplatnění postiženého člověka. Důležitým smyslem léčby je tedy především zohlednit individuální potřeby a požadavky tak, aby se postižený cítil co nejlépe „ve své kůži“. Často je zapotřebí věnovat pozornost tělesné hmotnosti, životnímu stylu a míře stresu, které jsou nejčastější příčinou nadměrného pocení.
Doporučení na závěr: Vyzkoušejte metodu, která je vám nejbližší a je pro vás nejlépe dostupná. Pokud se vám nedaří problém s nadměrnou potivostí zvládnout, obraťte se na odborníka – lékaře, lékárníka nebo psychoterapeuta. Rozhodně se za své potíže nemusíte stydět, nejste sami. A všechno se dá řešit a vyřešit, pokud se rozhodnete hledat a najít řešení.
Článek vypracovala PharmDr. Kateřina Dubská, Lékárna MediCentrum, Hodonín
Revize (říjen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.