Bolesti kloubů, které nejčastěji postihují osoby nad 50 let, charakteristické nejdříve při pohybu a po větší námaze, následně i v klidu či v noci, jsou způsobeny postupným opotřebováním (degenerací) kloubů. Mluvíme o tzv. osteoartróze nebo jen krátce artróze.
Kloubní chrupavka, která chrání kosti proti odírání, se za normálních okolností neustále obměňuje. Přibližně okolo 40. roku se ovšem tato schopnost obnovy zhoršuje a kosti začínají být méně chráněny. Chrupavka se ztenčuje a kloub začíná při pohybu bolet. Nejvíce zatěžovanými klouby jsou nosné klouby - kolenní a kyčelní. Méně často postihuje artróza i klouby prstů, páteře, lokte a další. Klouby kolenní a kyčelní nosí celou váhu těla a u některých jedinců je zátěže ještě více v důsledku obezity, nadměrného namáhání při sportu nebo v zaměstnání, např. nošením těžkých věcí. Artróza tedy může být záležitostí i mladších osob, zejména aktivních sportovců. V České republice je artrózou postiženo asi 12 % populace.
Mohlo by vás zajímat: Osteoporóza: Jaké léky a cviky vás jí zbaví?
Artrózu bohužel nelze zcela vyléčit. Lze ovšem zpomalit, nebo zastavit její další vývoj. I u této nemoci platí, že nejlepší je snažit se předcházet jejímu vzniku. Vyvarovat se nadváhy, dostatečně pít, zdravě jíst a mít dostatek pohybu. Vhodnými fyzickými aktivitami je plavání nebo jízda na kole. Pokud tato režimová opatření nestačí, je nutno přistoupit k léčbě. Pro počáteční stádia, kdy se bolest vyskytuje jen v určitých polohách kloubu, po celodenní námaze nebo se změnou počasí, lze doporučit užívání přípravků kloubní výživy. Je-li bolest stále častější, nesnesitelná, nebo dojde-li k zarudnutí a zvýšení teploty kůže nad postiženým kloubem, je nutná návštěva lékaře, který doporučí vhodný lék proti bolesti a rozhodne o další léčbě.
Na výživu kloubní chrupavky existuje množství preparátů, které souhrnně označujeme jako chondroprotektiva (SYSADOA = symptomaticky pomalu působící léčiva pro osteoartrózu). Společným znakem je snaha podpořit tvorbu kloubní chrupavky, zmírnit bolestivost a také pozvolný nástup jejich účinku (cca 2 – 4 týdny) přetrvávající i 2 – 3 měsíce. Z doplňků stravy a volně prodejných léků můžete zvolit tablety nebo nápoje. Tyto preparáty mohou obsahovat některou z následujících látek, nebo lépe jejich vzájemné kombinace.
Chondroitin sulfát – je látka tělu vlastní, která je jednou z hlavních součástí základní hmoty chrupavky. Při dlouhodobém podávání snižuje ranní ztuhlost kloubů, dokáže zlepšit jejich pohyblivost, a tím i snížit bolestivost postiženého kloubu. Doporučená denní dávka (DDD) je 800 mg. Kloubní výživa s obsahem chondroitinu se užívá 2-3 měsíce, poté následuje tříměsíční pauza. Tento cyklus se neustále opakuje minimálně 2x do roka. Registrovaným léčivem je např. Condrosulf 400®.
Glukosamin sulfát – v přípravcích na klouby často doprovází chondroitin sulfát. I glukosamin je látka tělu vlastní, vyskytující se hojně v chrupavce, ale i v ostatních pojivových tkáních. Má schopnost zadržovat vodu, čímž dává chrupavce pružnost. Dlouhodobé užívání pomáhá udržet klouby zdravé, podporuje jejich pohyblivost, obnovuje struktury chrupavky a působí proti jejímu opotřebení. DDD je 1500 mg. Samotný glukosamin sulfát nalezneme např. v GS CondroFORTE®, Prubeven 750 mg. Glukosamin společně s chondroitinem je obsažen např. v Proenzi® 3+, Geladrink® Plus.
Kyselina hyaluronová – přirozeně se vyskytuje v pojivových tkáních a je hlavní součástí synoviální (kloubní) tekutiny. V čisté formě se aplikuje injekčně přímo do kloubu. Ve formě své soli (hyaluronanu sodného) je však také součástí některých kloubních přípravků v tekuté podobě, např. Hyalgel® Forte.
Kolagen – je živočišná bílkovina, která je součástí pojivových tkání. V kloubních přípravcích jej naleznete buď čistý (nativní, krystalický), nebo hydrolýzou upravený (rozštěpený) pro lepší vstřebatelnost ve formě želatiny nebo kolagenních peptidů. Existuje několik druhů kolagenů. Nejrozšířenějším typem v těle je kolagen I, přítomný ve šlachách, vazech, kostech a pokožce. Je obsažen např. v kostičkách Colafit®, dále bývá součástí přípravků podporujících pružnost pokožky a zlepšujících kvalitu vlasů a nehtů. Další typ kolagenu, vyskytující se pouze v chrupavkách a tvořící až 70% kloubní chrupavky, je kolagen II. (např. Cemio Kamzík®). Oba typy kolagenu ve formě kolagenních peptidů a nativní kolagen typu II můžeme najít v přípravku Klokan™.
MSM (methylsulfonylmethan) – organická sloučenina síry, která se v těle podílí na tvorbě kostí a pojivových tkání. Umožňuje syntézu kolagenu a regeneraci chrupavky. Má analgetické, antioxidační a detoxikační účinky a tlumí zánětlivé procesy v organismu. Kromě toho má pozitivní účinky při kožních a respiračních alergiích. Přípravkem s obsahem MSM je např. DACOM® PHARMA Kolagen s vitamínem C + MSM.
Boswelia serrata – extrakt z kůry tohoto stromu snižuje bolestivost kloubů a podporuje jejich pružnost. Hlavní účinnou látkou jsou boswellové kyseliny, vykazující protizánětlivý a antiartritický účinek. Extrakt najdeme např. v nápoji Perpetuum Geladrink®, přípravku Priessnitz® Kloubní výživa FORTE+ nebo i v mastech a balzámech na klouby.
GOPO – látka, která se získává z odrůdy plané růže. Má významný a mnohaletými výzkumy ověřený protizánětlivý a antioxidační účinek. Pomáhá aktivně udržovat správnou funkci kloubů. V kombinaci s vitaminem C najdeme tuto látku v přípravku Litozin® Forte.
Diacerein – výtažek z rebarbory, který tlumí tvorbu a aktivitu prozánětlivých látek, které se podílejí na odbourávání chrupavky při artróze. Má i silné protizánětlivé účinky, snižuje bolestivost a zlepšuje funkci postiženého kloubu. Léčebné účinky je možné pozorovat po 2-4 týdnech léčby, k výraznému zlepšení dochází za 4-6 týdnů. Registrované léčivo, obsahující tuto účinnou látku, je vázáno na lékařský předpis.
Výtažek z avokáda a sóji (ASU) – působí na úrovni chrupavky protizánětlivě, potlačuje pochody vedoucí k odbourávání chrupavky a stimuluje syntézu proteoglykanů. Doplněk stravy s obsahem ASU je např. PharmaSuisse Laboratories - Supreuma®.
Celadrin™– přípravek na klouby, obsahující komplex esterifikovaných mastných kyselin, slouží k normalizaci činnosti kloubů jiným způsobem, než jaký je popsán u předchozích látek. Nástup účinku je rychlejší a cílovou tkání může být jak oteklý kolenní kloub, tak také např. namožená šlacha či sval.
Další látky – používají se k doplnění a vylepšení účinného komplexu chondroprotektiv:
- Vitamín C – je mimo jiných účinků důležitý pro tvorbu kolagenu, navíc je to antioxidant. Bývá častou součástí přípravků kloubní výživy.
- Vitamin D
- minerální látky – železo, vápník, hořčík, mangan apod.
Jako doplňkovou léčbu lze klouby mazat mastmi, balzámy či gely. Na výběr jsou gely a krémy s účinnou látkou proti bolesti a zánětu (jako je ibuprofen, diklofenak, naproxen, nimesulid nebo salicylát), můžeme jmenovat např. Voltaren®Emulgel®, Ibalgin® gel, Aulin® gel atd. Ty ovšem nelze mazat dlouhodobě. Slouží spíše jako podpůrná terapie nebo v případě akutních bolestí. Pro dlouhodobé užívání lze doporučit některé z bylinných mazání, které klouby i prohřejí, nebo naopak ochladí (Refit®Opodeldok, Priessnitz® Kloubní mazání De Luxe, Koňská mast®, Allga San®, Cannaderm®Mentholka konopné mazání).
PharmDr. Nora Tůmová
Lékárna Mendlovo náměstí, Brno
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.