Kapavka je pohlavně přenosná nemoc, šířící se nejen pohlavním stykem, ale i dalšími sexuálními aktivitami (například orálním sexem). Je způsobena bakterií Neisseria gonorrhoeae. Tato bakterie je velmi málo odolná vůči zevnímu prostředí, proto je nepravděpodobné, že by se člověk nakazil ze záchodového prkénka, případně použitého ručníku.
Kapavka se projevuje hnisavým zánětem sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, dále může být zasažen i konečník, nosohltan nebo oční spojivky. Kapavce lze předcházet partnerskou věrností, chráněným sexem a redukcí počtu sexuálních partnerů.
Projevy kapavky se u žen a u mužů liší
Projevy kapavy se liší podle pohlaví, rozlišujeme ženskou a mužskou kapavku. U mužů se při kapavce objevuje pálení a řezání při močení, hnisavý výtok, zarudnutí, u žen jsou projevy kapavky většinou méně nápadné až bezpříznakové. U těhotných žen hrozí přenos kapavky na novorozence během porodu – projevuje se postižením očí novorozence. Tomuto se u nás povinně předchází aplikací kapek s antimikrobním účinkem do očí novorozenců.
Většina příznaků kapavky se typicky objeví mezi 2. až 5. dnem od nakažení (u žen je tato doba delší). Část nakažených o své nemoci ani nemusí vědět, jsou pouze přenašeči kapavky.
Lékař kapavku diagnostikuje podle příznaků, mikrobiologického vyšetření (stěru ze sliznice) a mikroskopického nálezu.
Pokud máte podezření, že jste se nakazili kapavkoou, vyhledejte urychleně lékaře. Vyhnete se tak případným komplikacím. Léčba kapavky probíhá pomocí antibiotik, která se vybírají podle citlivosti bakterie. Obvykle se podávají 7 dní, po ukončení je potřeba se dostavit k lékaři na provedení bakteriologické kontroly.
PharmDr. Klaudie Synáková
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.