Krevní tlak: Jak ho dostat do normy?

Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí naše krev na stěny cév (tepen, žil a vlásečnic). Krev neustále obíhá celým naším tělem. Zásobuje kyslíkem a výživou všechny tkáně a orgány našeho těla. Pohání ji srdce.

Srdce se pravidelně stahuje a tím vypuzuje krev do systému tepen. Tepenná krev je okysličená a pulsuje. Krev protéká systémem tepen od velkých k menším až do systému vlásečnic, kde předává kyslík a živiny tkáním. Odkysličená krev se vrací systémem žil k srdci a k plícím, kde se krev opětovně obohatí o kyslík. Tlak, kterým působí krev na stěny cév, označujeme jako krevní tlak.

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou parametrů a udává se v milimetrech rtuťového sloupce. Vyšší číslo udává tzv. tlak systolický. Jedná se o tlak, kterým krev působí na stěny cév v systole, to znamená ve fázi, kdy je srdeční sval stažený. Nižší číslo, diastolický krevní tlak, udává hodnotu tlaku krve ve fázi, kdy je srdeční sval povolený. Za normální krevní tlak je považována hodnota 120/80 mmHg.

V případě nižšího krevního tlaku může docházet k nepříjemným pocitům jako je motání hlavy, závratě a mdloby. Mezi další příznaky patří únava a studené končetiny. Dlouhodobě nižší hodnoty krevního tlaku ale nejsou nebezpečné, proto se nízký tlak neléčí.

Opačným problémem je vysoký krevní tlak neboli hypertenze. O hypertenzi hovoříme, pokud lékař opakovaně naměří hodnoty krevního tlaku 140/90 mmHg a vyšší. Vysoký krevní tlak nebolí a dlouhou dobu se nijak neprojevuje. Někdy mívají lidé s vysokým krevním tlakem častější bolesti hlavy, závratě, nevolnosti nebo problémy se spánkem, které s úpravou krevního tlaku odezní. Většina lidí ale vůbec nepozná, že je jejich krevní tlak vysoký. Proč se tedy snažíme hodnoty krevního tlaku snižovat?

Dlouhodobě se vysoký krevní tlak spolu s vysokým cholesterolem podílí na poškožení cév aterosklerózou. Jde o postižení tepen, při kterém se do stěny ukládají tuky, cholesterol, krevní destičky, vápník atd. Tepna se tím zužuje, což vede k nedostatečnému prokrvení ostatních orgánů.

Podle toho, který orgán je poškozen, pak hrozí riziko infarktu, selhávání srdce, mrtvice, poškození ledvin nebo jiných onemocnění. Snížením krevního tlaku snižujeme zároveň riziko těchto závažných chorob.

Krevní tlak krátkodobě zvyšují potraviny obsahující kofein (káva, coca-cola, energetické nápoje, zelený a černý čaj aj.), lékořice, negativně může působit také nadměrné množství soli ve stravě. K rozvoji hypertenze může přispívat i stres. Při stresu se totiž vyplavují látky, které způsobují zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Ve většině případů se nepodaří najít přesnou příčinu vysokého krevního tlaku. Pak je k hypertenzi přistupováno jako k samostatnému onemocnění. V těchto případech přicházejí ke slovu léky, které krevní tlak snižují.

Snížením krevního tlaku odlehčíme srdci a cévám a předcházíme komplikacím, které vysoký krevní tlak může způsobovat. Ovšem v některých případech může být hypertenze pouze projevem jiného onemocnění, např. hormonální poruchy, onemocnění ledvin i některých nádorů. V těchto případech musíme řešit primární onemocnění. Touto, tzv. sekundární hypertenzí trpí asi 10 % hypertoniků. Je důležité navštěvovat pravidelně svého lékaře a věnovat se prevenci - tedy zachycení výskytu vyššího tlaku a zabránění tak komplikovanějším onemocněním srdce a oběhové soustavy Při naměření vysokého krevního tlaku by měl lékař pátrat po možných příčinách a na základě výsledků vyšetření navrhnout vhodnou léčbu.

Za prevenci hypertenze je možné považovat dietu s nízkým obsahem soli a zdravý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny. Velkým pomocníkem v boji se všemi civilizačními chorobami je také pravidelný pohyb, který nám pomůže udržovat optimální hmotnost, zvyšuje fyzickou kondici, optimalizuje metabolismus a v neposlední řadě zlepšuje náladu.

Autor:

Mgr. Barbora Fialová

Lékárna SN Opava

Revize (květen 2024):

PharmDr. Lucie Malečová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek