Často nesprávně zaměňujeme běžné nachlazení za chřipku. Zatímco chřipka je nakažlivé virové onemocnění způsobené RNA virem, které se projevuje komplexními příznaky (nejčastěji zvýšenou teplotou nebo horečkou, bolestí hlavy, bolestí kloubů a svalů, celkovou slabostí), nachlazení mívá výrazně lehčí průběh. Léčba chřipky trvá déle, obvykle 1 – 2 týdny (běžné nachlazení je lehčí virovou infekcí projevující se nejčastěji rýmou, zvýšenou teplotu, případně bolestí v krku, trvá několik dní až týden).
Chřipka patří mezi tzv. kapénkové infekce – přenáší se při kýchání, kašli a smrkání kapénkami vzduchu a nejčastěji napadá dýchací cesty.
Příznaky chřipky: horečka a celková slabost
Projevuje se komplexními příznaky, jakými bývá zvýšená teplota nebo horečka, bolest hlavy, bolesti kloubů a svalů, celková slabost. Během roku se vyskytuje především sezónně, ve vlnách, v ČR nejčastěji v období zimních měsíců.
Očkujte se proti chřipce
Proti chřipce se můžeme nechat naočkovat - v ČR jsou dostupné tzv. tetravalentní inaktivované vakcíny. Podrobnosti o očkování proti chřipce můžete nalézt na stránkách VZP. Důležitá je vakcinace především u starších pacientů a těch, kteří mají výrazně oslabený imunitní systém, u těhotných žen (nebo těch, které plánují otěhotnět v chřipkové sezoně), obézních pacientů a kuřáků.
Nejlepší dobou pro očkování je září (vakcína nabývá účinnosti po 2 týdnech od aplikace).
Jak můžeme chřipce předejít?
Důležitou prevencí proti chřipce je především posilování přirozené imunity, a to např. pravidelným sportováním, otužováním se a vyváženou stravou bohatou na vitaminy a minerály.
V zimním období je důležité podpořit imunitní systém užíváním vyšších dávek vitaminu C, zinku, bioflavonoidů (vysoký obsah mají ostružiny, maliny, brusinky, citrusové plody, aj. ovoce), léčivých přípravků dostupných bez lékařského předpisu nebo doplňků stravy s hlívou ústřičnou, betaglukany či echinaceou.
Důležitá je i hygiena jako prevence šíření chřipky - opakované a časté mytí rukou, omezení pobytu v prostorách s velkou koncentrací lidí (MHD, obchodní centra, aj.), zvýšený příjem ovoce a zeleniny, vzájemné nepředávání sklenic, příborů, mobilních telefonů, kapesníků apod.
Při léčbě chřipky hlavně odpočívejte
Při léčbě chřipky je důležitý odpočinek, dostatek spánku, zvýšený příjem vitaminu C (ať již v ovoci či ve formě léčivého přípravku) a symptomatická léčba teploty a bolesti.
Ke snížení horečky (teplota vyšší než 38°C) je vhodné použít léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu s obsahem paracetamolu (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®) nebo ibuprofenu (např. Brufen®, Ibalgin®, Ibumax, Nurofen®), který tlumí nejen horečku, ale také poskytuje úlevu od bolestí. Oblíbený bývá také kyselin acetysalicylová (např. Aspirin®, Acylpyrin®) – snižuje teplotu, potlačuje bolest, mírní projevy zánětu (není vhodný pro osoby s citlivým žaludkem a pro děti mladší 16 let).
TIP: Přečtěte si, kdy je vhodné užívat léky s paracetamolem a kdy naopak paracetamol škodí
Velmi oblíbené jsou léčivé látky ve formě horkých nápojů (směsi léčivých látek určené pro rozpuštění v horké vodě – např. Coldrex horký nápoj®, Coldrex Maxgrip®, Vicks Symptomed horký nápoj®, Paralen Grip horký nápoj®). Tyto přípravky obsahují obvykle paracetamol na snížení teploty a ještě další složky (např. fenylefrin, kofein), které zmírňují bolest a uvolňují nosní dutiny, nebo vitamin C. Kombinované přípravky jsou dostupné také v tabletách (např. Paralen Grip®, Coldrex tablety®, Ibalgin Grip®).
Specifickou skupinu tvoří přípravky obsahující pseudoefedrin. Jsou to přípravky určené pro tzv. výdej s omezením (v lékárně je možné je zakoupit bez lékařského předpisu na základě předložení občanského průkazu).
Výdej těchto léků (např. Modafen®, Panadol Plus Grip®, Paralen Plus®, Nurofen Stopgrip®) je omezen také množstvím, které je možné pacientovi vydat. Toto omezení je nutným opatřením z hlediska možného zneužití léku pro výrobu drog.
Tyto léky mohou být vhodné u pacientů, kteří jsou kromě běžných příznaků chřipky či nachlazení obtěžováni navíc ucpaným nosem, zalehlými dutinami a špatně se jim dýchá. V těchto případech mohou léky s pseudoefedrinem uvolnit i ucpaný nos a navodit úlevu. Nehodí se však pro každého (nevhodné jsou pro malé děti, starší pacienty, kardiaky), proto je vždy nezbytná konzultace o jejich užívání s lékárníkem či lékařem.
Tradičně se používají také bylinné čaje (nejčastěji čaj z lipového květu, či černého bezu) podporující pocení.
V ojedinělých případech může mít chřipka velmi závažný průběh – zvlášť u pacientů s oslabeným imunitním systémem a u starých lidí. Pro ně jsou pak určena specifická antivirotika, která jsou vázána na lékářský předpis. Někdy vyžaduje těžší průběh chřipky také hospitalizaci.
Autor: PharmDr. Kateřina Ondrušová, Lékárna MEDIFIN, Praha
Revize (prosinec 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.