S modřinami se pravděpodobně běžně setkává každý z nás. Stačí chvilka nepozornosti, spěch, pád nebo jakýkoliv úder a modřina je na světě. Přestože nejsou modřiny právě ozdobou na kráse a někdy mohou být i bolestivé, ve většině případů se nejedná o závažné poškození a do několika dnů se modřina sama vstřebá bez jakýchkoliv následků. V některých případech se však může jednat i o jeden z příznaků závažnějšího onemocnění, poruchu srážlivosti krve nebo nedostatek vitaminů.
Máte-li podezření, že se vám modřiny dělají často, a to zejména v určité oblasti, i bez výrazného poranění, či dokonce zcela bezdůvodně, měli byste se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.
Co je to modřina?
Modřina nebo také krevní výron, podlitina či hematom je označení pro poranění vzniklé následkem poškození drobných cév v oblasti pod kůží, kdy dojde k podkožnímu krvácení, a než se začne krev srážet a krvácení se zastaví, nahromadí se krev z poškozených cévek v oblasti, kde k úderu došlo. Nahromaděná krev prosvítá přes pokožku a má charakteristickou modro-fialovou až černo-modrou barvu. Oblast může být oteklá a bolestivá. Červené krvinky obsahují barvivo hemoglobin (ten slouží k přenosu kyslíku do tkání a oxidu uhličitého z tkání do plic), které dává modřině charakteristickou barvu. Rozpadem červených krvinek a odbouráváním barviva se za pár dní modřina změní na zelenou, hnědou a nakonec žlutou, až zcela zmizí.
Jak modřiny vznikají?
Modřiny se objevují nejčastěji následkem úrazu, při pádu nebo silném stisku. Mohou být však vyvolány také podtlakem při sání (baňkování, partnerské projevy lásky apod.). Mohou být drobné a téměř nebolestivé, nebo naopak rozsáhlé, vystouplé a bolestivé i bez prohmatání. Někdy mohou dokonce omezovat pohyb, způsobit znecitlivění či brnění postižené oblasti. V těchto případech se nejedná o zcela běžnou reakci, proto byste měli problém konzultovat s lékařem.
Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější, především v období, kdy dochází k přirozenému úbytku pohlavních hormonů (menopauza). Přesto je zapotřebí obezřetnosti, pokud se ve vaší blízkosti objeví žena, která mívá modřiny podezřele často – na rukou nebo v obličeji, mohlo by se jednat o oběť domácího násilí. Také u dětí, objevují-li se modřiny na pažích, na těle či v obličeji, se bohužel pravděpodobně nejedná o následek běžných dětských aktivit.
Co může zvýšený sklon k modřinám signalizovat?
Pokud vznikají modřiny často a snadno, je potřeba věnovat jejich vzniku zvýšenou pozornost. Může to být signál toho, že v našem těle není něco v pořádku. Od méně závažných výživových poruch a nedostatečného příjmu některých vitaminů, které se podílejí na krevním srážení nebo pružnosti cév, přes zvýšenou krvácivost způsobenou podáváním některých léků nebo získanou dědičně až po závažná, ale méně častá onemocnění.
- Nedostatek vitaminu C – vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu, který je také součástí cévní stěny a zajišťuje její pevnost a pružnost. Proto se při jeho nedostatku stávají cévy křehké a snadno praskají (kromě modřin se často objevuje krvácení v oblasti očního bělma).
- Nedostatek vitaminu K1 – tato forma vitaminu K je nezbytná pro tvorbu dostatečného množství srážecích faktorů, a tím pro správné srážení krve. Přirozeně se vyskytuje zejména v listové zelenině a příjem stravou je u zdravého člověka dostatečný, není proto potřeba dodávat jej v podobě léčivých přípravků (pouze na doporučení lékaře).
- Vrozené poruchy srážlivosti krve – např. hemofilie (dědičná choroba postihující muže, při které chybí některý ze 13 srážecích faktorů, dochází při ní ke krvácení do podkoží, ale také do vnitřních orgánů a kloubů).
- Nedostatek nebo porucha funkce krevních destiček (např. při leukémii).
- Léčiva k ředění krve – podávaná jako prevence ucpání cév (a tím prevence infarktu, mrtvice, potratu atd.). Nejčastěji se podává kyselina acetylsalicylová, nízkomolekulární heparin ve formě injekcí, případně warfarin.
- Další léčiva – dlouhodobé užívání kortikoidů (dochází ke ztenčení cévních stěn, ty jsou pak náchylnější k poškození) nebo hormonální antikoncepce.
- Poškození jater – nejčastěji následkem cirhózy (neboli tvrdnutí jater). Játra jsou místem, kde se tvoří srážlivé faktory.
- Poruchy výživy (anorexie), poruchy vstřebávání živin (celiakie) a alternativní stravovací styly, přísné diety (vegetariáni, vegani, makrobiotici a další).
- Choroby s krvácivými projevy (břišní a skvrnitý tyfus, ebola – v ČR se však nevyskytují).
- Další onemocnění – především se jedná o poruchy imunity, u nichž mohou být modřiny pouze jedním z mnoha dalších příznaků (např. roztroušená skleróza, amyloidóza, Cushingův syndrom).
Jak zabránit tvorbě modřin?
Zcela předejít vzniku modřiny samozřejmě možné není. Je ale možné snížit riziko zvýšenou opatrností a dbáním bezpečnostních pravidel, případně používáním ochranných pomůcek při sportu a dalších volnočasových aktivitách.
Je-li příčinou zvýšeného krvácení křehkost cév, podávají se léčivé přípravky, které jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu, s obsahem rutinu a vitaminu C (např. Ascorutin®, Rutascorbit®). Přírodním zdrojem rutinu je např. pohanka, otruby, ovesné vločky nebo luštěniny, také ořechy, slupky jablek a rajčat, listová zelenina nebo zelený čaj.
V případě, že užíváte léčivé přípravky na předpis, které mohou zvýšenou krvácivost vyvolávat, poraďte se s lékařem, jak postupovat dále. Bez jeho vědomí však léky nevysazujte!
Léčba modřin
Tak jako při každém úrazu, ať už lehčím, nebo závažnějším, je vhodné reagovat co nejrychleji a postižené místo ošetřit. V případě úderu či nárazu je vhodné přiložit studený nebo ledový obklad, který urychluje stažení krevních cév a brání rozsáhlejšímu krvácení. Nemáte-li po ruce speciální obklad, můžete použít i mraženou zeleninu, kterou zabalíte do utěrky. Také tlak na postižené místo zmírní velikost a objem podlitin. Není-li poškozena pokožka, podávají se také speciální poúrazové krémy nebo masti, které jsou kombinací heparinu (urychluje vstřebání krevní sraženiny) a protizánětlivé látky (ibuprofen) – např. Ibalgin® Duo Effect krém, případně místně působící gely a masti s obsahem účinné látky na bázi heparinu glykosaminoglykanu (např. Hirudoid® gel a mast) nebo přímo s heparinem (např. Lioton® 100 000 gel). Tyto přípravky zmírňují otok a podporují vstřebání krevních výronů.
Pokud máte raději přírodní léčbu, vyzkoušejte například obklady z výluhu mateřídoušky, slézu nebo divizny, obkládat postižené místo můžete také spařenými mladými kaštanovými listy (z jírovce maďalu), octanové obklady, případně potírat modřinu kvalitním medem a překrýt, aby mohl med v klidu působit.
Z oblíbených homeopatických léků je výborná Arnica Montana v ředění 9CH, která se podává při jakémkoliv úrazu, ze začátku i po 20 minutách 3 kuličky až do zlepšení stavu. Působí na bolest, otok i rozsah podlitin.
Postižené místo by mělo být v klidu, aby se urychlilo vstřebání modřiny. Obvykle to trvá cca 14 dní, než zcela zmizí.
Kdy se obrátit na lékaře?
Přestože jsou modřiny většinou nezávažné, máte-li jakékoliv podezření, které může souviset s četností výskytu nebo s oblasti, kde se modřiny často vyskytují, případně se objevují modřiny zdánlivě bezdůvodně, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodná vyšetření ke zjištění příčiny zvýšené krvácivosti (pravděpodobně na hematologii).
PharmDr. Kateřina Dubská
Lékárna Dům zdraví, Hodonín
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.