Nespavost patří mezi nejčastější poruchy spánku. Odhaduje se, že potížemi se spánkem trpí až polovina populace, a to nejčastěji starší ženy, u nichž jsou spojeny především se stresem a dalšími psychosomatickými obtížemi.
Spánek a rizika spojená s jeho nedostatkem
Spánek je rytmický děj, který je nedílnou součástí lidského života a také přirozenou lidskou potřebou, nezbytnou k regeneraci organismu. Tato potřeba i délka spánku s rostoucím věkem klesá. Také kvalita spánku se s přibývajícím věkem snižuje. Není tedy překvapující, že se setkáváme s potížemi zejména u osob starších 45 let. Spánkem strávíme přibližně třetinu našeho života. Je-li kvalitní a osvěžující, vstáváme ráno plní nové energie, dobré nálady a s chutí do každodenních činností. Pokud tomu tak není, stává se problém se spánkem závažným zdravotním, až socioekonomickým problémem, neboť negativně ovlivňuje nejen naši náladu, ale i výkonnost, pozornost a celkově psychický a fyzický stav. Dlouhodobá nespavost má nepříznivý vliv také na paměť a proces učení, imunitu, zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, infarktu nebo mrtvice a může vést až k rozvoji duševních poruch.
Průběh spánku
Během spánku, který trvá obvykle 6-9 hodin, se pravidelně střídají dvě fáze. Označují se jako fáze REM a non-REM (z anglické zkratky Rapid Eye Movement neboli rychlý pohyb očí). REM je tzv. snový spánek, kdy mozek pracuje, jako by byl v bdělém stavu. Jedná se o aktivní formu spánku, která zabírá asi čtvrtinu celkové délky spánku. Fáze non-REM je hluboká, klidová fáze, kdy mozek i ostatní orgány v těle odpočívají a regenerují se. Pro kvalitní a osvěžující spánek je potřeba, aby se fáze pravidelně střídaly a aby měly patřičnou délku (cca 90-120 minut).
Druhy nespavosti
Pokud usnete dřív, než položíte hlavu na polštář, a vzbudíte se až s ranním rozbřeskem, možná vás překvapí, kolik různých potíží se spánkem mohou někteří prožívat. Problémy s nespavostí mohou být různého charakteru a závažnosti a také mohou trvat různě dlouho.
Nespavost je tedy možné rozdělit několika způsoby.
- Podle potíží pacienta na:
- obtížné usínání – trvá-li usnutí déle než půl hodiny; příčinou bývá často úzkost, negativní myšlenky a přepracovanost;
- opakované probouzení – je-li častější než 3x za noc, je již příčinou nevyspání; bývá spojeno s děsivými sny;
- předčasné probuzení a neschopnost znova usnout – objevuje se často u psychických poruch (deprese, úzkostné poruchy, psychosomatická onemocnění);
- probdělá noc – absolutní nespavost;
- nedostatečný a neklidný spánek – obvykle se objevuje jako doprovodný příznak jiných onemocnění (neurologického i jiného původu);
- chrápání a zástavy dechu.
- Podle délky trvání na nespavost:
- krátkodobou (akutní) – v řádu několika dní, maximálně týden;
- přechodnou – do 3 týdnů;
- dlouhodobou – déle než 3 týdny;
- chronickou– trvající déle než 6 měsíců a vyžadující farmakologickou léčbu.
Příčiny poruch spánku
Odhalení příčiny nespavosti je zásadní pro vhodnou volbu terapie. Často dochází k léčbě samotných příznaků, tedy např. problémů s usínáním, což je v krátkodobém měřítku vhodné, nicméně bez terapie základní příčiny může terapie selhávat, docházet ke vzniku závislosti na léky na spaní apod. V mnoha případech stačí vyřešit příčinu nespavosti aniž by bylo potřeba zahajovat terapii léčivy na spaní. Mezi příčiny nespavosti patří:
- psychiatrické onemocnění (psychózy, neurózy, deprese, úzkosti);
- neurologické onemocnění (epilepsie, Parkinsonova choroba, syndrom neklidných nohou apod.);
- další onemocnění (srdeční vady – arytmie, bušení srdce, vysoký krevní tlak, astma a dráždivý kašel, alergie, ekzém – svědění, pálení žáhy, chronické bolesti a infekce, cukrovka a hospodaření s glukózou, onemocnění štítné žlázy);
- menopauza (nespavost způsobená hormonálními výkyvy);
- obezita (tlak na srdce a bránici, obtížné dýchání);
- zvětšená prostata, nucení na močení, noční pomočování;
- vedlejší účinky některých léčiv (např. k léčbě psychiatrických onemocnění);
- syndrom nespavosti z vysazení léků proti nespavosti (tzv. rebound fenomén);
- nesprávný životní styl (přemíra kávy a jiných povzbuzujících nápojů, alkoholu nebo drog, kouření a konzumace těžkých jídel před spaním);
- duševní problémy (stres, strach, ztráta partnera, úmrtí blízké osoby apod.);
- změna prostředí (časový posun, cestování), směnný provoz v zaměstnání.
Léčba nespavosti
Základem úspěšné léčby je pečlivý rozbor na základě rozhovoru s pacientem, zjištění příčiny a komplexní přístup ke stanovení postupu v léčbě s ohledem na individuální potřeby pacienta.
Odstranění příčiny
Nejprve je důležité odstranit příčinu, pokud je to možné. Znamená to zjistit, co nespavost způsobuje - je-li spojena s jiným onemocněním, zaměřit se primárně na léčbu tohoto onemocnění; je-li důsledkem nevhodného životního stylu, pak je potřeba přehodnotit tento styl života. Psychické problémy je vhodné konzultovat s odborníkem – psychoterapeutem, psychologem. Jedná-li se o nežádoucí účinek užívaných léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem o možné výměně, případně jiném nejvhodnějším postupu.
Podpora usnutí a spánku
Pokud jste vyloučili jiné příčiny, přichází na řadu volba vhodného přípravku, který pomůže s usínáním nebo spaním a zároveň je k dostání i bez lékařského předpisu.
S výběrem vám pomůže lékárník, neboť přípravků je na trhu opravdu velké množství. Jedná se především o čajové směsi nebo bylinné přípravky s obsahem:
- meduňky, kozlíku a chmelu (např. NatureVia® Sleepnox® forte, Barny´s® Hypnox® forte nebo Anti-Stress®);
- mučenky (např. Epigemic® Mučenka nebo Neospan® forte);
- levandule (např. Lavekan®, Lunestil® či Somnogal® Galmed®);
- třezalky (jako je Novo-Passit®) - u té však pozor na velké množství interakcí s jinými léčivy!
Oblíbené jsou též přípravky s obsahem L-Theaninu (výtažek ze zeleného čaje, např. Blendea® Deep Sleep® nebo Annabis® SleepCann® Spánek&Relax). Dále je možné doplňovat L-Tryptofanu, aminokyselinu, která se v těle mění na melatonin a serotonin (např. Advance® Calmin®, MOVit® L-Tryptofan 500mg).
Melatonin je spánkový hormon, který se v lidském těle přirozeně vyskytuje a významným způsobem ovlivňuje usínání a spánek. Jeho produkce je řízena tzv. cirkadiánními rytmy neboli závisí na střídání dne a noci. S rostoucím věkem postupně klesá, a tím může dojít k rozvoji potíží se spánkem. V těchto případech (a dále pak ke zmírnění příznaků tzv. pásmové nemoci) je možné vyzkoušet přípravky s obsahem melatoninu (např. Allegra® rapid, Clinical® Melatonin forte nebo Melaton® FytoPharma). Podáváním některého z těchto přípravků se zkrátí doba usnutí, zlepší se kvalita, délka i plynulost spánku. Účinnost melatoninu se hodnotí po cca 3 týdnech užívání, nejsou-li výsledky uspokojivé, není důvod v jeho podávání pokračovat.
Farmakologická léčba
K léčbě pomocí léčiv na lékařský předpis se přistupuje v případě, kdy jiná opatření a postupy selhávají. Využívá se zklidňujících a uspávacích účinků sedativ a hypnotik, případně léčiv z jiných farmakologických skupin, která jsou primárně určena k léčbě jiného onemocnění (např. alergických reakcí, depresí nebo psychóz). Použití hypnotik je nejjednodušší a nejčastější, je však vhodné pouze k terapii krátkodobé a přechodné nespavosti, a to zejména kvůli riziku vzniku tolerance a závislosti. Doporučuje se proto tzv. přerušované podávání, kdy se střídá několik dní podávání hypnotika (většinou 4-5) a pak 2-3 dny pauzy.
Podrobné informace ohledně sedativ a hypnotik najdete v samostatně zpracovaných článcích.
Kromě farmakoterapie jsou důležitá také tzv. režimová opatření. V případě nespavosti sem patří zejména spánková hygiena, případně psychoterapie.
SPÁNKOVÁ HYGIENA
Jde o soubor opatření, která přispívají k usnadnění usínání a celkově zlepšení délky i kvality spánku. Jedná se o toto „spánkové desatero“:
- Ke spánku uléhejte, až když se cítíte unavení.
- Přes den se snažte nespat, nebo omezte spánek na odpolední siestu v maximální délce cca 45 minut.
- Pokud po ulehnutí nebudete moci do cca 30 minut usnout, vstaňte a věnujte se jiné uklidňující činnosti (čtení, relaxační hudba, koupel apod.), která vás připraví ke spánku.
- Snažte se chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu bez ohledu na den v týdnu.
- Několik hodin před spaním už nepijte kávu ani jiné povzbuzující nápoje, nejezte těžká jídla a nekuřte.
- Nepijte před spaním nadměrné množství alkoholu, usnadňuje sice usínání, nicméně spánek je nekvalitní a po probuzení přichází nejen kocovina, ale také únava, ospalost a nesoustředěnost.
- Dopřejte si přes den přiměřenou fyzickou aktivitu, která přispívá k tělesné únavě a snadnějšímu usnutí. Před spaním se zkuste projít nebo si lehce protáhněte tělo nenáročným cvičením.
- Připravte si ložnici – vyvětrejte, teplotu udržujte raději nižší, ztlumte světlo a omezte rušivé elementy (např. hodiny na očích, hlasité zvuky apod.).
- Pokuste se neuléhat v rozrušení, ve stresu, po hádce nebo s hlavou plnou starostí či úkolů. Snažte se vyhradit si na řešení těchto věcí čas přes den (tzv. worry time) a před spaním už na ně nemyslete.
- Postel používejte hlavně ke spaní (maximálně se v ní můžete věnovat partnerovi), neměli byste se dívat na televizi, učit se v ní nebo pracovat. Nevhodné návyky jsou častým rušivým elementem spánku!
Závěrečná doporučení
Objeví-li se jakékoliv potíže se spánkem, nebojte se obrátit na svého lékárníka. Lékárnici jsou zpravidla prvními odborníky, kteří přicházejí do styku s pacientem. Na základě správně vedeného rozhovoru, kdy se zjišťuje, jak dlouho potíže trvají, jakého jsou rázu a intenzity, jak se projevují či jak se pacient cítí ráno po probuzení, mohou lékárníci doporučit vhodná opatření nebo přípravek, který pacienta s krátkodobou nebo přechodnou nespavostí zbaví obtíží. Při dlouhodobých potížích je vhodné obrátit se na ošetřujícího lékaře, případně navštívit spánkovou laboratoř, kde se podrobně sleduje spánek a jeho fáze a podle výsledků se pak doporučí další postup léčby. Chronická nespavost je ve většině případů léčena přípravky, které vyžadují doporučení a předepsání odborným lékařem.
Autor: PharmDr. Kateřina Dubská, Lékárna Dům zdraví, Hodonín
Revize (září 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha
Použitá literatura:
- https://lekarnici.cz/wp-content/uploads/2015/04/Nespavost.pdf
- https://www.svl.cz/doporucene-postupy/nespavost-100044
- https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/07/09.pdf
- https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/05/04.pdf
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.