Příprava na mateřství: Co čeká vaše tělo po porodu?

Čekáte děťátko a už promýšlíte kde a co je nutné před jeho příchodem na svět zařídit? Tento článek Vám pomůže s výběrem základní výbavy pro Vás, budoucí maminky a také poradí, na co si dát v péči o své tělo v šestinedělí pozor.

Hygiena

V období šestinedělí, především v prvních týdnech po porodu se masivně zavinuje děloha a tělo vylučuje očistky. Z fyziologického hlediska se jedná o krevní sraženiny, odumřelé zbytky tkáně a tkáňové sekrety. Barva a charakter očistek se s časem mění, slábnou. Nezapáchají. Očistky mají zásaditý charakter a mění přirozeně kyselé poševní pH. Vytváří živnou půdu pro množení bakterií, a proto je po dobu šestinedělí kladen vysoký důraz na častou a správnou hygienu.

Nepostradatelnou pomůckou ženy bezprostředně po porodu jsou tzv. poporodní vložky, jedná se o speciální, vysoce savé pomůcky ke zvládnutí poporodního krvácení. Vhodné je pořídit si jich dostatečné množství, alespoň 40ks. Vložky je potřeba pravidelně a často měnit, aby žena předešla zvýšenému riziku vzniku infekce a zánětu. Moderní ultratenké vložky se nedoporučují kvůli speciální neprodyšné vrstvě, která spoluvytváří ideální podmínky pro množení bakterií.

Poporodní kalhotky, vhodné jsou alespoň 3ks. Materiálem i střihem zajistí šestinedělce dostatečný komfort, a to i v případě porodu císařským řezem. Doporučuji kupovat velikost, která vám odpovídá, ne větší. Praktičtější jsou kraťáskové střihy.

Dostatečná hygiena zevních rodidel je nezbytná pro hladký průběh celého šestinedělí. Vhodné je, v kombinaci s vlažnou vodou, používat neparfémované mýdla pro intimní hygienu. Parfémované přípravky mohou poševní sliznici ještě více dráždit. S ohledem na častý kontakt s novorozencem při kojení je dobré používat neparfémovaný přípravek i pro mytí celého těla, především oblasti prsou a podpaží. V lékárně Vám rádi poradí s výběrem produktu vhodného právě pro Vás.

Poporodní poranění

Poporodní poranění hráze představuje častou komplikaci vaginálního porodu a v takovém případě je o to důležitější dbát na hygienu zevních rodidel. Výhodnou kombinaci v tomto případě nabízí mýdla s obsahem dubové kůry, jejíž adstringentní účinky mohou pomoci urychlit hojení (např. mýdlo Herbalon s dubovou kůrou). U komplikovanějších poranění je vhodné ránu po umytí ošetřit přípravkem, podporujícím hojení ran, např. Hemagelem.

Péče o jizvu po císařském řezu je obdobná. Po umytí jizvu pečlivě osušte, nechejte ji často větrat, nepřelepujte ji náplastmi. Na hojící se ránu není vhodné nanášet masti ani krémy. Jen v případě obtížně hojící se rány můžeme využít princip tzv. vlhkého hojení, nanesením malého množství gelu. Gel vytvoří kolem rány elastickou vrstvu, která chrání ránu před okolním prostředím. Pokud se jizva kompletně zhojí, je vhodné ji alespoň jednou denně promazávat, např. měsíčkovým krémem nebo tělovým olejem Bi-Oil.

Kojení

Správná technika kojení a pravidelné přikládání kojence k prsu představuje základ úspěchu a nejlepší způsob prevence vzniku bolestivého zánětu prsu. Kojení nebolí, přesto se především v prvních dnech po porodu mohou vyskytovat na bradavce bolestivé trhlinky, ragády. Ty je vždy nutné pečlivě ošetřit, ať už kapkou samotného mateřského mléka, nebo ochrannými přípravky na bradavky.

Výborné ochranné a hojící vlastnosti má čistý ovčí lanolin (např. PureLan). Přípravky s lanolinem není třeba před dalším kojením omývat. Příznivé účinky na hojení má i dexpanthenol (např. Bephanten Care mast). Mast je dobré nanášet na bradavky několikrát denně, obvykle po kojení a jen v malém množství.

Namáhané a popraskané prsní bradavky jsou náchylnější k infekci, proto se také častěji omývají. V období šestinedělí je vhodné pro oblast prsou používat samostatný ručník. Dobré je nosit prodyšné spodní prádlo a prsy často větrat. Chrániče bradavek mohou poskytnout úlevu extrémně citlivým a poškozeným bradavkám. Nosí se mezi kojením. Jsou z perforovaného silikonu a chrání bradavku proti bolestivému odírání o oblečení.

Určitý problém při kojení mohou představovat atypické tvary bradavek, nejčastěji ploché a vpáčené. Formovač bradavek je pomůcka, která připravuje vpáčené a ploché bradavky na kojení. Může se používat již od 32. týdne těhotenství. Jde o měkkou silikonovou mističku, která nezakrývá bradavku, ale jemně naléhá na dvorec a vyvíjí tlak, kterým posiluje ochablé vazivo. Použití formovačů bradavek je vhodné konzultovat s gynekologem nebo laktační poradkyní. V případě plochých, vpáčených nebo poraněných bradavek je při kojení možné použít kojící kloboučky. K dispozici je několik velikostí podle velikosti bradavky. Pomůckou nám je srovnání se špičkou prstu, a tedy má-li maminka velikost bradavky přibližně jako špičku malíčku, je vhodné použít velikost S, prostředníček M a palec velikost L. Použití kojících kloboučků je opět vhodné konzultovat již v porodnici s odborníkem.

Množství mateřského mléka je důležitý parametr pro psychickou pohodu maminky i děťátka. Časným, častým a správným přikládáním dítěte k oběma prsům stimulujeme přirozeným způsobem tvorbu mléka. Dostatečný pitný režim (alespoň 2,5 – 3l) a kvalitní stravování jsou pro tvorbu a kvalitu mléka zásadní. Přesto najdeme způsoby, jak tvorbu mléka podpořit. Mezi bylinné přípravky zvyšující tvorbu mléka, tzv. laktagoga,patří kmín, fenykl, anýz, kopřiva a jestřabina. Jsou dostupné v řadě čajových směsí na podporu kojení, ať už sypaných nebo porcovaných. Při nedostatečné tvorbě mléka může pomoci homeopatikum Ricinus communis CH5. Užívá se 5 granulí 3krát a vícekrát denně do dosažení očekávaného účinku.

Samovolný únik mateřského mléka z prsou je častý jev, zvláště v prvních měsících po porodu. Proto je vhodné používat prsní vložky. Tyto tvarově speciální absorpční pomůcky jsou prodyšné a udržují bradavky mezi kojením v suchu. K dispozici máme řadu produktů a značek. Pratelné prsní vložky jsou vhodné pro malý až střední únik mléka až do objemu cca 15ml. Nejčastěji používané jednorázové prsní vložky zadrží až 40ml.

Odsávačky mateřského mléka přichází na řadu v těchto situacích:

  • při nadbytku mateřského mléka a potřebě ulevit nalitým prsům,
  • v případě, že děťátko z jakéhokoliv důvodu nemůže přijmout mateřské mléko z prsu matky,
  • pro stimulaci produkce mateřského mléka jiným způsobem, než samotným přikládáním dítěte.

Vybrat si můžeme z řady kvalitních přístrojů. Ve zkratce řečeno – ruční a tedy levnější odsávačky jsou ideální pro příležitostné odsávání mateřského mléka, zatímco úměrně dražší automatické přístroje jsou vhodné pro každodenní použití. V případě, že odsávačku mateřského mléka budete potřebovat, obraťte se při vybírání na odborníka již v porodnici nebo ve své lékárně.

Závěrem malé upozornění

V období šestinedělí se na lékaře obraťte vždy, když budete mít jakýkoliv pocit, že s Vaším tělem není něco v pořádku. Zejména u prudkých bolestí podbříšku nebo vulvovaginální oblasti, příliš silného krvácení s množstvím krevních sraženin, zapáchajícího výtoku, v případě tvrdých a bolestivých prsou a vždy při horečce nad 38°C.

PharmDr. Klára Bechná

Lékárna Na středisku, Kopřivnice

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek