Příznaky a léčba plísňového onemocnění nehtů

Změna zabarvení, postupné ztlušťování, případně deformace nehtu bývají nejčastějšími příznaky plísňového onemocnění nehtů tzv. onychomykózy. Tento problém většinou postihuje především nohy, ale není výjimkou ani na rukách. Onemocnění způsobuje významné psychosociální trauma zejména, pokud se nachází na viditelných místech nebo s nástupem letních měsíců, kdy řada z nás chodí v sandálech nebo žabkách.

Příznaky plísně nehtů

  • změna barvy – nehet bývá většinou matný, nehtová ploténka může mít bílé, žluté, hnědé až nazelenalé zbarvení
  • deformace nehtové ploténky – ztlušťování, lomivost, drolivost, časem může docházet k postupnému odlučování od nehtového lůžka

Faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku plísní

  • uzavřená a neprodyšná obuv, ponožky z nevhodného materiálu
  • používání veřejných bazénů, koupališť a saun
  • poranění nehtu při sportovních aktivitách, turistice, dovolené
  • některé choroby zvyšující náchylnost k plísňovému onemocnění (např. cukrovka, cévní problémy, snížená imunita), výskyt plísně může i přítomnost těchto onemocnění signalizovat
  • neléčená kožní plíseň
  • zvýšené užívání některých léčiv např. antibiotik a kortikosteroidů

Příčinou plísňového onemocnění nehtů jsou ve většině případů dermatofyty, které rozkládají základní stavební jednotku nehtu tzv. keratin (rohovina) v nehtové ploténce. Tyto houby jsou schopny přežívat v rohovině a jejich odloučených částech i po dobu několika měsíců a můžou se stát dalším zdrojem infekce. Kromě řady zástupců dermatofytů mohou být nehty napadeny také kvasinkami z rodu Candida a různými jinými patogenními mikroorganismy.

Diagnostika onychomykóz

Prvotní podezření na mykotickou infekci nehtů lze získat již ze samotného klinického obrazu. Pro vedení úspěšné léčby je však nutné provést mykologická laboratorní vyšetření, která provádějí specializovaná pracoviště na základě získání vzorku u odborného lékaře, většinou dermatologa. Předpokladem správně cílené léčby je odběr materiálu z místa čerstvé infekce, kde lze ještě očekávat výskyt původce mykotického onemocnění. Po mikroskopickém zhodnocení nálezu následuje většinou kultivační vyšetření pro určení druhu původce onemocnění.

Léčba onychomykóz

Terapie plísňových onemocnění trvá velmi dlouho dobu, v řádu několika měsíců až třeba jednoho roku a vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Při postižení menší části nehtové ploténky (cca do 25%) se aplikují formy lokální, při větším postižení tyto lokální formy doplňuje již léčba systémová pomocí vhodných antimykotik. Tato léčba probíhá pouze pod dohledem odborného lékaře. V případech, kdy mykózu již sami nezvládneme, postižení je většího rozsahu nebo je poškozeno více nehtů najednou, je nutné navštívit dermatologa. Ten může provést vyšetření a v případě pozitivního nálezu určit průběh léčby. I v tomto případě se jedná o dlouhodobý proces. V nejtěžších případech nastupuje na řadu léčba systémová ve formě tablet, které plísně likvidují. Užívání léků má ale i svá omezení. Nelze je užívat současně s některými léky (nutné vždy informovat dermatologa o užívání léků), zatěžují játra (nutná kontrola jaterními testy). Dále nejsou vhodná pro děti a pacienty s onemocněním ledvin.

Dostupná léčiva pro lokální použití bez lékařského předpisu

Před samotným použitím přípravků je nutné vždy infikované místo pořádně omýt a následně osušit. Strukturu ztluštělých nehtů je vhodné před aplikací léčiv trochu narušit např. napilováním nehtu pro lepší průnik antimykotik.

  • bifonazol – např. Canespor® 1x denně sada na nehty, v balení je pilníček pro narušení povrchu poškozené nehtové ploténky, následná aplikace léčivé masti a konečné přelepení náplastí
  • oxikonazol – např. Myfungar® krém, většinou se používá jako součást kombinované terapie (systémová a lokální antimykotika)
  • naftifin – např. Exoderil® roztok a krém, při plísni nehtů se nanáší 2x denně

Doplňková terapie

  • přípravky s obsahem nanočástic stříbra (Nailexpert®) vytvoří na povrchu ochranný obal a zabraňují dalšímu šíření infekce a samotnému rozvoji mykózy, přípravky lze používat i preventivně zejména v oblastech, kde hrozí nákaza
  • preparáty s obsahem parazitické houby Pythium oligandrum (Chytrá houba Pythie Biodeur Nail®), svými vlákny proniká do buněk jiných hub a čerpá z nich živiny, tímto způsobem ničí patogeny, chrání před rozvojem infekce a dalšímu napadení okolních nehtů
  • z přírodních a bylinných preparátů se velmi osvědčilo používání oleje z čajovníku australského (Tea tree oil), případně jeho kombinaci s ostatními bylinami např. arnika, třezalka, šalvěj (TopGold® Mykos 130)
  • zajímavá kombinace je i směs bioaktivního konopného oleje, hřebíčku, arniky a grepových semínek (sérum Cannaderm® Mycosin)
  • užívání doplňků stravy pro posílení oslabených nehtů (např. Revalid®, Biosil plus®, panthenol v kapslích, kombinace vápník, hořčík, zinek)

Prevence mykotických onemocnění

Ve stadiu léčby je vhodné během odrůstání nehtů napadené části jemně odstraňovat, používat vlastní ručníky a osušky, ve veřejných bazénech nosit do společných sprch přezůvky (pantofle nebo žabky), a po omytí vždy pořádně otřít do sucha. Po návštěvě bazénu se doporučuje vykoupat nohy v roztoku hypermanganu nebo ošetřit kastelánkou (solutio Castellani). Desinfekčně působí i roztok z octu, který se dá aplikovat jak na nohy, tak na vystříkání obuvi. Plíseň si můžete přinést například i z návštěvy po použití cizích přezůvek nebo bot, proto kdo je k infekci náchylnější by měl nosit své. Dobré je pravidelně desinfikovat obuv, nosit ponožky z kvalitního prodyšného materiálu (bavlna), při zvýšené potivosti a celodennímu pohybu v uzavřených botách případně během dne ponožky vyměnit.

PharmDr. Jana Hovorková


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek