Onemocnění postihuje žaludeční nebo dvanáctníkovou sliznici. Dochází k nedostatečné ochraně žaludeční či dvanáctníkové sliznice před působením škodlivých látek. Důsledkem toho je zánětlivé postižení sliznice. Vzniklý zánět může vážně ovlivnit zdravotní stav postiženého a při komplikacích může vést až ke smrti.
Příznaky žaludečních a dvanáctníkových vředů
- bolesti břicha – mohou mít i sezonní výkyvy, více se vyskytují na jaře a podzim – u žaludečních vředů se bolest dostavuje do dvou hodin po jídle, u dvanáctníkových vředů spíše před jídlem a po jídle ustupuje
- nechutenství, říhání, úbytek na váze
Faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku vředů
Zvýšená produkce kyseliny chlorovodíkové narušuje žaludeční sliznici, a tím může dojít k jejímu postižení a následně vzniku vředu.
- Nepravidelné přijímání potravy
- Dlouhodobý stres - stres zvyšuje produkci žaludeční kyseliny chlorovodíkové, dokáže měnit i prokrvení žaludeční sliznice. To společně vede ke zvýšenému riziku poškození sliznice.
- Rozsáhlé poranění nebo popáleniny - při popálení dochází k poškození sliznice vlivem vzniklého šoku (projevy podobné jako u stresu).
- Alkohol, káva, nápoje s kyselinou citrónovou, kořeněná jídla - při jejich konzumaci dochází ke zvýšení produkce žaludeční kyseliny, která může způsobit vznik vředů.
- Kouření - nikotin snižuje prokrvení sliznice.
- Genetické faktory a dědičnost - na pravděpodobnosti onemocnění se projevuje i naše genetická výbava a výskyt stejného onemocnění v rodině.
- Léky - některé léky na recept i léky dostupné bez lékařského předpisu přinášejí zvýšené riziko vředů. Jako lékárník bych upozornila, že je vhodné při výběru léků bez receptu konzultovat s lékárníkem jaké léky užíváte a s jakými onemocněními se léčíte. Jedině tak vám jsme schopni poradit vhodný přípravek, který vám neublíží. Mezi nejrizikovější skupinou jsou přípravky tišící bolest. Tato skupina zvyšuje riziko poškození trávicího ústrojí. Pro snížení rizika užívejte přípravky vždy po jídle a krátkodobě. Dlouhodobé potíže by měl vždy řešit lékař a hledat spíše příčinu bolestí, než ji pouze tlumit.
- Zvýšená hladina vápníku v krvi - jakékoliv zvýšení hladiny vápníku může vést ke zvýšenému riziku vzniku vředů.
- Infekce Helicobacter pylori - Helicobacter pylori je zvláštní bakterie, která přežívá i v kyselém prostředí žaludku. Speciálním enzymem narušuje sliznici žaludku i dvanáctníku. Tato bakterie je prokázaná až u 90 % dvanáctníkových a 80 % žaludečních vředů.
Diagnostika vředů
Gastroskopie
Gastroskopie je vyšetření kdy vám lékař zavede endoskopickou hadici do oblasti žaludku a tuto oblast vyšetří. Při tomto vyšetření lékař někdy odebírá nepatrnou část tkáně. Tomu se odborně říká biopsie. Odebraná tkáň se posílá na další vyšetření. Je to běžný postup, není třeba za tím hned hledat horší onemocnění.
Laboratorní vyšetření krve
Má-li lékař podezření na infekci Helicobacter pylori, odebere vám krev a v laboratoři se zjišťuje přítomnost protilátek proti Helicobacter pylori. Je to jedna z metod, jak se infekce Helicobacter pylori prokazuje.
Komplikace vředů žaludku a dvanáctníku
Za komplikace nemoci se označuje krvácení, pronikání vředu do hloubky, proděravění stěny žaludku nebo dvanáctníku a zúžení vrátníku (přestup žaludku do dvanáctníku).
- Drobné a dlouhodobé krvácení lze prokázat vyšetřením stolice za pomocí Fob testu. Tento test je určený k zjištění přítomnosti krve ve stolici, tj. test tzv. okultního (skrytého) krvácení v trávicím traktu, které může být spojeno s mnoha onemocněními trávicího traktu včetně vředů.
- Náhlé a masivní krvácení je způsobeno poškozením blízké tepny v okolí vředu. Dochází k život ohrožujícímu stavu, kdy postižený má silné bolesti břicha a zvrací krev. Pacientovi hrozí vykrvácení a je nutný transport do nemocnice.
- Pod pojmem pronikání (penetrace) vředu se rozumí stav, kdy vřed projde celou stěnou žaludku či dvanáctníku i na sousední orgán, nejčastěji na hlavu slinivky břišní. Při této komplikaci je přítomna bolest, která se šíří do zad mezi lopatky, je trvalá a není nijak závislá na příjmu potravy.
- Proděravění (perforace) stěny je častější u žaludečních než u dvanáctníkových vředů. Kyselý obsah žaludku se dostane do dutiny břišní a způsobí zánět pobřišnice. Stav označuje jednu z náhlých příhod břišních a je velmi závažný. Nemocný pociťuje kruté bolesti v žaludeční krajině. Je nutné jej okamžitě přijmout do nemocnice k chirurgickému výkonu.
- Zúžení vrátníku je způsobeno jizvou po zhojeném vředu nebo otokem v jeho okolí. Díky tomuto zúžení nemůže potrava ze žaludku postupovat dál a žaludek se začne rozšiřovat. U nemocného dochází k zapáchajícímu říhání a zvracení žaludečního obsahu se zbytky stravy z předchozího dne.
Léčba vředů
- Dieta - dietní omezení je důležité, ale není základem léčby. Doporučuje se konzumace všech jídel, které pacient snese bez potíží. Nejsou vhodná kořeněná jídla.
- Léky snižující tvorbu kyseliny chlorovodíkové - tyto léky můžeme rozdělit na 2 hlavní skupiny, lišící se podle mechanismu účinku:
inhibitory H2 receptoru – ranitidin, famotidin
inhibitory protonové pumpy - omeprazol, lanzoprazol, rapeprazol, esomeprazol
Společným základem mechanismu účinku obou skupin je ovlivnění tvorby kyseliny chlorovodíkové, a tím i snížení kyselosti prostředí. První skupina je starší a už je užívaná méně než novější skupina inhibitorů protonové pumpy. Obě skupiny léků se užívají nalačno – to znamená minimálně 30 minut před jídlem. Dávkování se liší dle stavu a typu předepsané léčivé látky. Pokud je lék předepsán na užívání 1x denně, je vhodnější ho užívat ráno. Žaludek je po nočním hladovění a je k léčbě nejcitlivější a účinek tak vyšší.
Eradikace infekce Helicobacter pylori
Používá se kombinace léčiv: inhibitor protonové pumpy s dvojkombinací antibiotik.
Jako základní antibiotikum je volen amoxicilin, další bývá nejčastěji klarithromycin, metronidazol nebo doxycyklin. Terapie trvá 7 – 14 dní. Antibiotika užívejte spíše po jídle a terapii doplňte užíváním probiotik.
Doplňková bylinná terapie
Ke zklidnění žaludeční sliznice můžete využít některé z bylinných směsí (Stomaran a jiné žaludeční čaje) nebo jednotlivé byliny: heřmánek, ibišek, měsíček, tužebník nebo jilm.
Další doplňky stravy vhodné k doprovodné terapii vředů
- betakaroten se v organismu přeměňuje na vitamin A, který chrání sliznici žaludku i dvanáctníku a usnadňuje tak zahojení vředů
- vitamin C brání růstu Helicobacter pylori
- zinek díky svým hojivým účinkům urychluje hojení vředu
- lékořice má hojivé účinky
- aminokyselina glutamin vyživuje buňky trávicí trubice, také zrychluje hojení vředů
- šťáva z aloe vera snižuje vylučování žaludeční kyseliny a může zmírnit bolesti způsobené vředovým onemocněním
Mgr. Veronika Hřivnáčová
Lékárna Dr. Max, Opava
Mohlo by vás zajímat:
Máte jaterní onemocnění? Co užívat proti bolesti a horečce, když ne paracetamol?
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.