Rakovina tlustého střeva, její příznaky a léčba

Rakovina tlustého střeva je zhoubné nádorové onemocnění, které vzniká z buněk sliznice tlustého střeva a konečníku. Onemocnění rakovinou tlustého střeva je v ČR velmi časté (každoročně diagnostikováno u cca 8000 lidí), což je dáno především nevhodnou životosprávou a přítomností stresu. Svou roli hrají také geny a dědičnost některých onemocnění.

rakovina tlustého střeva

Příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou specifické v oblasti poruch příjmu potravy, jejího zpracování a také vylučování. Často jsou doprovázeny bolestmi břicha, nadýmáním, křečemi a mají vliv na celkový břišní dyskomfort. Pokud trpíte některým z těchto příznaků, měli byste navštívit svého ošetřujícícho lékaře:

  • změna pravidelnosti stolice
  • průjem nebo zácpa (nebo střídavě oboje)
  • krev ve stolici
  • stolice odchází v úzkém proužku
  • nadýmání, pocit plnosti, křeče, zvracení
  • bolestivý odchod větrů
  • pocit nedokonalého vyprázdnění střeva
  • ztráta hmotnosti
  • únava

Prevence rakoviny tlustého střeva

Důležitou roli hraje míra stresu a výskyt tzv. stresových faktorů, mezi které se počítají zásadní životní události (změna práce, změna partnera, úmrtí v rodině, úrazy, chronické či akutní onemocnění), které nejsou vykompenzovány relaxací a odpočinkem. Sportujte, hlídejte si svou váhu.

Zlepšete stravovací návyky:

  • omezte alkohol a kouření
  • omezte tučnou stravu, jezte více drůbeže a ryb
  • jezte hodně zeleniny a ovoce - obsahují vlákninu, vitamíny a minerální látky
  • omezte uzení, grilování a smažení jídel
  • omezte solení

Svou roli hrají také geny, které mohou být pro toto onemocnění dědičné. Pokud tedy máte příbuzné, kteří prodělali rakovinu, je riziko vzniku všeobecně vyšší a měli byste chodit na pravidelné preventivní prohlídky již v dřívějším věku a sledovat opravdu všechny výše zmíněné příznaky a dodržovat zdravý životní styl.

První záchyt pacientů v rizikové skupině nad 50 let se provádí díky adresnému zvaní pojišťoven tzv. testem na okultní (skryté) krvácení (TOKS). To spočívá v tom, že tři po sobě následující dny odeberete vzorek asi o velikosti čočky ze dvou různých míst stolice, který se rozetře do testovacího psaníčka.

V době provádění testu se doporučuje jíst hodně zeleniny, luštěnin a tmavého chleba. Naopak se nedoporučují krevní tučnice, jelita, prejt, syrové maso a zvěřina. V době testování se nemají užívat následující léky: celaskon, acylpyrin, léky na bolesti hlavy, ascorutin, warfarin a léky snižující srážlivost krve.

Tento test lze také zakoupit v lékárnách a můžete si ho provést sami doma. Většina novějších testů je již založena na specifické detekci lidského hemoglobinu, takže není třeba ani dodržovat výše uvedená potravní omezení.

V případě pozitivního výsledku je třeba podstoupit další vyšetření pro stanovení příčiny tohoto krvácení ze zažívacího traktu do stolice, protože jednou z nich by mohla být právě rakovina tlustého střeva, ale i např. hemoroidy. To lze rozpoznat dalšími vyšetřovacími postupy: endoskopickými a kolonoskopickými metodami, které pomohou zjistit pravou příčinu krvácení ze zažívacího traktu. Na základě stanovené diagnózy lze pak zvolit vhodný léčebný postup.

Léčba rakoviny tlustého střeva

Kolorektální karcinom je léčitelné onemocnění, léčba zahrnuje chirurgické postupy, protinádorovou chemoterapii a radioterapii. Nově jsou dostupné i metody cílené biologické léčby pomocí tzv. monoklonálních protilátek. O konkrétním postupu rozhoduje lékař onkolog na základě rozsahu nádoru a výsledků z vyšetření a často je nutno kombinovat více typů léčebných metod).

rakovina tlustého střeva

Mgr. Magdaléna Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek