Štítná žláza: Jak poznat, když nefunguje?

Štítná žláza je orgán umístěný okolo hrtanu a je tvořen z váčků, které mají za úkol vychytání jódu přijatého z potravy. Díky získanému jódu se tvoří hormony, které cirkulují v těle a ovlivňují funkci jiných orgánů. Regulují metabolismus (látkovou přeměnu bílkovin, tuků a cukrů), produkci tělesného tepla, ovlivňují srdeční rytmus a hospodaření s kyslíkem. V dětství jsou důležité pro růst a vývoj mozku. V těhotenství je důležitý dostatečný příjem jódu zejména pro mentální vývoj plodu.

Jód je obsažen především v mořských rybách, mléce a mléčných výrobcích, vejcích a také v některých minerálních vodách. Množství jódu v živočišných i rostlinných produktech závisí na jeho obsahu v půdě. Díky tomu, že se sůl o jód obohacuje, dnes již téměř nedochází k nízkému příjmu v potravě (doporučený denní příjem je 150μg), a tudíž k minimálnímu výskytu onemocnění z nedostatku jódu.

Projevem nedostatku jódu je vznik strumy (lidově "vole"). K jejímu rozvoji může dojít buď z důvodu nízkého příjmu jódu z potravy anebo nedostatečné zásoby tohoto prvku ve žláze vlivem působení tzv. strumigenů. Strumigeny jsou látky, které znemožňují jeho vychytávání nebo jeho využití žlázou. Mezi strumigeny patří některé látky obsažené v rostlinách z čeledi brukvovitých. Mezi tyto rostliny se řadí zelí, kapusta, ředkev, cibule, hrách, hořčice, květák, brokolice. Doporučuje se proto u podezření na takto zvětšenou štítnou žlázu omezit konzumaci těchto potravin. Méně často může být struma vyvolána vlivem nadbytku jódu.

Hypothyreóza

Hypofunkce neboli snížená funkce štítné žlázy je stav, kdy dochází ke snížené produkci hormonů potřebných pro člověka. Dochází k tomu jak vlivem sníženého příjmu jódu, který je pro tvorbu důležitý, tak z důvodu funkčních a regulačních změn v organismu.
Projevuje se zejména vznikem otoků v oblasti hlavy a krku vlivem zadržování iontů a vody, vysycháním kůže, snížením pocení, dochází k zúžení malých cév, kůže je bledá a studená. Dochází ke zhoršení kvality nehtů a vlasů. Srdce pracuje pomaleji, cholesterol se naopak zvyšuje, dochází k nárůstu hmotnosti, prohlubuje se únava a dostavuje se zpomalení řeči. Může také docházet k poruchám paměti. Léčba probíhá doplňováním hormonu levothyroxinu do organismu ve formě tablet.

Hyperthyreóza

Hyperfunkce (neboli zvýšená funkce) vzniká vlivem nadprodukce hormonů štítné žlázy při specifické poruše imunity organismu (autoimunitní onemocnění nazývané Gravesova-Basedowova choroba, kdy dochází k tvorbě protilátek proti žláze), při poruchách regulace, jejíž příčinou mohou být některá nádorová onemocnění (adenom hypofýzy) nebo při předávkování hormonů štítné žlázy v rámci léčby. Příznaky hyperfunkce jsou zrychlení tepu, zrychlený dech, podrážděnost, sucho v ústech, zvýšená potivost, třes, vystouplé oči, dochází k rychlému snížení hmotnosti. Léčba probíhá dle příznaků. Součástí léčby mohou být léky zklidňující tepovou frekvenci, ovlivňující cholesterol, snižující srážlivost krve, kortikosteroidy a léky tlumící bolest. Na léčbu se používá lék, který snižuje vychytávání jódu z potravy štítnou žlázou, a tudíž vede ke snížení tvorby jejich hormonů.

Pokud je nutné pro nesprávnou funkci žlázu odebrat, je třeba celoživotně užívat léky, které doplňují chybějící produkci hormonů.

Funkci štítné žlázy mohou ovlivňovat i některé léky na srdce, léky na ředění krve, psychofarmaka, kortikoidy a jiné hormony, proto se doporučuje u rizikových skupin pacientů provádět pravidelná kontrolní vyšetření u odborného lékaře - endokrinologa. Pokud nevíte nebo si nejste jisti, jestli to nejsou právě Vaše léky, nebojte se zeptat v jakékoliv lékárně.

Nemoci štítné žlázy patří u nás k poměrně častým onemocněním. Jako u všech chorob je účinnost jejich léčby do značné míry závislá na včasném rozpoznání. Stanovení přesné diagnózy je záležitostí odborného lékaře. Pokud tedy pociťujete některý z výše uvedených příznaků, doporučujeme návštěvu endokrinologa.

Mgr. Magdalena Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek