Kdy si udělat těhotenský test a jaký vybrat?

Tento článek poskytuje informace o těhotenských testech, které slouží k možnému odhalení těhotenství v domácích podmínkách. Včasná diagnostika těhotenství neboli gravidity je důležitá z hlediska bezpečnosti, a to zejména pro počaté miminko. Těhotenství je opravdu jiný stav těla a vyžaduje od ženy zodpovědný přístup.

Těhotenské testy se liší zejména svou citlivostí, způsobem použití a cenou (pohybuje se od desítek do stovek korun). Mechanizmus účinku je u všech stejný. Jde o jednoduchý výkon, kdy pomocí těhotenského testu zakoupeného v lékárně a vzorku moči žena zjistí, zda je těhotná či nikoli. Výsledek je spíše orientační, přestože někteří výrobci zaručují až 99% spolehlivost, ženě dá vždy jistotu pouze ošetřující gynekolog.

Těhotenský test detekuje přítomnost hormonu HCG (lidský choriový gonadotropin) v moči. Tento hormon produkují buňky, které tvoří budoucí základ placenty, v okamžiku, kdy po oplodnění dochází k uhnízdění vajíčka v děloze. Což bývá cca 12. – 14. den menstruačního cyklu v závislosti na jeho délce, která je v ideálním případě asi 28 dní. K oplození dochází obvykle ve vejcovodu, uhnízdění následuje několik dní poté.

Přečtěte si také: Příprava na mateřství: Co čeká vaše tělo po porodu?

Doba, kdy se oplodněné vajíčko (oocyt) usadí ve sliznici dělohy, odpovídá přibližně době očekávané menstruace. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nemá smysl těhotenský test provádět dříve než alespoň den po vynechání pravidelné menstruace. V této době dosahuje hladina HCG v moči od 10 do 100 (i více – např. u vícečetného těhotenství) mIU/ml. Toto rozmezí je velmi individuální a je zodpovědné za to, že ačkoliv jsou dvě ženy ve stejné počáteční fázi těhotenství, jedné vyjde test pozitivní už 5 dní před očekávanou menstruací, zatímco té druhé až třeba týden po vynechání menstruace.

Při počínající graviditě množství HCG v krvi i v moči prudce stoupá (zdvojnásobuje se každých 48 hodin až do cca 8. týdne těhotenství). V krvi je detekce možná již od 2 mIU/ml a je zde vždy vyšší než v moči.

Těhotenské testy pro domácí použití mají nejvyšší možnou citlivost 10 mIU/ml. Setkáme se však také s citlivostí nižší, a to 20 mlU/ml, 25 mIU/ml a 40 mIU/ml. Studie však prokázaly, že ne všechny testy jsou opravdu tak citlivé, jak jejich výrobce uvádí.

Podle komfortu při použití je možné zakoupit test typu proužek, testovací destičku s kapátkem (pipetou) nebo tyčinku do proudu moči.

Těhotenský test - typ proužek

U prvního typu se proužek na několik sekund ponoří do vzorku moči (směr ponoření ukazují šipky a ryska udává maximální výši, do které smí být proužek do moči ponořen), ve vodorovné poloze na nesavém povrchu moč vzlíná podél membrány a v průběhu několika minut se na proužku objeví výsledek.

Těhotenský test - testovací destička

V případě testovací destičky odebereme z kelímku s močí pipetou malé množství moči a několik kapek nakapeme do testovacího okénka. Další postup je stejný jako u proužku.

Těhotenský test - tyčinka

Tyčinka je vhodná po sejmutí ochranného krytu k přímému použití do středního proudu moči. Není potřeba žádného odběrného kelímku a celý postup je snadný a pohodlný.

Vyhodnocení těhotenského testu

Vyhodnocení testu je možné po cca 3 – 5 minutách. Jedna silná čárka (tzv. kontrolní čárka) znamená, že test je negativní. Pokud se objeví dvě čárky (kontrolní čárka je stejně silná nebo silnější než tzv. testovací čárka), test je pozitivní. Existují i případy, kdy se na testu objeví pouze silná testovací čárka nebo žádná čárka – v tomto případě je test nefunkční, a tedy neplatný. U levnějších typů testu je možné, že testovací čárka bude rozmazaná, v tomto případě se nejedná o pozitivní výsledek, ale o rozpitou testovací barvu.

Digitální těhotenský test

Poměrně novým a oblíbeným typem těhotenského testu je test digitální (např. Clearblue). Výrobce uvádí spolehlivost až 99% s možností použití již 5 dní před očekávanou menstruací. Jedná se o tyčinkový typ testu a jeho vyhodnocení se objeví po několika minutách v digitálním okénku. Pokud se objeví -, je test negativní, pokud +, je pozitivní. Navíc, pokud je test pozitivní, ukáže odhadovanou délku těhotenství v týdnech (1 – 2 týdny nebo 3+, tedy více než 3 týdny).

Falešný výsledek těhotenského testu

V některých případech může být test falešně pozitivní, nebo falešně negativní. Falešně pozitivní výsledek může být příčinou některých onemocnění (např. nádorová onemocnění, cysty na vaječnících), podávání hormonálních léků k vyvolání ovulace (ne po hormonální antikoncepci!) nebo se může objevit po porodu, potratu a kyretáži (hladina HCG může zůstat zvýšená i po dobu několika týdnů). Pokud test provedeme příliš brzy, může se stát, že se objeví výsledek pozitivní, po jeho zopakování za několik dní je však negativní a dostaví se menstruační krvácení. Jedná se pravděpodobně o spontánní potrat, který nastává asi ve 20 % případů a pro většinu žen zůstává utajený.

Mohlo by vás zajímat: Postkoitální antikoncepce: Kdy a jak ji správně použít?

Pro potvrzení výsledku je dobré test za pár dní zopakovat (i proto jsou některé testy baleny po 2ks v balení). Přestože většina testů uvádí možnost použití kdykoliv během dne, nejvhodnější pro testování je první ranní moč. Ráno je hladina hormonu HCG nejvyšší a moč je nejkoncentrovanější. Pokud se chystáte provést test v průběhu dne, doporučuje se před odběrem omezit příjem tekutin.

Pokud vám domácí těhotenský test potvrdí graviditu, je na místě objednat se ke gynekologovi, který těhotenství ve většině případů potvrdí. S návštěvou neotálejte zejména v případě, kdy je těhotenství neplánované, nebo dokonce nežádoucí. Pokud jste nedostala pravidelnou menstruaci a těhotenský test je po opakovaném použití negativní, opět je vhodné navštívit gynekologa. Může se jednat o falešně negativní výsledek (v počátku těhotenství může být hladina hormonu HCG ještě velmi nízká a test ji nezachytí), nebo o jiný problém, který s vámi bude dále řešit váš lékař.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna Sfinx Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek