Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Modřiny pod koleny

V záhybech obou kolen jsem objevila velké tmavě fialové modřiny. Nebolely, tak jsem si jich dříve ani nevšimla. Chtěla bych se zeptat, proč se mi vlastně vytvořily, když na ně nevyvíjím žádný tlak. Co by mohlo být příčinou a jak se jich co nejrychleji zbavit?

Odpověď

Dobrý den,

pokud Vás modřiny znepokojují, doporučuji navštívit praktického lékaře, který na základě znalosti Vašeho celkového zdravotního stavu, včetně laboratorních hodnot, doporučují vhodný postup.

V dotazu jste neuvedla žádné užívané léky (které by mohly mít souvislost se samovolným tvořením modřin) ani jinou informaci, která by mě navedla na možnou příčinu vzniku podkolenních modřin. Naše poradna řeší především dotazy týkající se správného užívání léků, jejich dávkování a nežádoucích účinků, lékových interakcí. Pokud by se modřiny nehojily (v průběhu 7 - 14 dnů), nebo se Vám tvořily další, navštivte neprodleně lékaře.

Určitě můžete podpořit lepší hojení modřin pravidelným užíváním přípravku Ascorutin® (1-2 tablety 3x denně), případně vně mazáním krému či gelu s obsahem heparinu (např. gel Lioton 100 000®, krém Heparoid®).

Více informací o příčinách vzniku modřin a podpoře jejich hojení naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/modriny-banalita-nebo-duvod-k-obavam.html

Tým poradny

Tvorba modřin

Při práci na zahradě, již při mírném nárazu, se mi tvoří modřiny převážně na povrchu dolní části rukou.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Přestože jsou modřiny většinou nezávažné, máte-li jakékoliv podezření, které může souviset s četností výskytu, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodná vyšetření ke zjištění příčiny zvýšené krvácivosti.

Pokud budou výsledky vyšetření v pořádku, k urychlení hojivého procesu můžete kromě vitaminu C užívat produkty s obsahem escinu, který urychluje vstřebávání poúrazových podlitin. Dále doporučuji přidat vitamin D3, s vyšším příjmem je mimo jiné spojeno zlepšení struktury krevních cév (obecně se doporučuje užívat vitamin D3 minimálně od října do března). Můžete aplikovat lokální léčivý přípravek s obsahem heparinu nebo jeho derivátů (např. Heparoid® krém, Lioton® gel, Hirudoid/Hirudoid forte® krém/gel). Pomáhají hematom lépe vstřebat. Rutin obsažený např. v pohance je vynikající při podpůrné léčbě všech druhů cévních potíží. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny mají kromě vlivu na snížení hladiny krevních tuků a protizánětlivého účinku i účinek protitrombotický. S výběrem konkrétních léčivých přípravků a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování. Další užitečné informace naleznete v následujicím článku:

https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/modriny-banalita-nebo-duvod-k-obavam.html.

Tým poradny

Léčba rýmy v těhotenství

Jsem v 14+4 týdnu těhotenství a již 3 týdny mám ucpaný noc. Mořská voda vůbec nepomáhá. Nemohla bych použít normální sprej do nosu?

Odpověď

Dobrý den,

možnosti léčby nachlazení jsou bohužel v průběhu těhotenství omezené. Kromě roztoků mořské vody, které již jste vyzkoušela - např. přípravky Sterimar®, Physiomer®, Quixx®, Humer® (podle koncentrace obsažených solí rozlišujeme 2 typy – izotonickou a hypertonickou mořskou vodu. K uvolnění ucpaného nosu je vhodný hypertonický roztok mořské vody, zatímco izotonický je vhodný pro každodenní hygienu nosu - čistí a zvlhčuje nosní sliznici), můžete bez obav také užívat volně prodejné nosní kapky nebo nosní sprej Rosen Pinio-Nasal® (olejové nosní kapky obsahující éterické oleje). "Normálním sprejem do nosu" máte pravděpodobně na mysli tzv. dekongescenční nosní sprej (např. volně prodejný nosní sprej Olynth®(účinná látka xylometazolin), Otrivin®(účinná látka xylometazolin), Nasivin®(účinná látka oxylometazolin), Muconasal®(účinná látka tramazolin), aj. , který způsobí zúžení cév nosní sliznice a tím zmírní její otok, způsobí oplasknutí). Účinné látky dekongescenčních přípravků (nosních sprejů nebo kapek) prostupují nosní sliznicí dále do krve a přes placentu se dostávají až k miminku - v těhotenství není vhodné je používat. Pokud Vaše obtíže trvají již několik týdnů, doporučuji poradit se s gynekologem, který doporučí nejvhodnější postup tak, aby léčba byla účinná pro Vás a bezpečná pro Vaše dítě.

U části těhotných žen může být ucpaný nos způsoben tzv. těhotenskou rýmou (rýma způsobená zvýšenou hladinou ženských pohlavních hormonů vyskytující se během celého těhotenství). Těhotenská rýma spontánně vymizí do několika týdnů po porodu.

Více informací o možnostech léčby nezávažných onemocnění (rýma, kašel, nachlazení, zažívací obtíže) v průběhu těhotenství naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/jak-lecit-rymu-kasel-nebo-strevni-chripku-v-tehotenstvi.html

Tým poradny

Molusky

Byla jsem dnes se synem u našeho lékaře a zjistil, že má syn molusky. Měl jen pár pupínků na ruce, tak mu je pan doktor vyškrábl. Chtěla jsem se zeptat, jak mu to mám teď ošetřovat.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. O následné péči po ošetření se poraďte prosím s lékařem, který ho provedl. Další užitečné informace týkající se prevence a léčby naleznete v následujícím článku: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/molusky.html.

Tým poradny

Informace k sirupu Erdoherbal

Mohu poprosit o radu k sirupu Erdoherbal? Nedohledala jsem, jak je to s použitím po otevření. Je nutné například do 14dní spotřebovat nebo platí pouze datum minimální trvanlivosti uvedené na obalu? A dále by mě zajímalo, zda se může projet kopřivka po tomto sirupu? Sirup užívá 3leté dítě opakovaně, ale po posledním užití při nachlazení se mu objevila alergická kopřivka.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Řiďte se prosím informacemi uvedenými na obalu doplňku stravy Erdoherbal a skladujte podle uvedeného doporučení. Pokud by bylo nutné spotřebovat do určitého data po otevření, bylo by jistě na obalu uvedeno. Výskyt kopřivky konzultujte s pediatrem, existuje více příčin, vyrážka může být způsobena i jejich kombinací (viróza, kosmetické přípravky, složka potravy).

Tým poradny

Léčba paradentózy

Chtěl jsem se zeptat, jak mám léčit paradentózu, kývají se mi zuby, bolí při skusu a dělají se mi mezery. Zuby si čistím pastou proti paradentóze. Jsou nějaké tablety na urychlení hojení?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. V prvé řadě doporučuji zajít za lékařem stomatologem, který Vás řádně odborně vyšetří a ošetří. Bude důležité se nadále řídit jeho radami a pravidelně ho navštěvovat. Obecně je při paradentóza nezbytná správná ústní hygiena - čištění zubů minimálně 2x denně. Doporučuje se měkký hustý a spíše drobnější zubní kartáček, zubní pasty určené pro osoby s paradentózou (tu používáte), dentální nitě a mezizubní kartáčky, které zuby důkladně dočistí (včetně mezizubních prostor). Velikost mezizubních kartáčků Vám změří dentální hygienista, který odstraní zubní plak (a další nečistoty), který bývá jedním z faktorů podílejících se na vzniku zánětu dásní. Pravidelné návštěvy zubní hygieny proto velmi významně přispívají v prevenci vzniku a dalšího postupu onemocnění. Na závěr upozorním, že průběh paradentózy může zhoršit nadměrná konzumace alkoholu, kouření nebo poruchy zažívání. Další užitečné informace můžete nalézt zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/zdravotnicke-pomucky/paradentoza.html.

Tým poradny

Otrava houbami

Mám podezření na otravu houbami, co mohu udělat?

Odpověď

Dobrý den.

Naše poradna se zabývá především otázkami, které se týkají léčiv (jejich správné a bezpečné užívání, dávkování, nežádoucí účinky, interakce apod.). Určitě bych Vás odkázala na neprodlené telefonické kontaktování Toxikologického informačního střediska (TIS) 224 919 293 nebo 224 915 402. Laickou pomocí může být podání několika tablet aktivního uhlí (léčivé přípravky Carbosorb® tablety/perorální prášek, Carbotox®), ovšem o tom, kdy je třeba aktivní uhlí podat nebo naopak kdy je podání nežádoucí, rozhodne právě konzultace s TIS. Příp. prosím volejte a konzultujte tísňovou linku Zdravotnické záchranné služby (155 nebo 112) nebo vašeho lékaře. Uozorňuji také, že naše poradna se nezabývá akutními zdravotními potížemi, přímo je uvedeno: “Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní.”. Děkuji za pochopení.

Další informace lze nalézt zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/doplnky-stravy/otrava-houbami.html.

Tým poradny

Vyšetření zraku

Údaje se týkají mojí mamky a i dotaz, který zde uvedu se týká jejího stavu. Mamka prodělala před necelým rokem mozkovou příhodu. V nemocnici byla 20 dní a pak ji převezli domů a já ji mám v péči. Mamce se po mrtvici značně zhoršil zrak a bohužel, když ležela v nemocnici, tak měli prý porouchaný přístroj a zrak ji nevyšetřili. V současné době není schopna přepravy. Vím, že bez vyšetření zraku nelze poradit léčbu, ale třeba jestli není možnost užívat nějaké oční kapky na zlepšení zraku. Za radu předem velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k povaze zdravotních potíží Vaší maminky a důležitosti znalosti podrobné anamnézy, výsledků všech vyšetření, potřeby dalšího odborného vyšetření atd. doporučuji konzultovat s lékařem možnosti přepravy pacienta vozidlem zdravotnické dopravní služby příp. návštěvu lékaře u vás doma. Naše poradna se zabývá zejména správným a bezpečným užíváním léků, jejich nežádoucími účinky, interakcemi, dávkováním a méně závažnými zdravotními potížemi. Děkuji za pochopení.

Tým poradny

Léky na bolest při onkologické léčbě

Mám onkologické onemocnění, nádory na játrech a slinivce a podstupuji chemoterapii. Jaké léky mohu užívat na bolesti?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jste v dotazu neuvedla žádné podrobnosti týkající se Vašeho onemocnění, charakteru bolesti, ani současné léčby (nevím, jaké konkrétní léky užíváte - jakou chemoterapii ani jaké léky na mírnění vedlejších účinků chemoterapie, popř. jaký lék na mírnění bolesti Vám předepisuje Váš onkolog).

Léčba bolesti při nádorových onemocněních patří vždy do rukou lékaře, pro samoléčbu je zcela nevhodná! Obvykle léčbu bolesti zahajuje onkolog, pokud není tlumení bolesti dostatečné, pak je vhodné vyhledat centrum specializující se na léčbu bolesti: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/lecba-bolesti-1/mapa-pracovist-pro-lecbu-bolesti/#search=1

Vaši bolest (její intenzitu, vývoj v průběhu dne a noci) nejprve řešte se svým onkologem- jistě Vám pomůže a vysvětlí všechny možnosti léčby bolesti, která doprovází Vaše nádorové onemocnění. Pokud již léky na tlumení bolesti od onkologa dostáváte (a jejich účinek není dostatečný), obraťte se na něj s prosbou o silnější medikaci. Je možné, že Vás lékař odešle přímo do některého z center pro léčbu bolesti.

Tým poradny

Pálení při močení

Už asi dva týdny mě pálí a řeže spíše po močení. Otok ani nějaký hnisavý výtok nepozoruji. Pálení je nejvíce ráno a pak během dne, když moc nepiji. Partnerku mám půl roku stálou a problémy mám až teď, ona žádné nemá. Nevíte, co by to mohlo být?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pálení/řezání v souvislosti s močením může být jedním z příznaků zánětu močových cest, doporučuji návštěvu lékaře, který Vás vyšetří a zhodnotí zdravotní stav. Můžete pokračovat v krátkodobém popíjení urologických čajů (s obsahem zlatobýlu, máty, řebříčku, kopřivy, medvědice, břízy, rdesna ptačího, petržele, černého bezu). Samozřejmě obecně je důležitý zvýšený pitný režim (urologické čaje jako doplněk). Dalšími podpůrnými prostředky samoléčby může být D-manóza nebo lichořeřišnicová tinktura. S výběrem konkrétních léčivých přípravků/doplňků stravy a jejich správným a bezpečným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování. Je velmi potřebné se držet v teple (pozor na průvan).

Pokud se navíc vyskytnou další příznaky, je nutné vyhledat lékaře neprodleně (horečka, bolesti v oblasti beder, výskyt krve v moči).

Další užitečné informace naleznete v následujícím článku:

https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-na-predpis/zanety-mocovych-cest.html.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek